قیمت سیم و کابل

قیمت سیم و کابل

سیم و کابل از جمله تجهیزات برقی پرکاربرد در صنایع و همچنین زندگی روزمره هستند. این محصولات در انواع مختلفی تولید می‌شوند و وظایف متعددی را در سطوح مختلف انجام می‌دهند.قیمت سیم و کابل به عوامل بسیاری وابسته است. در این مقاله قصد داریم در مورد سیم و کابل، تفاوت‌های آن‌ها و قیمت این محصولات اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم. ادامه مقاله را از دست ندهید.

سیم چیست؟

سیم‌ها وظیفه انتقال انرژی برق یا همان انرژی الکتریکی را بر عهده دارند. هر سیم از دو قسمت فلز و عایق تشکیل شده است؛ قسمت فلزی وظیفه انتقال برق و قسمت عایق وظیفه محافظت از هادی را بر عهده دارند. قسمت عایق با پوشاندن هادی، از برق‌گرفتگی، آتش‌سوزی، اتصال و نشتی سیم جلوگیری می‌کند. هادی سیم از مس یا آلومینیوم ساخته می‌شود. مس رسانایی بیشتری دارد و در عین‌ حال کمتر دچار فرسودگی می‌شود؛ بی‌دلیل نیست که سیم‌های مسی از نمونه‌های آلومینیومی گران‌تر هستند و بیشتر مورد سرقت قرار می‌گیرند. عایق نیز بیشتر از پلاستیک‌های باکیفیت یا پی‌وی‌سی ساخته می‌شود.

سیم چیست

کابل چیست؟

کابل ساختار متفاوتی نسبت به سیم دارد و همین تمایز ساختاری باعث تفاوت قیمت و کارایی آن نسبت به سیم می‌شود. کابل از چند رشته سیم به هم تابیده‌شده تشکیل شده که با یک عایق پوشانده شده است. همچنین عایق دیگری در ساختار کابل استفاده می‌شود که از عایق اول محافظت می‌کند. جنس هادی کابل نیز معمولا از آلومینیوم و مس است و کمتر از فلزات دیگر بدین منظور استفاده می‌شود. عایق‌ها می‌توانند از جنس پی‌وی‌سی، لاستیک، لاک و مواد اولیه دیگر باشند. عایق دوم نیز معمولا از جنس پی وی سی است.

تفاوت های سیم و کابل

سیم و کابل مشخصات مختلفی دارند که با توجه به این مشخصات مورد بررسی قرار می‌گیرند. میزان انعطاف‌پذیری، اندازه و ظرفیت بار قابل ‌تحمل، از جمله شاخصه‌های این محصولات هستند. سیم و کابل از جهات مختلفی باهم فرق دارند. برای مثال، در کابل‌ها معمولا از دو لایه به عنوان عایق و روکش استفاده می‌شود؛ حال‌آنکه سیم‌ها دارای یک لایه عایق هستند. تفاوت در تعداد عایق‌ها باعث شده است که کابل نسبت به سیم سنگین‌تر باشد و همین‌طور مقاومت بیشتری در برابر حرارت داشته باشد. برای مقاومت‌های بالا از کابل‌های مخصوصی استفاده می‌شود؛ زیرا کابل‌ها به‌مراتب مستحکم‌تر هستند.

قطر کابل‌ها از سیم‌ها بیشتر است که این موضوع به دلیل وجود حداقل یک لایه اضافی در آن‌ها است. از کابل‌ها می‌توان در فواصل نزدیک و دور به منظور انتقال برق استفاده کرد. این‌ها تفاوت‌هایی هستند که در سیم و کابل دیده می‌شوند. این دو نوع محصول با توجه به ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود، کاربردهای متفاوتی دارند و در محیط‌های کاری ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تفاوت های سیم و کابل

انتقال و تولید انرژی الکتریکی به چه صورت انجام می گیرد؟

انرژی الکتریکی یکی از الزامات زندگی انسان امروزی است. انرژی الکتریکی کمک می‌کند تا دستگاه‌ها شروع به کار کنند، به حرکت درآیند یا هر نوع فعالیت دیگری را آغاز نمایند. بدون انرژی اولیه و استارت نمی‌توانیم وسیله را وادار به جابه‌جایی کنیم و در واقع با جرقه یا استارتی که توسط انرژی الکتریکی به وجود می‌آید، دستگاه‌ها شروع به کار می‌کنند.

انرژی الکتریکی از طرق مختلف تولید می‌شود. یکی از روش‌ها، استفاده از سوخت‌های فسیلی است. از دیگر روش‌های تولید انرژی الکتریکی می‌توان به استفاده از توربین‌های بادی و به‌کارگیری صفحه‌های خورشیدی اشاره کرد. با استفاده از این روش‌ها نیروی برق تولید می‌شود؛ در مرحله بعد باید انرژی تولیدشده به نیروگاه‌ها منتقل شوند و مورد استفاده قرار بگیرند.

قیمت سیم و کابل به چه عواملی بستگی دارد؟

عوامل متعددی بر قیمت سیم و کابل اثر می‌گذارند. برخی از این عوامل به ویژگی‌های ساختاری محصول مانند کیفیت آن‌ها مربوط‌ هستند و برخی دیگر با توجه به شرایط اقتصادی حاکم بر بازار مانند قیمت جهانی فلز مورد استفاده و تحریم‌ها بر قیمت این محصولات تاثیر می‌گذارند. یکی از اجزای اصلی هر سیم و کابل، فلز به‌کاررفته در این محصولات به ‌عنوان هادی است. مس و آلومینیوم دو فلز پرمصرف در سیم و کابل هستند. به ‌علاوه، از فلزات دیگری همچون فولاد و طلا نیز بدین منظور استفاده می‌شود.

فلزات قیمت‌های متفاوتی دارند. فلزی مانند طلا به دلیل قیمت بسیار بالا دیگر همچون گذشته در سیم و کابل مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. فلز مس نسبت به آلومینیوم رسانایی بالاتری دارد و در عین ‌حال گران‌تر است. کیفیت فلزات مورد استفاده در سیم و کابل، قیمت این محصولات را تغییر می‌دهد. مس و آلومینیوم در درجه‌بندی کیفیت به انواع درجه یک، دو و سه تقسیم می‌شوند. طبیعی است هر چه کیفیت پایین باشد، قیمت نیز کاهش می‌یابد. این مسئله در مورد عایق سیم و کابل نیز صدق می‌کند؛ عایق‌ها نیز از نظر کیفی درجه‌بندی می‌شوند.

علاوه بر موارد بالا، نوسانات قیمتی فلزها همواره باعث تغییر قیمت سیم و کابل می‌شوند. برای مثال، قیمت فلز مس در ایران تحت تاثیر قیمت جهانی آن است. با تغییر قیمت آن در جهان و با توجه به نرخ ارز، قیمت این فلز تغییر کرده و به تبع آن قیمت سیم و کابل نیز دچار نوسان می‌شود. گاهی اوقات، نوسانات قیمت جهانی فلزات منجر به تغییرات چشمگیری در قیمت سیم و کابل می‌شوند.

قیمت سیم و کابل به وزن فلز به‌کاررفته در محصول نیز بستگی دارد. هرچه تراکم بافتی فلز بیشتر باشد، فلز سنگین‌تر است و قیمت بالاتری دارد. اساسا قیمت فلزات با توجه به وزن آن‌ها تعیین می‌شود؛ از همین رو قیمت سیم و کابل به وزن فلز مورد استفاده وابسته است. به‌ عنوان یک اصل کلی، وزن سیم و کابل با قیمت آن رابطه مستقیم دارد؛ به‌جز موارد خاص.

قیمت نهایی سیم و کابل با توجه به مرغوبیت محصول، میزان تراکم مواد اولیه، نوسانات قیمت و بسیاری عوامل دیگر تعیین می‌شود. سیم و کابل‌ها بسته به نوع کارایی، درجه‌بندی و قیمت‌گذاری می‌شوند؛ در این میان شرکت‌هایی هستند که سیم و کابل باکیفیت را در انواع و سایزهای مختلف و با قیمت منصفانه به دست مشتریان می‌رسانند. شرکت سیم و کابل ابهر همواره در راستای افزایش کیفیت محصولات و ارائه قیمت منصفانه به مشتریان نهایت تلاش خود را انجام داده است. این مجموعه تولیدی با استفاده از گروه متخصص و نیروهای آموزش‌دیده سعی می‌کند روزبه‌روز به کیفیت محصولات خود بیفزاید و بدین‌ترتیب رضایت مشتریان خود را بیش‌ازپیش به دست آورد.

خرید سیم و کابل

گفتیم که قیمت انواع سیم و کابل تحت تاثیر نوسانات قیمتی بازار برای مواد اولیه‌ای همچون مس و آلومینیوم قرار دارد؛ بدین معنا که هر چه قیمت مس و آلومینیوم بیشتر باشد، قیمت کابل یا سیم برق نیز بالاتر خواهد بود. علاوه بر این، قیمت سایر مواد اولیه مانند پی‌وی‌سی نیز بر قیمت نهایی محصول موثر هستند. آن‌چنان‌که گفته شد، وزن آلیاژ به‌کاررفته در سیم و کابل نیز بر قیمت آن موثر است. از دیگر عوامل موثر بر قیمت نهایی این محصولات می‌توان به کیفیت مواد به‌کاررفته در این تجهیزات، نوع کابل یا سیم، کارایی آن‌ها و البته سازنده محصول اشاره کرد. در صورتی ‌که قصد خرید سیم و کابل را دارید می‌توانید از سایت سیم و کابل ابهر یا از طریق نمایندگی فروش، سفارش خود را ثبت نمایید. در پایان، از وقتی که برای مطالعه مقاله گذاشتید، سپاسگزاریم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *