کابل XLPE  چیست و چه کاربردی دارد

کابل XLPE  به کابلی گفته می‌شود که روکش آن از جنس XLPE  باشد. XLPE  پلی‌اتیلنی‌ست که مولکول‌های آن به شکل X به هم پیوند خورده‌اند (Cross-linked polyethylene). عایق XLPE  ویژگی‌های متعددی دارد که در این مقاله به آن‌ها خواهیم پرداخت. هم‌چنین نگاهی به کاربردهای این کابل داشته و تفاوت آن را با کابل PVC نیز بررسی می‌کنیم.

کابل XLPE چیست و چه کاربردی دارد

عایق XLPE  چیست؟

پلی‌اتیلن یا اتیلن متقاطع ماده‌ای‌ست که در ساخت کابل XLPE به کار می‌رود. ساختار متقاطع پیوندهای مولکولی در این ماده، سبب ایجاد مقاومت در برابر حرارت می‌شود. مقاومت XLPE در برابر حرارت، این کابل را به یک گزینه‌ی مناسب برای انتقال الکتریسیته با ولتاژ بالا تبدیل کرده است.

از ویژگی‌های مهم دیگر این ماده می‌توان به مقاومت کششی و خمشی بالا اشاره کرد. جذب آب این ماده چیزی در حدود 0.01 درصد بوده و ثابت دی الکتریک آن 2.2 است. همان‌طور که گفتیم XLPE یک عایق حرارتی‌ست و دمای ذوب آن به چیزی در حدود 150 تا 170 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

 چگالی XLPE و دیگر ویژگی‌های آن

در بخش قبل برخی از خصوصیات عایق پلی اتیلن کراسلینک (XLPE) را معرفی کردیم. برای آشنایی بیشتر با این ماده و ویژگی‌های مهم آن، مواردی دیگر را در این قسمت اضافه می‌کنیم.

یکی از ویژگی‌های مهم این عایق کابل، چگالی پایین آن است. چگالی XLPE چیزی در حدود 0.92 گرم بر سانتی‌مترمکعب است. این موضوع سبب می‌شود کابل XLPE وزن سبکی داشته باشد. با این‌که نقطه‌ی ذوب این ماده چیزی در حدود 150 درجه سانتی‌گراد است. با این حال ظرفیت کارکرد آن به 90 درجه سانتی‌گراد می‌رسد.

عایق XLPE فاقد هالوژن است. این موضوع سبب عدم وجود گازهای خطرناک در هنگام آتش‌سوزی می‌شود.

در چه شرایطی باید از کابل XLPE استفاده کرد؟

در شرایط مختلفی استفاده از کابل XLPE الزامی‌ست. چرا که در این شرایط کابل‌های دیگر نمی‌توانند به درستی عمل کرده و ممکن است انتقال برق دچار اختلال شود. در موارد زیر بهتر است از کابل‌های XLPE استفاده کرد.

 • در محیط‌هایی با دمای بالا؛ همان‌طور که گفتیم XLPE یک عایق حرارت قوی است. استفاده از کابل‌های XLPE برای جلوگیری از ذوب شدن کابل امری الزامی‌ست.
 • انتقال ولتاژ بالا؛ دیگر موردی که استفاده از این نوع کابل در آن ضرورت دارد، انتقال برق با ولتاژ بالاست.
 • سایش و فشار؛ در محیط‌های صنعتی گاهی کابل‌ها در معرض سایش و یا حتی فشار قرار دارند. کابل‌های پلی‌اتیلن متقاطع می‌توانند به خوبی در برابر فشار، سایش و برش دوام بیاورند.
 • آب و دیگر مایعات؛ جذب آب عایق XLPE بسیار پایین است. لذا در شرایطی که کابل در معرض آب و مایعات دیگر قرار می‌گیرد، بهتر است از این کابل استفاده کنید.
 • مواد شیمیایی و دیگر مواد خورنده؛ دیگر ویژگی مهم عایق XLPE مقاومت در برابر مواد خورنده و شیمیایی‌ست. لذا اگر نیاز به انتقال برق در چنین شرایط دارید، بهتر است از سیم XLPE استفاده کنید.

کابل XLPE چیست و چه کاربردی دارد

کاربرد کابل XLPE در صنایع مختلف

در صنایع مختلفی شرایطی که در قسمت قبل مرور کردیم حاکم هستند. برای مثال استفاده از کابل XLPE در معادن امری ضروری‌ست. در صنایع شیمیایی نیز بهتر از از این کابل استفاده شود.

کابل‌های XLPE هم‌چنین در واحدهای تجاری بزرگ و حتی مجتمع‌های مسکونی قابل استفاده است. به طور کلی در شرایط که احتمال آتش‌سوزی بر اثر تماس کابل با روغن و دیگر مایعات خورنده وجود دارد، کابل XLPE بهترین گزینه است.

از کابل‌های XLPE در کارخانجات، پالایشگاه‌ها و معادن استفاده می‌شود. چرا که در چنین محیط‌هایی کابل‌ها معمولاً در معرض شرایط ناهنجار مختلفی هم‌چون فشار و کشش، سایش، مواد شیمیایی و خورنده قرار دارند.

تفاوت کابل xlpe و pvc

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، عایق XLPE یک ماده پلی‌اتیلن است که مولکول‌های آن به شکل X به یکدیگر پیوند خورده‌اند. در مقابل عایق PVC یک پلی وینیل کلراید است. یک تفاوت کابل XLPE و PVC این است که XLPE می‌تواند شرایطی هم‌چون کشش زیاد را به خوبی تحمل کند. در واقع ساختار این عایق به‌گونه‌ای‌ست که در برابر سایش و پارگی مقاومت قابل توجهی دارد.

در مقابل کابل PVC نمی‌تواند فشار زیادی را تحمل کند. این کابل بیشتر مناسب کاربردهایی‌ست که کابل در آن تحت تنش زیادی نیست. در ادامه تفاوت‌های مهم این دو نوع کابل را می‌خوانید.

 • دوام عایق XLPE به مراتب از عایق PVC بیشتر است.
 • دیگر برتری XLPE نسبت به PVC عدم وجود کلرید در ساختار آن است. این موضوع باعث سازگاری بیشتر این عایق با محیط زیست می‌شود.
 • کابل XLPE می‌تواند دمای بالاتری را از PVC تحمل کند.
 • مقاومت پلی‌اتیلن متقاطع (XLPE) در برابر رطوبت بیشتر از PVC است. در حقیقت مقاومت XLPE در برابر رطوبت 100 برابر بیشتر از مقاومت PVCست.

در برخی موارد از هر دوی این مواد برای عایق‌بندی کابل استفاده می‌شود. به این ترتیب که عایق اصلی به کار رفته در کابل، از جنس XLPE بوده و روکش نهایی کابل از جنس PVC است.

تفاوت کابل xlpe و pvc

قیمت کابل xlpe

تعیین قیمت کابل با توجه به عوامل مختلفی انجام می‌شود. برخی از این موارد را در زیر می‌خوانید.

 • نوع هادی به کار رفته در کابل
 • نوع عایق
 • تعداد رشته‌های موجود در کابل
 • کاربرد
 • میزان ولتاژ قابل عبور از کابل

حال می‌توانیم نگاهی با توجه به موارد بالا، قیمت کابل XLPE را مورد بررسی قرار دهیم. عایق XLPE، ماده‌ای به مراتب کارآمدتر از PVC است. لذا بدیهی‌ست که قیمت کابل XLPE از بسیاری از کابل‌ها بیشتر باشد.

هم‌چنین این کابل توان انتقال برق با ولتاژ بسیار بالا را دارد. کاربردهای متنوع دیگر مزیت مهم این کابل است. این موارد بر قیمت کابل تاثیر گذاشته و سبب تفاوت قیمت آن با دیگر انواع کابل‌ها می‌شوند.

خرید کابل XLPE

محبوبیت کابل XLPE روز به روز در حال افزایش است. چرا که به کارگیری این نوع کابل سبب افزایش ایمنی شده و همین‌طور دوام بالای آن می‌تواند هزینه‌های احتمالی آینده را کاهش دهد.

کابل XLPE در سیم و کابل ابهر آرین یکی از با کیفیت‌ترین نوع این کابل در بازار است. برای خرید کابل پلی اتیلن متقاطع می‌توانید به صورت اینترنتی یا از طریق نمایندگی‌های فروش سیم و کابل ابهر آرین در سراسر کشور اقدام کنید. شرکت سیم و کابل ابهر آرین تامین‌کننده نیاز بسیاری از صنایع بزرگ هم‌چون معادن، پالایشگاه‌ها و دیگر صنایع به این کابل است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *