ما در این مقاله از سیم و کابل آرین ابهر درباره هادي هاي تابيده شده سخت توضیح دادیم همراه ما باشید.

ویژگی‌ های سیم سخت هوایی مسی و هادی‌ های تابیده شده سخت

برای انتقال و توزیع نیروی برق در مکان‌ های مختلف، کنترل و بررسی تابلو های توزیع، ارزیابی وضعیت نیروگاه‌ ها، تامین روشنایی خیابان، کنتور برق منازل و … از کابل‌ های هادی استفاده می‌شود. در واقع کابل‌ های هادی کنترل برای انتقال داده‌ های آزمون، پایش های کنترل، اعمال حفاظت مکانیکی و الکترونیکی در محل مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کابل‌ های کنترل و توزیع نیروی برق می‌توانند از جنس آلومینیوم یا مس باشند. با این وجود نمونه مسی این کابل‌ ها رواج بیشتری در انتقال و توزیع نیروی برق دارد. هادی‌ های تابیده شده سخت و سیم سخت هوایی مسی از جمله تجهیزاتی هستند که برای توزیع و انتقال الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

خرید سیم و کابل

لوازم و تجهیزات الکترونیکی از حساسیت بالایی برخوردار هستند و باید به شکل اصولی تولید شوند. برای خرید و سفارش این تجهیزات فروشگاه‌ های مناسب و مطمئن را انتخاب کنید. مجتمع صنایع سیم و کابل آرین ابهر یکی از شرکت‌ های با سابقه در زمینه تولید و عرضه کابل و سیم است. در واقع تجهیزات تولیدی این مجتمع با رعایت نکات ایمنی و استاندارد های روز دنیا تهیه و تولید شده و با ضمانت به مشتری عرضه می‌گردد.

مجتمع صنایع سیم و کابل آرین ابهر برای تکمیل پروسه تولید، تجهیزات خود را در چندین نوبت آزمون و تست مورد بررسی قرار داده و آن‌گاه با خیال راحت این تجهیزات را روانه بازار می‌کند.

ویژگی هادی‌ های تابیده شده سخت

به طور کلی هادی‌ های مسی که برای توزیع و انتقال برق تولید می‌شوند، در چند گروه تک مفتول یا آنیل، منظم تابیده (کشیده سخت) و انعطاف پذیر قرار می‌گیرند. انواع هادی‌ ها در شرایط آب‌ و هوایی سخت، فشار متوسط، فشار ضعیف یا مکان‌ هایی که دکل‌ ها فاصله کمی از هم دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. هادی‌ های تابیده شده سخت در تنش‌ های مکانیکی بسیار مورد استفاده هستند. چون می‌توانند اثر این تنش‌ها را بر روی جریان برق خنثی کنند. البته هادی‌ های مسی زمانی می‌توانند قابلیت تامین ایمنی و نیاز مشتری را داشته باشند که با رعایت استاندارد ها و در شرایط مناسب تولید شده باشند.

پیشنهاد مطالعه : هادی های هوایی آلومینیوم

هادی‌ های تابیده شده سخت

برای سیم سخت هوایی مسی از هادی‌ های تابیده شده سخت استفاده می‌شود. برای پوشش و عایق این هادی‌ ها نیز از روکش‌ های اکسترود شده یا نوار های عرضی استفاده می‌گردد.

سیم سخت هوایی مسی چیست و با چه ویژگی‌هایی تولید می‌شود؟

هادی‌ های هوایی نیز مانند هر نوع سیم و کابلی برای انتقال و توزیع نیروی برق مورد استفاده قرار می‌گیرند. سیم سخت هوایی مسی نیز امکان توزیع و انتقال جریان برق خطوط هوایی را فراهم می‌کند. این سیم‌ ها از ساختاری برخوردار هستند که می‌توانند محافظت و شرایط مناسب برای انتقال جریان برق در خطوط هوایی را مهیا کنند. در واقع هادی‌ هایی که در سیم سخت هوایی مسی به کار گرفته شده، از نوع مس سخت کشیده هستند که به شکل منظم در هم تابیده شده‌ اند.

همان طور که می‌دانید بحث ایمنی در مورد خطوط هوایی اهمیت زیادی دارد. شرایط جوی همچون طوفان، رعدوبرق، پرندگان و… می‌توانند بر روی خطوط هوایی اثر داشته باشند. انتخاب هادی‌ های تابیده شده سخت می‌تواند اثر سایر عوامل محیطی و جوی را بر روی سیم سخت هوایی مسی خنثی نماید.

سیم سخت هوایی

مزایای هادی‌ های مسی نسبت به آلومینیوم

در حال حاضر بیش از ۹۷ درصد انتقال و توزیع برق در سراسر کشور با فلز آلومینیوم انجام می‌شود. علت این موضوع نیز کاملاً مشخص است. فلز آلومینیوم از قیمت مناسب‌ تری نسبت به کابل‌ های مسی برخوردار بوده و وزن سبکی دارد. متاسفانه این فلز در هدایت الکتریکی نسبت به فلز مس به شکل ضعیف عمل می‌کند، در نتیجه شرکت‌ های تولید کننده برای پوشش‌ دهی و جبران این نوع ضعف تعداد رشته‌ های موازی آلومینیوم و گاهی فولادی را در مرکز کابل‌ ها افزایش می‌دهند. به طور کلی سیم سخت هوایی مسی به راحتی امکان انشعاب گیری دارد و به سهولت نصب می‌گردد. چون از انعطاف قابل توجهی برخوردار هستند و می‌توانند به راحتی تحت تغییر یا تعمیرات قرار بگیرند. هم چنین هزینه راه‌ اندازی آن‌ها نیز بسیار ناچیز است.

جمع‌ بندی

سیم سخت هوایی مسی برای انتقال و توزیع برق در خطوط هوایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. درون این سیم‌ ها از هادی‌ های تابیده شده سخت استفاده شده، چون این هادی‌ ها آنیل نشده هستند و اثرات و تنش‌ های مکانیکی جوی و محیطی را بهتر می‌توانند خنثی کنند.

اگر مایل هستید اطلاعات بیشتری درباره هادی های مسی نرم بدست آورید به این صفحه سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *