انواع کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق چیست:

خانواده کابل های کنترل و اندازه گیری یکی از بزرگترین، اساسی ترین، پرکاربردترین و مهم ترین کابل ها در صنعت برق و الکترونیک می باشد.

این کابل به دلیل تنوع در ساختار خود دارای قابلیت های مختلفی از جمله مقاومت در برابر نویز امواج درون زا و برون زا و مقاومت در برابر تداخل و نفوذ کابل های مجاور یا منابع امواج الکترومغناطیسی می باشد.

کابل‌های کنترل و کابل های ابزار دقیق تفاوت قابل‌توجهی با کابل‌های برق دارند، زیرا کابل‌های برق جریان‌های زیادی را در ولتاژ بالا حمل می‌کنند، اما کابل‌های ابزار دقیق و کنترل سیگنال‌هایی را در ولتاژ پایین حمل می‌کنند.

کابل‌های کنترل و ابزار دقیق تفاوت قابل ‌توجهی با کابل‌های برق دارند، زیرا کابل‌های برق جریان‌های زیادی را در ولتاژ بالا حمل می‌کنند، اما کابل‌های اندازه‌گیری و کنترل جریان‌های کم یا سیگنال‌هایی را در ولتاژ پایین حمل می‌کنند.

مطلب پیشنهادی:فروش کابل ابزار دقیق

انواع کابل ابزار دقیق و ساختار آنها

انواع کابل ابزار دقیق و ساختار آنهاساختار کلی کابل ابزار دقیق

در ساختار کابل های ابزار دقیق از سیم های مسی به صورت تک رشته،زوج و افشان به هم تابیده شده به عنوان هادی و به عنوان روکش ازPEیاPVCاستفاده میشود.و یک لایه بافت یا آلومینیوم یا نوار مسی برای جلوگیری از ورود نویز  و همچنین آرمور برای حفاظت مکانیکی کابل استفاده میشود.به دلیل وجود لایه های حفاظتی این کابل امکان استفاده در فضاهای باز یا به صورت دفن در زیر زمین فراهم میشود.

کابل ابزار دقیق عایق پلی اتیلن بدون زره:

این نوع کابل ها بدون زره هستند و بر اساس استانداردهای BS5308، Part 1 و Type 1 ساخته می شوند. استفاده از این کابل ها در محیط های داخلی بوده و حتی برای مکان ها و محیط های مرطوب نیز گزینه بسیار مناسبی خواهند بود. کاربرد کلی این کابل ها برای انتقال سیگنال های صوتی، ارتباطات، انتقال داده، فرآیندهای صنعتی و … خواهد بود که این نوع کابل را می توان به صورت XLPE IS-OS-LSOH نیز تولید کرد. توجه داشته باشید که در کابل های روکش دار 2X(St)H PIMF LSOH، دود سمی و انتشار دود ممکن است کاهش یابد. لازم است بدانید که کابل های شیلد مجزا و جنرال برای هر جفت سیم دارای یک جفت صفحه نمایش مجزا و در نهایت دارای صفحه نمایش عمومی می باشند. در واقع، ساخت آنها از کابل های عایق پلی اتیلن پیچیده تر است

 1. هادی کابل از جنس مس آنیل شده
 2. عایق پلی اتیلن
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایه PETP
 5. نوار آلومینیوم_پلی استر در تماس با سیم درین(تخلیه) از جنس مس قلع اندود
 6. روکش بیرونی از جنس PVC

کابل ابزار دقیق پلی اتیلن زره دار:

این نوع کابل های برق بر اساس استانداردهای BS 5308 Part 1 و Type 2 به صورت تقویت شده تولید می شوند. این کابل ها دارای زره ​​هستند و به همین دلیل در محیط های بیرونی و باز یا زیر زمین مدفون می شوند. هنگامی که از این نوع کابل ها استفاده می شود، خطر آسیب مکانیکی در محیط زیاد است و کابل در معرض خطر است. در این کابل ها از زره فولادی گالوانیزه استفاده شده است و این باعث می شود کابل کاملا محافظت شود. به طور کلی از این نوع کابل برای دفن مستقیم، نصب در فضای باز، نصب در کانال ها و حتی مناطق مرطوب استفاده می شود.

 1. هادی از جنس مس آنیل شده
 2. عایق پلی اتیلن
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایه PETP
 5. نوار آلومینیوم_پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. لایه روکش داخلی مشکی از جنس پلی اتیلن
 7. آرمور سیم مفتول فولادی گالوانیزه
 8. روکش بیرونی از جنس PVC

کابل ابزار دقیق غایق پلی اتیلن سرب دار:

همانطور که از نام این کابل مشخص است دارای سرب بوده و طبق استانداردهای BS 5308 Part 1 و Type 3 ساخته شده است. این کابل ها دارای محافظ مکانیکی هستند که در برابر مواد هیدروکربنی بسیار مقاوم است. در واقع از این کابل ها در پالایشگاه ها و تأسیسات نفتی و … استفاده می شود و اصولاً این کابل گزینه بسیار مناسبی برای استفاده زیرزمینی در مناطق مرطوب، مصارف صنعتی، مکان هایی که نیاز به حفاظت مکانیکی و شیمیایی و … دارد می باشد. در واقع پوشش سربی این کابل می تواند مقاومت بیشتری در برابر هیدروکربن ها ایجاد کند. در حال حاضر با پیشرفت علم و روش های جدید به جای این کابل از عایق معدنی عالی استفاده می شود و به همین دلیل کابل از مقاومت بیشتری برخوردار است.

 1. هادی از جنس مس گرما دیده شده
 2. عایق پلی اتیلن
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایهPETP
 5. نوار آلومینیوم_ پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. لایه روکش داخلی مشکی از جنس پلی اتیلن
 7. غلاف از جنس سرب جهت جلوگیری از نفوذ مواد هیدرو کربنی (نفتی)به ساختمان کابل
 8. روکش داخلی از جنسPVC
 9. زره سیم مفتول فولادی گالوانیزه
 10. روکش بیرونی از جنسPVC

کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی زره دار:

کابل های برق با عایق پلی وینیل کلراید نیز دارای حفاظت مکانیکی هستند که می توان گفت کابل های زره ​​دار هستند. این کابل بر اساس استانداردهای BS 5308 Part 2 و Ttpe 2 ساخته شده است. از این نوع کابل ها در مواقعی نیز استفاده می شود که خطر آسیب مکانیکی در محیط وجود داشته باشد. وجود زره سیم فولادی گالوانیزه در این کابل ها باعث افزایش حفاظت کابل در برابر آسیب می شود. از این نوع کابل برای فضاهای باز و خارجی استفاده می شود و بیشتر برای نصب در کانال ها، دفن مستقیم، مناطق مرطوب و … استفاده می شود.

 1. هادی از جنس مس گرما دیده
 2. عایق پلی وینیل کلراید(PVC)
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترو مغتاطیس پیرامونی
 4. لایهPETP
 5. نوار آلومینیوم _پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. لایه روکش داخلی مشکی از جنس پلی اتیلن
 7. آرمور سیم مفتول فولادی گالوانیزه
 8. روکش بیرونی از جنسPVC

مطلب پیشنهادی:فروش کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی زره دارکابل ابزار دقیق عایق پی وی سی بدون زره:

این نوع کابل ها دارای عایق پی وی سی هستند و زره پوش نیستند و اغلب در مکانهای داخلی استفاده می شوند. این نوع کابل ها زره پوش نیستند و به همین دلیل برای محیط های داخلی استفاده می شوند. لازم به ذکر است که این کابل ها در مناطق مرطوب قابل استفاده نیستند. به طور کلی از این کابل برای انتقال سیگنال های صوتی، ارتباطات، فرآیندهای صنعتی، انتقال اطلاعات و … استفاده می شود که می توان گفت یکی از پرکاربردترین کابل های ابزار دقیق است که دارای اسکرین کلی با عایق PVC می باشد.

 1. هادی از جنس مس آنیل شده
 2. عایقPVC
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایهPETP
 5. نوارآلومینیوم_ پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. روکش بیرونی از جنس PVC

کاربرد کابل  ابزار دقیق

این کابل در کارخانه ها،نیروگاه ها، پتروشیمی،پست برق،تصفیه آب، معادن،پالایشگاه ها وبه طور کلی در هر مکانی که اتوماسیون فرآیند اجرا میشود،برای انتقال سیگنال در کنترل و اندازه گیری فرآیندهایی مانند اتاق های کنترل تاسیسات صنعتی استفاده می شود.

قیمت و خرید کابل ابزار دقیق

شرکت سیم و کابل ابهر در حوزه ی تولید انواع سیم و کابل فعالیت  میکند که کابل ابزار دقیق نیز شامل آن میشود. شما برای تهیه و خرید و کسب هر اطلاعات دیگر میتوانید با پشتیبانان ما تماس بگیرید و برای خرید اقدم نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *