کابل مسی

کابل مسی چیست؟

امروزه برق و تجهیزات الکتریکی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند. بسیاری از فعالیت های روزانه ما بدون برق انجام نمی شد. صنعت برق شامل تولید، انتقال و توزیع برق است. بنابراین، مهندسی زیادی لازم است تا بتوانید برق را به شکلی که در اطراف خود می بینید به ما مصرف کنندگان برسانید.

کابل هایی که دارای هادی مسی است را کابل مسی می گویند. امروزه بسیاری از فلزات مانند آلومینیوم، نقره، فولاد، سرب و … به عنوان سیم نیز استفاده می شود اما در بین آنها کابل مسی بیشتر در صنعت استفاده می شود.

پیشنهاد مطالعه:هادی های مورد استفاده سیم برق

انواع کابل مسی:

انواع کابل مسی

هادی کلاس یک:

هادی های مسی کلاس یک نوعی کابل مسی در بازار به فروش می رسد که به آن کابل تک هسته ای نیز می گویند. این سیم کمترین انعطاف را دارد اما در مقایسه با سیم های منعطف، توانایی بالاتری در هدایت جریان الکتریکی دارد.

هادی کلاس دو:

هادی های مسی کلاس دو خاصیت نیمه اتلافی دارند. رشته های این کابل و هادی های آن پیچ خورده و صحیح است. در ساخت هادی این کابل ها از چندین سیم پیچ خورده استفاده شده است. ابن هادی ها به دو صورت فشرده و غیر فشرده به فروش می رسد. از نظر انعطاف پذیری، این کابل ها انعطاف پذیری بیشتری نسبت به کابل های تک سیم دارند.

هادی های کلاس پنج و کلاس شش:

نام دیگر این هادی ها هادی انعطاف پذیر است. این کابل ها نسبت به سایر کابل ها انعطاف پذیرتر هستند. تعداد سیم ها در این مدل سیمی بیشتر از دو مدل دیگر است اما قطر آنها بسیار کمتر است. به همین دلیل انعطاف پذیری آنها بیشتر است. این کابل ها به طور گسترده در صنعت ساختمان استفاده می شود.

مقایسه کابل مسی با آلومینیومی:

آلومینیوم رسانایی کمتری نسبت به مس دارد و مقدار آن به 61 درصد می رسد. اما چگالی کابل کمتر یک مزیت برای کابل های آلومینیومی است. این چگالی حدود یک سوم کابل مسی است. در نتیجه در دو کابل با مشخصات مشابه، کابل آلومینیومی سبک تر از مس است. این باعث می شود هزینه کابل کمتر شود و نصب و حمل و نقل کابل بسیار آسان تر شود.

از طرفی در همان سطح رسانایی، سطح مقطع کابل آلومینیومی باید 6 برابر یک کابل مسی باشد. دلیل آن مقاومت الکتریکی بالا نسبت به کابل آلومینیوم است. همچنین کابل  آلومینیوم خیلی سریع تر ازکابل مس اکسید می شود.

می توان نتیجه گرفت که کابل آلومینیومی علاوه بر معایب، مزایای زیادی نیز دارد. انتخاب کابل مسی یا آلومینیومی نیز به کاربرد آن بستگی دارد.

مقایسه کابل مسی با کابل آلومینیومآلومنیوم

مزایای استفاده از کابل مسی:

 1. انعطاف پذیری و مقاومت بیشتری دارد
 2. کارایی و اثربخشی زیادی دارد
 3. امنیت بالایی دارد
 4.  سازگاری با سایر،انواع سیم کشی دارد
 5. دوام و مقاومت بالایی دارد

معایب استفاده از کابل مسی:

 1. کابل های مسی از لحاظ ایمن ساختن اطلاعات قابل اطمینان نیستند و قابلیت سمع دارند.
 2. سرعت انتقال داده کابل های مسی به دلیل وسعت باند انگشت شمار پایینی دارد.
 3. انرژی زیادی  را استفاده می کند.
 4. اهمیت کمتری در برابر سروصدا و سایر تداخلات دارد.

کاربرد استفاده از کابل مسی:

 1. از آنه برای انتقال انرژی استفاده می شود
 2. از آن برای تولید وسایل برقی استفاده می شود
 3. کابل مسی برای انتقال فرکانس های تلویزیون استفاده می شوند و به عنوان آنتن هم استفاده می شوند
 4. این کابل در صنعت مخابرات کاربرد دارد
 5. برای ساخت ماشین های الکتریکی و باتری ها استفاده می شود
 6. این کابل برای نصب کولر گازی استفاده می شود
 7. کابل مسی برای تولید لوازم خانگی هم استفاده می شود

کاربردهای متعدد این کابل ها و مفتول های مسی باعث شده است که هر روز بر تعداد کاربران آن ها در بازارها افزوده شود و تولید آنها برای رفع نیاز بازارها به سطح انبوه برسد، قابل ذکر است که این کابل ها همانطور که در مقاومت بسیار بالایی در برابر گرما، آتش و رطوبت از خود نشان می دهند، همواره قادر بوده اند برای بسیاری از فعالیت ها بدون افت کیفیت مورد استفاده قرار گیرند، با کمک این کابل ها می توان سیستم برق ساختمان ها را با اطمینان کامل نصب کرد. آن ها را به خوبی ساخته اند زیرا این کابل ها کاملاً درجه یک و با کیفیت هستند و می توانند بهترین عملکرد را نشان دهند.

قیمت و خرید کابل مسی:

شرکت سیم و کابل ابهر با تولید بهترین برند سیم و کابل مسی را تولید می کند

برای مشاهده قیمت های کابل مسی و آلومینیومی می توانید به تولید کننده ی سیم و کابل ابهر مراجعه کنید و یا با نمایندگی فروش شرکت سیم و کابل ابهر در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *