خرید کابل افشان

خرید کابل افشان

کابل افشان یکی از کابل‌های پرکاربرد است که در حوزه برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع محصول، کابلی نرم و انعطاف‌پذیر است که از یک یا چند سیم با عایق تشکیل می‌شود. در تولید کابل افشان از هادی‌های مختلفی همچون مس، آلومینیوم بهره می‌گیرند. شرکت کابل ابهر در زمینه تولید این نوع محصول نیز فعال است. محصولات تولیدی این شرکت از کیفیت بالایی برخوردار هستند و با استفاده از فناوری‌های روز تولید می‌شوند. مشاوران این شرکت می‌توانند شما را در خرید کابل باکیفیت و متناسب با پروژه مورد نظرتان راهنمایی نمایند.

کابل افشان چیست و چه انواعی دارد؟

کابل‌های افشان از رشته‌های مسی درهم‌تابیده تشکیل شده‌اند که مقاومت و انعطاف‌پذیری بالایی دارند. این کابل‌ها در سایز‌های مختلفی در بازار موجودند و به همین جهت در محیط‌های کاری متنوعی قابل ‌استفاده هستند. یکی از مزیت‌های این نوع کابل در مقایسه با دیگر کابل‌ها، انعطاف‌پذیری بالای آن است. همان‌گونه که قبلا بیان شد، جنس هادی این محصول می‌تواند از مواد اولیه متفاوتی باشد که از آن جمله می‌توان به آلومینیوم اشاره کرد؛ اما مرغوب‌ترین نوع کابل افشان، کابل‌های مسی هستند که نسبت به فلزات دیگر از مزایای بیشتری برخوردارند. کابل‌های افشان در انواع مختلفی تولید می‌شوند؛ مانند کابل افشان، کابل نیمه افشان و مفتولی. یکی از کاربردهای اصلی کابل افشان، استفاده آن در برق‌کشی ساختمان است.

ساختار کابل افشان

در ساختار این نوع کابل، سیم‌های مسی مخروطی وجود دارند که به‌ عنوان هادی عمل می‌کنند. هسته داخلی با استفاده از عایق پی وی سی پوشانده  شده و محافظت می‌شود. ساختار داخلی به پنج قسمت تقسیم می‌شود؛ برای آنکه این پنج قسمت کارایی بالای خود را حفظ نمایند، بایستی از هر جهت کیفیت بالایی داشته باشند. به ‌طور مثال در تمام قسمت‌های کابل باید رسانای الکتریکی و  ضخامت عایق‌ها مطابق استاندارد باشند. همچنین انعطاف‌پذیری کابل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر در تمام لایه های کابل، همه معیارهای سنجش کیفیت، مطلوب و در سطح  استاندارد باشند، کابل افشان مورد نظر به لحاظ کیفی، نمره قابل قبولی می‌گیرد.

کابل افشان چیست

کاربرد کابل افشان

با توجه به ویژگی‌های متمایزکننده این نوع کابل نسبت به انواع دیگر، از این محصول در محیط‌های کاری مختلفی استفاده می‌شود. کابل افشان علاوه بر اینکه در خرطوم‌های زیر سازه گچ و بتن و در برق‌کشی ساختمان‌ها به کار می‌رود، این قابلیت را دارد که در لوازم ‌خانگی، محصولات صوتی و تصویری و صنعت ماشین نیز مورد استفاده قرار گیرد. علاوه بر این‌ها، این کابل به دلیل انعطاف‌پذیری بالا، گزینه‌ای عالی برای تاسیسات صنعتی به ‌حساب می‌آید. استفاده از عایق  PVC  با مشخصات استاندارد (نوع A، C و D)، باعث قبولی در تست های مقاومت عایقی و تست های نشتی جریان و آزمون ولتاژ رشته ها می شود؛ به همین جهت از این محصول در محیط‌های کاری حساس صنعتی نیز استفاده می‌شود.

نحوه تشخیص کابل افشان استاندارد

اولین قدم برای تشخیص کابل افشان استاندارد، توجه به علامت ISIRI بر روی آن است؛ حتما بررسی نمایید که فاصله بین علامت‌های چاپ‌شده بر روی عایق بیشتر از 27.5 سانتی‌متر نباشد. علاوه بر این، علامت‌ها نباید به‌ راحتی پاک شوند. در هنگام خرید برای اطمینان از کیفیت کابل، قسمتی از سیم را لخت کنید و بسوزانید؛ اگر جنس آن آلومینیومی باشد، به ‌راحتی ذوب می‌شود؛ اما اگر مسی باشد، کیفیت بالاتری دارد و در اثر تماس با حرارت دچار تغییر زیادی نمی‌شود. یک کابل افشان غیراستاندارد دارای تارهای سیم هادی کمتری است و کیفیت پایین‌تری دارد.

مطلب پیشنهادی:قیمت و خرید کابل مفتولی

نحوه تشخیص کابل افشان استاندارد

سیم نیمه افشان

سیم نیمه افشان یکی از انواع سیم‌های برق است که از قسمت‌های مختلفی مانند قسمت رسانا و پوشش تشکیل می‌شود. تعداد رشته‌های مورد استفاده در سیم‌های نیمه افشان کمتر از سیم افشان است. همچنین گفتنی است که سیم ها دارای ولتاژهای 450 و 750 ولت می‌باشند. عایق‌های مورد استفاده در سیم‌های نیمه افشان از جنس عایق‌های پی وی سی و پلی‌اتیلن هستند.

عایق پی وی سی از استحکام بالایی برخوردار است و در برابر آتش و حرارت مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. این نوع عایق از توسعه آتش‌ جلوگیری می‌کند و در آب‌ و هوای نامساعد نیز عملکرد خوبی دارد. سیم‌های نیمه افشان با عایق پلی‌اتیلن، در مقابل حرارت و آتش، آن‌چنان خوب عمل نمی‌کنند و حتی می‌توانند باعث گسترش آتش‌سوزی شوند. گاهی از یک لایه عایق پی وی سی بر روی لایه پلی‌اتیلن استفاده می‌شود تا از گسترش آتش جلوگیری به عمل آید. سیم‌های نیمه افشان با عایق پی وی سی دارای نماد NYA هستند و کابل‌های نیمه افشان با عایق پلی‌اتیلن با نماد NYY نشان داده می‌شوند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *