کابل سه فاز چیست/انواع کابل سه فاز

انواع انتقال دهنده های جریان الکتریکی

کابل ها برای انتقال جریان الکتریکی به وجود آمدند. این کابل ها با میزان انتقال جریان الکتریکی در انواع گوناگونی وجود دارند. برای هر میزان فشار و انتقال نمیتوان از یک نوع کابل استفاده کرد .مثلا در فشار های پایین از نوعی کابل فشار ضعیف و در فشار های بالا از کابل های صنعتی سه فاز و کابل فشار قوی استفاده میکنند .

در این مبحث به برسی کابل سه فاز میپردازیم:

کابل سه فاز:

کابل ها انتقال دهنده جریان برق هستند. کابل سه فاز کابلی است که جریان الکتریکی را در فشار بالا انتقال میدهد و در قسمت هایی که به برق بیشتری نیاز است (قسمت های پر مصرف)استفاده میشود . در مجتمع هایی بزرگ ،استارت  دستگاه کارخانجات، پمپ ها و الکتروموتور ها این کابل مورد استفاده قرار میگیرد

این کابل به علت عبور جریان الکتریکی با ولتاژ بالا می باشد، برای استفاده از آن به صورت دفن کردن در خاک یا انتقال هوایی می باشد .به این علت که اگر در قسمت های قابل دستیابی استفاده شود بر اثر پوسیدگی یا آسیب به بافت کابل موجب خطرات جبران نشدنی میشود.

این کابل در دو نوع مسی و آلومینیومی بیشتر دیده میشود. این کابل به صورت تک رشته تا پنج رشته می باشد.

کابل سه فاز

کابل سه فاز چند رشته ایست:

کابل سه فاز به صورت سه رشته، چهار رشته و پنج رشته تولید و عرضه میشود. و این سه رشته از سه قسمت فاز، نول و خنثی یا همان ارت تشکیل شده است.

انواع کابل سه فاز:

  • کابل فشار ضعیف
  • کابل فشار متوسط
  • کابل فشار قوی
  • کابل فوق فشار قوی

به برسی این کابل ها می پردازیم:

کابل فشار ضعیف:

این کابل برای ولتاژ های پایین تعبیه شده و در برق کشی ساختمانی استقبال بیشتری از این کابل میشود .این کابل نوعی کابل نسوز و مقاوم حرارت نیز می باشد تا وقتی ولتاژ بالا رفت در اثر گرم شدن کابل ها دچار سوختگی نشود.

این کابل در دو نوع مسی و آلومینیومی بیشتر دیده میشود، انعطاف پذیری خوبی دارد و از هادی با درصد خلوص بالا در این کابل استفاده میشود جنس عایق این کابل از یو پی وی سی می باشد به علت مقرون به صرفه بودن گاها به شکل ها و جنس های دیگر نیز تغییر می کند.

مطلب پبشنهادی:قیمت سیم و کابل ساختمانی

 کابل فشار متوسط:

این کابل برای مجتمع های مسکونی کارخانه ها و صنعت کاربرد خوبی دارد و بخاطر ولتاژ تحملی نباید در قسمت های بیرونی از آن استفاده شود و برای استفاده از این کابل ها باید آن ها را زیر زمین دفن کنیم.

این کابل ها نیز عایق حرارت هستند و بیشتر از جنس مس و آلومینیوم می باشد.

کابل فشار قوی و کابل فوق فشار قوی:

این کابل ها در نیروگاه های تولید برق و صنعت استفاده میشود. عایق حرارتی بشدت قوی دارد تا در ولتاژ های بالادچار سوختگی نشود.به علت ساختار محکم تر وزن بیشتری را نسبت به کابل فشارضعیف و کابل فشار متوسط دارد.

تفاوت بین کابل سه فاز و تک فاز:

قبل از برسی تفاوت به تعریف کابل تک فاز می پردازیم:

کابل تک فاز:کابل تک فاز به انتقال جریان الکتریکی به صورت متناوب و موج دار می پردازد و جریان مستقیم در آن ایجاد نمیشود. جریان متناوب باعث صرفه جویی در جریان الکتریکی میشود و بیشتر مصارف کارخانجات، صنعت،مناطق مسکونی و شرکت ها از کابل تک فاز استفاده می کنند.

تفاوت بین کابل سه فاز و تک فاز

اما تفاوت کابل تک فاز و کابل سه فاز:

در مناطق مسکونی و خانه ها بیشتر از کابل تک فاز استفاده میکنند چون به برق زیادی برای راه اندازی نیاز ندارد ولی از کابل سه فاز در صنعت کارخانه ها بیشتر مورد استقبال قرار گرفته به این علت که  کابل سه فاز تامین کننده برق پر مصرف این کارخانجات است.

کابل تک فاز از یک رشته و کابل سه فاز از سه ،چهار و پنج رشته تشکیل شده است و این تفاوت باعث شده از نظر وزنی و مقدار مواد اولیه استفاده شده باهم متفاوت باشند و کابل سه فاز وزن و مواد اولیه بیشتری را در بر دازد.

توان انتقال کابل سه فاز بسیار بالاتر از کابل تک فاز است و همین موضوع باعث شده که برق بیشتری را استفاده کند.

قیمت کابل سه فاز:

کابل سه فاز امروزه در قسمت های مختلفی تهیه و عرضه بازار میشود، قیمت این کابل به عوامل متعددی بستگی دارد برای مثال درصد خلوص مواد اولیه که در این کابل استفاده شده یکی از عوامل قیمت گزاری می باشد و یا مقدار ماده ای که کابل ها را در سایز بندی های مختلف تشکیل داده ، متفاوت است. کابل ها که ضخامت و وزن بیشتری دارد از نظر قیمتی قیمت بالاتری را دارا اند متخصصان با این قبیل پارامتر ها قیمت کابل سه فاز را تعیین می کنند.

کابل سه فاز را از کجا تهیه کنیم:

امروزه کارخانه ها و شرکت های سیم و کابل در رقابت اند تا محصولات گسترده ای به بازار عرضه کنند.اما نکته بسیار مهم در خرید،محصولی با کیفیت بسیار خوب و با قیمت مقرون به صرفه است .شما  اگر خواستار کابلی با کیفیت و قیمت خوب می باشید، می توانید کابل سه فاز خود را از سیم وکابل ابهر تهیه کنید و با متخصصان و مشاورین این حوزه در ارتباط باشین.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *