کابل کنترل چیست

کابل کنترل چیست؟

در دنیای صنعتی و پیشرفته امروز کابل کنترل عامل مهمی در صنعت برق می باشد،کابل کنترل یا کابل فرمان نام کابلی با هسته هادی چند رشته میباشد که تعداد رشته ها در این کابل میتواند متفاوت باشد و این رشته ها وظیفه انتقال اطلاعات کابل را بین دو دستگاه برعهده دارند،اطلاعات فرستاده شده توسط کابل کنترل به وسیله دستگاه های دیگردریافت شده و اندازه گیری میشوند و سپس دوباره این اطلاعات اندازه گیری شده به کابل فرمان باز میگردند، یعنی این کابل ها دردو جهت رفت و برگشتی اطلاعات عمل میکنند.کابل کنترل یا فرمان همانطور که از نامش پیداست برای انتقال فرمان های مهم کنترلی و اندازه گیری و حفاظتی به کار گرفته میشود.

کابل فرمان از گروه کابل های ابزار دقیق می باشد که برای انتقال دیتا در ولتاژهای پایین استفاده میشود و درمحدوده معینی از ولتاژهای پایین دقت این کابل ها برای انتقال مناسب می باشد، ولی اگر از این کابل ها در محدوده بالاتری از ولتاژ برای انتقال و دریافت دیتا استفاده شود دقت عملکرد این کابلها کاهش می یابد و کیفیت کار را به طور چشمگیری کاهش میدهد.

این کابل ها باتوجه به محیط ها و شرایط حاکم بر آنها انتخاب میشوند و در دو نوع کلی شیلدار و بدون شیلد تولید میشوند.

کابل های کنترل سال ها با واردات مورد استفاده قرار میگرفت.اکنون با پیشرفت شگرف مهارت و فناوری در زمینه ساخت کابل های کنترل،این کابل ها با استفاده از مواد اولیه با کیفیت و با اصول  واستاندارد در کشور عزیزمان وتوسط شرکت سیم و کابل ابهر به مرحله تولید انبوه رسیده است،که نه تنها در بازارهای داخل کشوربلکه در بازارهای خارجی نیز و به عنوان محصولات پرفروش یکی از بهترین برندهای سیم وکابل شناخته شده و عرضه میشود.

انواع کابل کنترل

کابل کنترل مدل های ساختاری مختلف،نظیر کابل کنترل:

ساده ، شیلدار ، زره دار ، مفتولی ، نیمه افشان ، افشان ، نسوزو تخت مطابق با دستورهای ساختاری واستانداردهای ملزومه و در انواع سایزها با تعداد رشته های گوناگون و سایز مقاطع مختلف در شرکت های سیم و کابل طراحی و تولید میشود،هرکدام از کابل های کنترل دارای ویژگی های مخصوص به خود می باشد که در کارها  و دستگاه های مختلف کابرد دارند.

انواع کابل کنترل

کاربرد کابل های کنترل

کابل های کنترل با توجه به ویژگی خیلی مهم و کاربردی کنترل کننده ای  که دارند در قسمت های مختلف صنعت استفاده گسترده ای دارند. در این مقاله از سیم و کابل ابهراز میان کاربردهای وسیع این کابل در صنعت به چند مورد از آنها اشاره میکنیم:

کابل کنترل استفاده شده در کولر کابل کنترل آسانسور کابل کنترل تابلو برق ها کابل کنترل دستگاه های چاپ کابل کنترل جرثقیل کابل کنترل بالابر کابل کنترل دستگاه نساجی کابل کنترل صنعت رباتیک کابل کنترل در صنعت خودرو سازی همچنین از این کابل میتوان در انواع شرایط محیطی همچون کابل کشی در زیر آب،کابل های کانالی و…استفاده کرد ولی استفاده از آنها در فضای باز درست نمیباشد.

ساختار کابل کنترل

کابل کنترل همانند سایر کابل ها از دو بخش اصلی هادی و عایق تشکیل شده است.

هادی با رشته های مفتول ،افشان و نیمه افشان و در تعداد رشته های متفاوت که میتواند بین 2الی 61عدد رشته را در ساختار خود داشته باشد و با جنس مس که از فلزهای رسانا به شمار میرود ساخته میشوند.

عایق:درساختارعایق این کابل ها از پوشش پلاستیکی پلی اتیلن کراسلینک و عایق پلاستیکی پلی وینیل کلراید و در صورت لزوم برای غلاف های داخلی از پوشش پلاستیکی پلی وینیل کلراید یا پلی اتیلن استفاده میشود.

روکش نهایی:و لایه آخر این کابل ها از روکش پلاستیکی پلی وینیل کلراید یا پلی اتیلن ساخته میشود.

مطلب پیشنهادی:قیمت سیم مسی افشان

ساختار کابل کنترل

مزایای کابل کنترل کدام اند؟

  • این کابل ها در مقابل اشعه های فرا بنفش که از امواج الکترومغناطیسی خورشید می باشند وانرژی زیادی دارند مقاومت میکنند
  • کابل کنترل هزینه های مصرفی ناشی از نصب و کابل کشی همچون تخریب جاده ها و فضاهای جایگذاری و مسیر کشی را به طور چشمگیری کاهش میدهد.
  • در نوع شیلدار آنها مقاومت بالایی دیده میشود که استفاده این کابل ها در انواع شرایط آب و هوایی ممکن میکند.
  • این کابل ها به گونه ای طراحی میشوند که دارای مقاومت بالایی هستند که به هنگام بروز خطا و تغییر و افت و خیز امواج الکتریکی مقاومت به عمل آورده و از بروز اتصالات و خرابی تجهیزات و دستگاه ها جلوگیری میکنند.
  • این کابل ها به روش ها و در مکان های دسترس تری نصب میشوند و استفاده از آنها راحت تر میباشد.

شرکت سیم و کابل ابهر نوع افشان کابل کنترل را در دو نوع ساده و شیلدار تولید کرده و در بازارهای عرضه و خرید مستقیم از شرکت در دسترس مشتریان عزیز قرار میدهند.

کابل کنترل افشان:هادی مصرف شده در این کابل ها فلز مس افشان آنیل شده کلاس5 میباشد

جنس عایق ساختار کابل های کنترل ترکیبی از جنس پلاستیک های پلی وینیل کلراید نوعD میباشد.

رنگ بندی عایق های بکاررفته در رشته ها:تا پنج عدد سیم به کاررفته در ساختار کابل ها با رنگ های متفاوت عایق سازی میشوند ولی برای تعداد رشته های بالاتر از پنج عدد روی عایق های بکاررفته شماره گذاری میشود.

و در نهایت روکش استفاده شده در ساختار این کابل ها ترکیبی از عایق پلاستیکی پلی وینیل کلرایدPVCنوع ST5 میباشد.

این نوع از کابل های کنترل  برای استفاده در تابلوهای فرمان مناسب میباشند. کاربرد این نوع کابل ها در فضای آزاد، سیستم های نقاله و مکان هایی که میدان مغناطیسی در آنها وجود دارد توصیه نمیشود.

کابل کنترل افشان نوع شیلدار:

کابل کنترل افشان نوع شیلدار

 کابل کنترل افشان جنس عایق به کار برده شده در این نوع کابل ها همانند نوع بدون شیلد این کابل ها از فلز مس آنیل شده کلاس5 میباشد.

جنس عایق این ساختارها ترکیبی از پلاستیک های پلی وینیل کلراید نوع D میباشد.

رنگ بندی رشته ها همانند بدون شیلد تا پنج عدد با رنگ های متفاوت از پنج رشته بالاتر با شماره گذاری میباشد.

جنس روکش میانی مورد مصرف قرار گرفته ترکیبی از عایق های پلاستیکی پلی وینیل کلراید نوع  ST5 میباشد.

جنس بافت یا شیلد مصرفی از فلز مس ساده یا قلع اندود شده میباشد.

جنس روکش نهایی ترکیبی از عایق پلی وینیل کلراید نوع  ST5میباشد.

این نوع کابل ها مناسب برای کنترل ماشین ابزارها در کارخانجات صنعتی، نقال ها، اتاق های فرمان و سایر موارد مشابه تحت شرایط فشار مکانیکی کم میباشند.در این کابل ها به دلیل کاربرد شیلد اطلاعات کابل با درجه محافظت و با دقت بالا جریان الکتریکی را عبور میدهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *