در این مقاله از سیم و کابل آرین ابهر درباره کابل های افشان سبک توضیح دادیم همراه ما باشید.

ساختار کلی و کاربرد کابل های افشان سبک

کابل های افشان سبک (Light Duty Flexible Cables) ازجمله کابل‌ های کاربردی در تولید لوازم‌ خانگی کوچک و دستگاه‌ هایی با بار مکانیکی سبک هستند. این کابل‌ ها غالباً دارای هادی جریان از نوع مس آنیل شده هستند و انعطاف‌ پذیری بالایی دارند. اگر به لوازم برقی موجود در منزل خود نگاه کنید، کابل های افشان سبک را به‌ دفعات مشاهده خواهید کرد. این کابل‌ ها به دلایل مشخصی در این دستگاه‌ ها استفاده می‌شوند که در ادامه به توضیح آن‌ ها می‌پردازیم.

یکی از مهم‌ ترین دلایل کارکرد صحیح لوازم الکتریکی، استفاده از کابل مناسب اتصال به منبع برق و سیم‌ های استاندارد در بدنه دستگاه است. استفاده از سیم و کابل‌ های غیر استاندارد یا نامناسب، باعث ایجاد اتصالات برق و آسیب رساندن به قطعات دستگاه‌ های الکتریکی می‌گردد. کابل های افشان سبک از بهترین گزینه‌ ها برای استفاده در دستگاه‌ های کوچک برقی است.

مشخصات کابل های افشان سبک

بارز ترین ویژگی کابل افشان سبک، انعطاف‌ پذیری بالای آن است. زمانی که کابل در یک محل مشخص ثابت نیست و در طول زمان درحرکت و پیچ‌ و خم قرار دارد، بهتر است از کابل افشان استفاده شود. این کابل‌ ها از چندین سیم تک‌ رشته‌ ای افشان تشکیل می‌شوند. هادی جریان موجود در این کابل‌ها از نوع مس است که یک رسانای قدرتمند و پرمصرف در صنعت برق به شمار می‌آید. برای روکش کردن کابل های افشان سبک از PVC استفاده می‌شود که نوعی ماده پلیمری سبک و مقاوم است.

هرچه سیم‌ های به‌کار رفته در یک رشته سیم نازک‌ تر باشند، انعطاف و نرمی آن نیز بیشتر است. توان خمش و انعطاف‌ پذیری بالای کابل‌ افشان سبک نیز به همین دلیل است؛ از طرفی استفاده از رشته سیم‌ های نازک، مقاومت مکانیکی این کابل‌ ها را کاهش داده است. فکر استفاده از این کابل در دستگاه‌ ها و ماشین‌ آلات برقی صنعتی را به‌کلی فراموش کنید؛ همچنین استفاده از این کابل در محیط‌ های روباز مناسب نیست.

انواع کابل‌ افشان سبک و تفاوت‌های میان آن‌ها

کابل افشان سبک به دو مدل تخت و گرد تقسیم‌ بندی می‌شود. این نام‌ ها به سطح ‌مقطع کابل اشاره دارد که می‌تواند گرد یا تخت باشد. کابل‌ های افشان گرد را در بسیاری از دستگاه‌ ها مشاهده می‌کنید. این کابل‌ ها از گذشته مورد استفاده بوده و هنوز هم از آن‌ ها در دستگاه‌ های برقی استفاده‌ می‌شود. کابل تخت مدل به‌روز تری است که از سال 2015 به‌ طور جدی مورد توجه صنایع مختلف قرار گرفته است. در ادامه به بیان چند تفاوت عمده کابل های افشان سبک گرد با تخت می‌پردازیم.

از لحاظ قدمت و ماندگاری، کابل‌ های گرد از طول عمر بالاتری نسبت به کابل‌ های تخت برخوردار هستند.

ایمنی کابل‌ های تخت بالاتر است و افرادی که به دنبال کارایی بهتر هستند، این محصول را انتخاب می‌کنند.

کابل افشان سبک تخت فضای کمتری اشغال می‌کند و پوشاندن و مخفی کردن آن بسیار ساده‌ تر است.

بازدهی کابل‌ های تخت بالاتر از کابل‌ های گرد است. سطح این کابل‌ ها در مقایسه با حجم آن‌ ها بیشتر بوده و درنتیجه از ظرفیت بالاتری برخوردارند.

وزن کابل های افشان سبک تخت کمتر از نمونه گرد است.

کابل‌ های تخت از انعطاف‌ پذیری بالاتر و پیکربندی قدرتمندتری نسبت به کابل‌ های گرد برخوردارند.

درنهایت استفاده از بهترین کابل های افشان سبک در دستگاه‌ های برقی مختلف، باید بر اساس کاربرد و ویژگی‌ های اختصاصی آن‌ ها انجام شود.

پیشنهاد مطالعه : کابل کنترل افشان

کاربرد کابل های افشان سبک

تا اینجا با ساختار کلی، انواع و برخی از کاربرد های کابل های افشان سبک آشنا شدید. انعطاف‌ پذیری بالای این کابل‌ ها سبب شده تا از آن‌ ها در تولید لوازم‌ خانگی، استفاده گسترده‌ ای شود. در ادامه با تعدادی از این دستگاه‌ ها آشنا می‌شوید.

محافظ‌ های ولتاژ خانگی مجهز به کابل رابط از نوع افشان سبک هستند. این دستگاه‌ ها برای کنترل ولتاژ اضافی طراحی و تولید شده‌ اند.

لوستر، آباژور و بسیاری از تجهیزات روشنایی در ساختمان‌ ها که به‌صورت آویز نصب می‌شوند.

کابل رابط در بیشتر لوازم برقی خانگی نظیر همزن، آب‌ میوه‌ گیری، پنکه، مخلوط‌ کن، جارو برقی، تلویزیون، دستگاه‌ های صوتی، مانیتور، دستگاه دورنگار و سایر تجهیزات برقی دفتری واداری از نوع افشان سبک است.

چراغ مطالعه و سایر تجهیزات نورانی قابل‌ حمل

کاربرد کابل های افشان سبک بسیار گسترده هستند و در بالا تنها به چند نمونه رایج آن‌ ها اشاره کردیم. زمانی که نیاز به مقاومت و استحکام بالا نباشد و انعطاف‌ پذیری حرف اول را بزند، این کابل‌ ها بهترین و کاربردی‌ ترین گزینه هستند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره کابل افشان تک رشته قدرت به این صفحه سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *