قیمت کابل برق سه فاز

کابل برق سه فاز کابلی است که می توان از آن برای انتقال انرژی الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده کرد. برای این کابل ها معمولا از سیم های آلومینیومی و مسی استفاده می شود. این سیم ها می توانند تک هسته ای یا چند هسته ای باشند و در نهایت با عایق پوشانده شوند.

کابل برق سه فاز برای مکان های پرکاربرد مانند بخش صنعتی و تجاری که از منبع برق سه فاز استفاده می شود استفاده می شود. البته امروزه به دلیل استفاده از وسایل برقی پرمصرف در مصارف خانگی نیز از این نوع کابل استفاده می شود. اصولاً در برق فاز به معنای توزیع بار است. به طور معمول، یک سیم فاز و یک سیم خنثی در سیم تغذیه وجود دارد.

قبل از تهیه و خرید سیم کابل ها باید بدانید برای چه کاربردی احتیاج دارید و بعد از بررسی مشخصات،سیم و کابل موردنظرتان را انتخاب و خریداری نمایید.سیم و کابل ابهر ارائه دهنده بهترین برندهای سیم و کابل عرضه می شود برای مشاهده به روزترین لیست قیمت انواع سیم و کابل ها با شما زیر تماس بگیرید. 1566

تفاوت بین کابل برق سه فاز با کابل تک فاز چیست؟

همانطور که گفته شد کابل های سه فاز معمولا در بخش های صنعتی و تجاری استفاده می شوند. دلیل آن مقاومت بار بالای این نوع کابل ها می باشد. در این مناطق به دلیل مصرف زیاد برق کابل های تک فاز نمی توانند برق مورد نیاز را تامین کنند. این اولین تفاوت بین کابل های تک فاز و سه فاز است. یکی دیگر از تفاوت های این کابل ها سازگاری برق آنهاست.

منابع تغذیه معمولا دارای افت و اوج ولتاژ هستند که در این صورت بهتر است از سیم برق سه فاز استفاده کنید. زیرا سازگاری که این کابل ها ارائه می کنند در کابل های تک فاز وجود ندارد. از طرفی کابل های سه فاز علیرغم توان بالاتر، کارایی بیشتری در انتقال جریان دارند. در این نوع کابل از مواد رسانای کمتری برای انتقال مقدار معینی انرژی الکتریکی استفاده می شود.

انواع کابل سه فاز:

انواع کابل سه فاز

کابل برق سه فاز بر اساس ضخامت، ولتاژ، تعداد رشته ها و نوع عایق، انواع مختلفی دارد که در این قسمت ارائه شده است.

کابل های برق بر اساس نوع هدایت در دسته های زیر طبقه بندی می شوند:

  • کابل برق سه فاز مسی
  •  سیم برق سیمی
  •  کابل افشان
  •  کابل برق محافظ
  •  کابل برق سه فاز آلومینیومی

همچنین کابل های برق سه فاز بر اساس تعداد رشته ها به دسته های زیر تقسیم می شوند:

  • کابل برق سه فاز تک هسته ای: دارای رشته تک فاز با جریان پشتیبانی 380 ولت.
  • کابل برق سه فاز سه سیم: داخل عایق سیم های سه فاز قرار می گیرد.
  • کابل برق سه فاز، سه هسته و نیم: هسته های سه فاز با یک هسته خنثی
  • سیم برق سه فاز چهار سیم
  • کابل برق سه فاز دارای پنج هسته: سه هسته با یک هسته خنثی و یک رشته با سیم زمین

نحوه اتصال کابل سه فاز:

برای آشنایی با سیم کشی برق سه فاز باید اطلاعات کافی در مورد اجزای آن پیدا کرد. سیستم کابلی سه فاز با 3 نوع اتصال دلتا، ستاره و مختلط متصل می شود. مهمترین تفاوت بین اتصال ستاره و مثلث در سیم خنثی آنهاست. در سیستم ستاره از سیم خنثی استفاده می شود و در سیستم دلتا از سیم خنثی استفاده نمی شود.

همچنین این دو از نظر دور موتور متفاوت هستند. در اتصال ستاره دور موتور کم و در اتصال مثلث سرعت بیشتر است. هنگام اتصال برق سه فاز از ابزارهای مهمی از جمله کنتور برق سه فاز، کلید تک و دو قطبی، فیوز مینیاتوری، تابلو برق، شینه مسی، کلید فشرده و … استفاده می شود.

مطلب پیشنهادی:کابل قدرت چیست:

کابل سه فاز چند رشته دارد:

کابل های سه فاز از چهار رشته سیم تشکیل شده است. این سیم ها شامل فاز 1، فاز 2، فاز 3، سیم نول و زمین می باشد. سیم های سه فاز به کار رفته در این کابل دارای جریان 380 ولت هستند. برای اتصال صحیح فازها، هر کدام رنگ متفاوتی دارند.

ساختار برق سه فازچگونه است:

ساختار برق سه فازچگونه است

کابل سه فاز مانند هر کابل دیگری از یک هادی به همراه عایق و پوشش تشکیل شده است. بنابراین هر کابلی که دارای این سه ویژگی باشد را می توان کابل برق سه فاز نامید. اما به شرطی که بتواند جریان 380 ولت را پشتیبانی کند. علاوه بر این، در ساختار برخی از کابل های سه فاز، دو نوع رشته خنثی یا زمینی به جز فاز وجود دارد. هر چه تعداد رشته ها بیشتر باشد، کیفیت کابل بالاتر است. با این حال، این هزینه کابل برق سه فاز را افزایش می دهد. روش اتصال کابل سه فاز بر اساس نوع عملکرد می باشد که یکی از دو روش دلتا و ستاره می باشد.

بررسی کابل سه فاز:

کابل سه فاز کابلی است که برای اتصالات برق سه فاز استفاده می شود. به عبارت دیگر برای برق سه فاز به کابل و سیم هایی نیاز داریم که ولتاژ 380 ولت و بیشتر را پشتیبانی کنند. یکی از این نوع کابل ها کابل سه فاز است. انواع کابل برق سه فاز با تعداد سیم های مختلف و روکش های مختلف وجود دارد که برای اتصال دستگاه ها و دستگاه های دارای برق سه فاز استفاده می شود. در زیر ابتدا به ساختار این نوع کابل برق و انواع آن خواهیم پرداخت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *