ما در این مقاله از سیم و کابل آرین ابهر درباره کابل های نصب ثابت سبک توضیح دادیم همراه ما باشید.

حتما در طی زندگی روزمره خود هنگام گشت و گذار در خیابان و مغازه‌ها یا هنگام استراحت در منزل خود کابل‌ های برقی را مشاهده می‌کنید که همگی اهداف و کارکرد های متفاوتی دارند. هر کدام از این کابل‌ ها برای کار خاصی طراحی و نصب شده‌اند. مهم است که از چه نوع کابلی برای کار های برقی استفاده شود تا مانع از بروز مشکلات جبران ناپذیر شود. کابل‌ ها بخش جدایی ناپذیر هر سیستم الکتریکی یا مهم‌تر از آن زندگی روزمره ما هستند که از این رو کابل‌ ها با توجه به کاربرد و محیط کار با دقت طراحی و انتخاب می‌شوند.

کابل‌ های نصب ثابت سبک به چه نوع کابل‌ هایی گفته می‌شود؟

کابل‌ های نصب ثابت سبک که با نام‌ های کابل نصب ثابت و کابل خشک نیز شناخته می‌شود به کابلی گفته می‌شود که به صورت چند رشته‌ ای هستند و جنس هادی آن‌ها به صورت معمول از جنس مس است. همچنین عایق استفاده شده در این نوع سیم از جنس پی وی سی است. این نوع کابل‌ ها قابلیت انعطاف پذیری بسیار بالایی دارند و همچنین مقاومت آن‌ها نیز بسیار بالا است.

از کابل‌ های نصب ثابت سبک در سیم کشی داخلی توزیع کننده‌ های برق استفاده می‌شود. همچنین از این نوع کابل‌ ها در داخل لوله‌ ها و زیر گچ نیز استفاده نمود. ولتاژ نامی در کابل‌ های نصب ثابت سبک ، 300 تا 500 ولت می‌باشد. در بازار کابل‌ های نصب ثابت سبک با هادی آلومینیومی نیز وجود دارد که قیمت آن نسبت به سیم‌ های از جنس فلز مس ارزان‌ تر است که معمولا تولید کنندگانی که به کیفیت کار اهمیت زیادی می‌دهند برای تولید این نوع کابل‌ ها از فلز مس استفاده می‌کنند.

چند نکته درباره کابل‌ های نصب ثابت سبک

حال که با کابل‌ های نصب ثابت سبک آشنا شدید نکاتی را درباره این کابل‌ ها برای شما عرض می‌کنیم:

پیشنهاد مطالعه : کابل ضد آتش ابزار دقیق

منظور از سیم خشک، سیم زمینی یا انعطاف پذیر چیست؟

در تکمیل تعریف کابل‌ های نصب ثابت سبک می‌توان گفت که قطر این نوع سیم‌ها بیشتر از 10 میلی‌متر هستند. این نوع سیم‌ ها به دلیل قطور بودن انعطاف کمتری دارند که به همین دلیل به آن‌ ها سیم‌ های خشک گفته می‌شود. همچنین سیم‌ هایی با نام سیم‌ های افشان نیز وجود دارند که با توجه به این‌که قطر آن‌ ها نسبت به دیگر سیم‌ ها بسیار کمتر است به آن‌ ها سیم انعطاف پذیر گفته می‌شود.

علاوه بر این به علت آن که معمولا در کابل‌ های دفنی در زمین نیاز به انعطاف پذیری بالا مانند کابل‌ های نصب شده در سینی، لدر و لوله کاندوئیت نبوده و همین طور به علت قیمت کمتر آن‌ ها نسبت به کابل‌ های افشان، ترجیح بر آن است تا در موارد فنی از کابل های مفتولی و نیمه افشان نظیر NYY ، NYRY و … استفاده گردد، به همین دلیل در اصطلاح به سیم‌های مفتولی و نیمه افشان، کابل زمینی نیز گفته می‌شود.

در هنگام خرید سیم به کیفیت آن توجه داشته باشید

در صورت این‌ که یک سیم بی‌ کیفیت خریداری کنید می‌تواند بر میزان مجاز جریان عبوری از آن تاثیر گذار باشد. به بیان ساده‌ تر در صورتی که در صورتی که شما بخواهید حداکثر جریان عبوری مجاز را از این هادی (به عنوان مثال سیم افشان 1.5 ) عبور دهید، سیم یا کابل مورد نظر داغ شده و امکان دارد پس از مدتی عایق آن از بین رفته و موجب اتصال در سیستم شود. شما می‌ توانید با دریافت مشاوره از مجتمع صنایع سیم و کابل آرین ابهر بهترین نوع سیم با بهترین کیفیت و کمترین قیمت را خریداری کنید و تا سال‌ها نیاز به تعویض سیم‌ها نباشید.

اگر میخواهید درباره هادیهای مسی نرم یا خشک بدون عایق اطلاعات بیشتری کسب کنید به این صفحه سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *