اهمیت استفاده از کابل ابزار دقیق در صنعت برق

آشنایی با انواع سیم و کابل ابزار دقیق موجود در صنعت برق خالی از لطف نیست. ده‌ ها مدل سیم و کابل در این صنعت تولید و استفاده می‌شوند. هریک از این کابل‌ ها وابسته به نوع نیاز شما، کاربردی هستند. کابل ابزار دقیق ازجمله کابل‌ های کاربردی و پراستفاده در صنعت برق است. اغلب از این کابل برای برق‌ رسانی به سیستم‌ های پردازش داده، دستگاه‌ های حس‌ گر، موتور های الکتریکی، دستگاه‌ های صنعتی مانند خطوط تولید کارخانه اتومبیل‌ سازی و برقراری ارتباط امن و مؤثر بین انواع رایانه‌ های صنعتی استفاده می‌شود.

کابل ابزار دقیق استاندارد باید دارای ویژگی‌ هایی باشد تا استفاده از آن بدون مشکل و با بهره‌ وری بالا امکان‌پذیر باشد. انواع این کابل‌ های پرکاربرد در بازار وجود دارند که با توجه به شرایط پروژه خود می‌توانید از آن‌ ها استفاده کنید. ما در زندگی خود هرروز به‌ طور غیر مستقیم از انواع کابل ابزار دقیق استفاده می‌کنیم؛ زیرا این کابل‌ ها نقش مهمی را در زیرساخت‌ های سیستم‌ های برقی ایفا می‌کنند که البته دور از چشمان ما هستند. آشنایی با ویژگی‌ های فنی و ظاهری این کابل‌ ها می‌تواند به درک اهمیت آن‌ ها در زندگی ما کمک بیشتری کند.

ساختار کابل ابزار دقیق استاندارد

کابل کنترل و ابزار دقیق دارای ویژگی‌ های بارزی است که آن را از سایر کابل‌ های موجود در بازار متفاوت می‌کند. فروش انواع کابل ابزار دقیق در فروشگاه‌ های اینترنتی نیز انجام می‌شود؛ تنها زمانی می‌ توانید یک خرید مطمئن داشته باشید که اطلاعات کاملی در مورد ساختار این محصول داشته باشد.

جنس هادی

هادی یکی از بخش‌ های اساسی هر کابلی است که مستقیماً وظیفه انتقال الکتریسیته را بر عهده دارد. در کابل‌ های موسوم به ابزار دقیق از هادی‌ های گوناگونی استفاده می‌شود که در صدر آن‌ ها مس و سپس آلومینیوم قرار دارند. اینکه کدام عایق مناسب‌ تر است، بسته به نوع فعالیت شما در حوزه برق دارد.

جنس عایق

PVC یک پلیمر بسیار کاربردی و معروف در صنعت برق است. این ماده به خاطر ساختاری که دارد می‌تواند عایق بسیار ایدئالی برای انواع کابل ابزار دقیق باشد. کیفیت PVC استفاده‌شده در این کابل‌ ها متناسب با شرایطی است که کابل باید در آن قرار بگیرد. برای مثال ویژگی روکش و عایق این کابل‌ها در حالت استفاده ثابت با غیرثابت متفاوت خواهد بود. از دیگر مواد مورد استفاده در عایق این سیم‌ ها می‌توان به HFFR و PE اشاره کرد.

در ساخت کابل کنترل و ابزار دقیق، استفاده از ورقه آلومینیومی بین روکش و سیم‌ ها رایج است.

جنس شیلد یا ذره

فروش کابل ابزار دقیق شیلد دار که جزء انواع کابل‌ های ابزار دقیق است، توسط فروشگاه‌ های سنتی و آنلاین انجام می‌شود. این ذره در لایه‌ های میانی قرار می‌گیرد و نقش بسزایی در افزایش مقاومت و کارایی بهتر کابل ایفا می‌کند. جنس این ذره معمولاً از نوار فولادی دوبل، استیل گالوانیزه یا نوعی بافت دیگر از فولاد است.

اگر به دنبال فروش کابل ابزار دقیق شیلد دار هستید میتوانی از مجموعه سیم و کابل آرین ابهر تهیه کنید.

پیشنهاد مطالعه : کابل های نصب ثابت سبک

شرایط محیطی استفاده از کابل ابزار دقیق

کابل‌ های کنترل و ابزار دقیق با استاندارد های مختلفی تولید می‌شوند که هر یک برای شرایط خاصی کاربرد دارند. این کابل‌ ها در صنایع حساسی نظیر گاز، پتروشیمی و نفت، در نیروگاه‌ ها و همچنین در ارتباط با دستگاه‌ های حساسی استفاده می‌شوند؛ بنابراین تولید کننده کابل ابزار دقیق استاندارد های سطح بالایی را در تولید این کابل‌ ها در نظر می‌گیرد.

از این کابل‌ ها می‌توان به‌صورت فنی در زیر زمین، محیط‌ های روباز، فضای داخلی سرپوشیده ساختمان‌ ها و کانال‌ ها استفاده کرد. در محیط‌ هایی که خطر تماس با مواد شیمیایی و روغن نیز وجود داشته باشد هم این کابل‌ ها گزینه مناسبی هستند.

فروش کابل ابزار دقیق مقاوم در صنعت برق

در بین کابل‌ های ابزار دقیق، مدل‌ هایی وجود دارند که اهمیت و کاربرد بیشتری نسبت به سایر کابل‌ ها دارند.

کابل ضد آتش

این مدل را با نام کابل اعلام حریق هم می‌شناسند و ویژگی بارز آن همان‌گونه که مشخص است، مقاومت حرارتی بالا است. در زمان وقوع آتش‌ سوزی در صنایع حساس، این کابل‌ ها می‌توانند حرارت بالا را تا حدود سه ساعت تحمل کنند و مانع از خاموشی سیستم و دستگاه‌ های حساس شوند. فروش کابل ابزار دقیق مقاوم در برابر حرارت در مجتمع صنایع سیم و کابل آرین ابهر انجام می‌شود.

کابل فرمان

اگر بخواهیم کابلی ایدئال برای ارتقاء دقت عملکرد سیستم‌ ها استفاده کنیم، کابل فرمان یا ابزار دقیق سیلیکونی گزینه مناسبی است. سطح مقطع کوچک این کابل‌ ها سبب استفاده فراوان از آن‌ ها در موقعیت‌ های کم‌ فشار می‌شود.

کابل نظامی

در صنایع پتروشیمی، گاز، نفت و… که احتمال وقوع انفجار وجود دارد، برای استفاده از این نوع کابل ابزار دقیق مناسب است.

ما در مقاله های قبلی درباره کابل قدرت تک رشته آلومینیومی توضیح دادیم به این صفحه سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.