قیمت سیم ساختمانی

قیمت سیم ساختمانی

سیم ساختمان یکی از انواع پرکاربرد سیم‌های برقی است که در سیم‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. قیمت این محصول تحت تاثیر عوامل مختلف تغییر می‌کند. نوع سیم، سایز آن و برند تولیدکننده سیم از جمله عوامل موثر بر قیمت سیم ساختمانی هستند. شرکت سیم و کابل ابهر تولیدکننده انواع سیم و کابل از جمله سیم برق ساختمانی است. برای کسب اطلاع از قیمت‌ به‌روز انواع سیم برق با نمایندگی‌های فروش ما در ارتباط باشید.

ما در ارتباط باشید.

سیم ساختمانی چیست:

سیم ساختمانی از چندین رشته سیم افشان یا نیمه افشان که در کنار یکدیگر قرار می‌گیرند، ساخته می‌شود. این رشته‌ها توسط عایق یا غلاف کابل پوشانده و محافظت می‌شوند. اگرچه ساختار تمام انواع سیم و کابل ساختمانی به همین ترتیب است و از دو قسمت هادی و عایق تشکیل می‌شوند، اما بین مدل‌های مختلف این نوع محصول تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. در بخش بعد به بررسی انواع مختلف سیم ساختمانی می‌پردازیم.

انواع سیم ساختمانی

انواع سیم ساختمانی:

همان‌گونه که بیان شد، ساختار کلی انواع مختلف سیم ساختمانی یکسان است، با این ‌حال با توجه به اینکه در صنعت ساختمان‌سازی، از تجهیزات برقی در محیط‌ها و شرایط کاری متنوعی استفاده می‌شود، طبیعتا به سیم‌هایی با کارکردهای مختلف نیاز است. از همین روست که سیم‌های ساختمانی در عین شباهت ساختاری، از ویژگی‌های متفاوتی برخوردارند و کارکردهای متنوعی دارند. در ادامه، انواع مختلف این نوع سیم بررسی شده است.

کابل و سیم ساختمانی مفتولی:

سیم مفتولی یا خشک از یک رشته‌ تک مفتولی مس ساخته می‌شود. معمولا پلیمر PVC برای عایق این نوع سیم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول در مواردی به کار گرفته می‌شود که نیازی به انعطاف‌پذیری زیاد نیست؛ مانند سیم‌کشی تابلوهای الکتریکی یا زیر ملات گچ.

کابل و سیم ساختمانی افشان:

سیم افشان از تعداد زیادی رشته‌های هادی نازک که انعطاف‌پذیر و از جنس مس هستند، ساخته می‌شود. سیم افشان یکی از پرکاربردترین انواع سیم است که به‌ طور گسترده در سیم‌کشی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. این سیم یک هادی چند‌رشته‌ای نازک دارد که با عایق پلیمری پی وی سی پوشیده می‌شود. سیم افشان نسبت به سیم‌های مفتولی انعطاف‌پذیری بیشتری دارد.

کابل و سیم آنتن:

کابل‌های آنتن برای دریافت سیگنال‌ها و امواج توسط گیرنده‌های تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای این منظور کابل‌های کواکسیال به کار گرفته می‌شوند. کابل‌های آنتن از دو هادی کواکسیال تشکیل شده‌اند؛ چنین ساختاری از پخش شدن امواج با فرکانس بالا به خارج از کابل جلوگیری می‌کند و مانع اختلالات الکترومغناطیسی می‌شود. ساختار کابل‌های آنتن از یک هادی مرکزی، یک محافظ مسی یا آلومینیومی و یک روکش مسی یا آلومینیومی تشکیل می‌شود. معمولا از یک پوشش عایق نیز برای محافظت از تمام این قسمت‌ها استفاده می‌کنند؛ این عایق اغلب از جنس فوم است. روکش نهایی معمولا از جنس پی وی سی می‌باشد.

کابل و سیم آیفون:

کابل آیفون که در دو نوع معمولی و فویل‌دار تولید می‌شود، به عنوان بخشی از سیستم ارتباطی داخل ساختمان در سیم‌کشی برق ساختمان به کار می‌رود. بدون شک برای انتقال صدا در آیفون‌های معمولی و البته انتقال صدا و تصویر در آیفون‌های تصویری به کابل‌های دقیقی نیاز داریم که بتوانند این وظایف را به ‌خوبی انجام دهند. دو عامل مهم در عملکرد یک کابل آیفون اهمیت زیادی دارند؛ سطح مقطع و قطر کابل. این دو عامل بیشترین تاثیر را در میزان کیفیت صدا و تصویر منتقل‌شده در سیستم آیفون ساختمان دارند. گفتنی است استفاده از کابل معمولی آیفون برای آیفون تصویری باعث ایجاد نویز های اضافه می‌شود.

سیم و کابل ساختمانی آرین ابهر

چند نکته مهم در مورد خرید سیم ساختمانی:

گفته شد که سیم‌های ساختمانی دارای انواع مختلفی هستند و در بخش‌های مختلف صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. برخی از انواع این محصول مانند کابل آیفون وظایف خاصی را انجام می‌دهند که پیش‌ازاین، مورد بحث قرار گرفت. این محصولات باید از کیفیت بالایی برخوردار باشند تا بتوانند وظایف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. از همین روست که توصیه می‌شود سیم‌های ساختمانی را حتما از مراکز معتبر خریداری نمایید تا دیگر هیچ نگرانی‌ در مورد کیفیت محصول نداشته باشید. در هنگام خرید سیم‌های ساختمانی نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

  • جنس هادی سیم را بررسی نمایید. هادی مسی نسبت به نمونه‌های آلومینیومی و قلعی کیفیت بالاتری دارد.
  • تمام سطح سیم باید صاف، یکدست و بدون فرورفتگی یا برجستگی باشد.
  • قطر عایق را بررسی نمایید. قطر عایق باید متناسب با هادی سیم باشد. ضخامت زیاد عایق نمی‌تواند به‌تنهایی کیفیت بالای محصول را تایید کند. اگرچه یک عایق ضخیم می‌تواند از سیم در مقابل آسیب‌های محیطی محافظت کند، اما برخی سودجویان با کاهش ضخامت هادی سیم اصلی و افزایش ضخامت عایق آن، درصدد پرحجم نشان دادن سیم نسبت به سایر مدل‌های مشابه در بازار هستند. واضح است که سیم با چنین مشخصاتی، یک محصول استاندارد محسوب نمی‌شود.
  • قرار گرفتن هادی در مرکز سیم نشان‌دهنده کیفیت بالای محصول است. در سیم‌های برش داده‌شده می‌توان این موضوع را بررسی کرد.
  • در مورد برند تولیدکننده سیم تحقیق کنید. داشتن ضمانت‌نامه معتبر می‌تواند نشانگر کیفیت بالای محصول باشد.
  • از افراد مطلع و آگاه کمک بگیرید.
  • از فروشگاه‌های معتبر خرید کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *