کابل و سیم چیست

کابل و سیم چیست؟

کابل و سیم را می‌توان مهم‌ترین یا دست‌کم یکی از مهم‌ترین تجهیزات مورد استفاده در صنعت برق دانست. برخی افراد از تفاوت‌های بین سیم و کابل مطلع نیستند و به‌اشتباه این دو واژه را به‌جای یکدیگر استفاده می‌کنند. اگرچه هردوی این تجهیزات وظیفه انتقال جریان الکتریکی را بر عهده دارند، ولی به لحاظ ساختاری دارای تفاوت‌های اساسی هستند. در این مقاله به بررسی تفاوت‌های سیم و کابل می‌پردازیم و هریک را به ‌طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

مطلب پیشنهادی:شرکت های سیم و کابل 

کابل چیست؟

در گذشته از کابل برای حمل و کشیدن اجسام بزرگ استفاده می‌شده است؛ ولی با گذر زمان، مفهوم این لغت تغییر بسیاری پیدا کرد و امروزه از واژه کابل برای تجهیزاتی که جریان الکتریکی را منتقل می‌کنند نیز استفاده می‌شود. کابل‌ها از یک قسمت مرکزی به نام هادی که جریان الکتریکی را از خود عبور می‌دهد و عایق که هادی را می‌پوشانند، تشکیل شده‌اند.

سیم چیست؟

در گذشته سیم‌ها فاقد پوشش و برای جان انسان خطرناک بودند. رفته‌رفته در تولید سیم‌های برق از یک عایق برای جلوگیری از خطرات احتمالی استفاده شد. سیم‌ها از دو قسمت هادی و عایق تشکیل می‌شوند. هادی وظیفه انتقال جریان الکتریکی و روکش وظیفه حفاظت از هادی را بر عهده دارد. امروزه سیم‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شوند که هر یک کاربرد خاصی دارد.

تفاوت سیم و کابل

سیم و کابل از جهات مختلفی با یکدیگر متفاوت هستند. معمولا در یک متر از کابل و سیم، کابل‌ها وزن، قطر و سطح مقطع بیشتری دارند؛ زیرا در ساختار کابل در مقایسه با سیم، یک لایه عایق بیشتر وجود دارد. معمولا در تجهیزات برقی صنایع بزرگ از کابل‌ها استفاده می‌شود. از جمله این نوع کابل‌ها می‌توان به کابل‌های فشارقوی و صنعتی اشاره کرد.

 انواع کابل و سیم

کابل و سیم در انواع مختلفی تولید می‌شوند. یکی از تفاوت‌ها در انواع مختلف سیم و کابل به میزان جریان عبوری مربوط است. از بعضی انواع کابل و سیم برای عبور جریان‌های ضعیف استفاده می‌شود و برخی انواع دیگر باید انتقال‌دهنده جریان الکتریکی یک شهر باشند؛ بنابراین، این تجهیزات برقی از نظر قدرت انتقال جریان و ساختار با هم تفاوت‌های زیادی دارند.

انواع کابل‌ها

کابل‌ها در موارد مختلفی استفاده می‌شوند و انواع مختلف آن‌ها دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند. از جمله کابل‌های پرکاربرد می‌توان به کابل صنعتی، کابل سازمانی، کابل زوجی، کابل زوج مخابراتی، کابل مخابراتی، کابل فیبر نوری، کابل مسی، کابل فشار ضعیف، کابل فشار متوسط، کابل فشارقوی، کابل فوق فشار قوی، کابل زره دار یا آرموردار، کابل زمینی اشاره کرد.

انواع سیم‌ها

سیم‌ها نیز در انواع مختلفی تولید می‌شوند و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. جنس هادی، جنس عایق و به‌ طور کلی ساختار سیم از جمله مواردی است که در بین انواع مختلف سیم متفاوت هستند. سیم افشان، سیم نیمه‌افشان، سیم مفتولی و سیم لاکی، 4 نوع پرکاربرد سیم هستند که در صنایع مختلف در کارخانه‌های کوچک و بزرگ به کار گرفته می‌شوند.

کاربرد کابل و سیم

همه انواع کابل و سیم‌ها وظایف مخصوص به خود را دارند. این تجهیزات می‌توانند با توجه به سایز در ولتاژهای مختلف مورد استفاده قرار بگیرند؛ تنها مهم است که کابل یا سیم متناسب با شرایط کار را انتخاب نمایید. به ‌طور مثال، برای انتقال جریان در قسمت‌هایی که احتمال برخورد بیل مکانیکی با کابل زیاد است، باید از کابل زرهی استفاده کرد. همچنین برای انتقال برق در ولتاژهای بالا بهتر است از کابل صنعتی یا فشارقوی استفاده شود؛ زیرا با عبور جریان قوی از کابل، حرارت بالایی ایجاد می‌شود که کابل‌های معمولی نمی‌توانند در چنین شرایطی دوام بیاورند؛ به‌ طور کلی اگر ولتاژ ورودی بالاتر از تحمل کابل و سیم باشد، می‌تواند منجر به آتش‌سوزی و خطرات جانی و مالی گردد.

انواع کابل و سیم

ویژگی‌های کابل و سیم خوب

کیفیت تمام کابل و سیم‌ها یکسان نیست. در ابتدا باید بدانیم هادی یک کابل یا سیم، مهم‌ترین بخش آن است؛ پس حتما باید از کیفیت بالایی برخوردار باشد تا بتواند در برابر فرسودگی و زنگ‌زدگی مقاوم باشد. از طرفی، عایق و هادی باید در تمام نقاط کابل و سیم یکدست باشند. هادی و عایق کابل و سیم باید منعطف و قابل خم شدن باشند. توجه داشته باشید وقتی می‌خواهیم کابل یا سیم را از عایق جدا کنیم، باید به‌ راحتی جدا شود؛ در غیر این صورت، کابل و سیم از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. این ویژگی‌ها باعث تمایز یک کابل و سیم باکیفیت از نمونه‌های نامرغوب می‌شوند. در هنگام خرید حتما این ویژگی‌ها را بررسی نمایید. سیم و کابلی که علاوه بر این مشخصات، قیمت مناسب و مقرون‌به‌صرفه‌ای داشته باشند، گزینه‌ای عالی برای خرید خواهند بود.

بهترین راه خرید کابل و سیم

بهترین راه خرید کابل و سیم

امروزه بسیاری از جنبه‌های زندگی انسان با برق سروکار دارد. سیم و کابل در این میان نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. کابل و سیم برای مصارف مختلف مانند ساختمان‌سازی، صنعت، خودروسازی، برق‌کشی‌ها و بسیاری موارد دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما برای خرید کابل و سیم می‌توانید مستقیما از سایت سیم و کابل ابهر خرید خود را با خیال آسوده انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشید.

تلفن گویای 1566 پاسخگوی سوالات شما خواهد بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *