قیمت کابل برق سه فاز

قیمت کابل برق سه فاز

کابل برق سه فاز کابلی است که می‌توان از آن برای انتقال انرژی الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده کرد. برای ساخت این کابل‌ها معمولا از سیم‌های آلومینیومی و مسی استفاده می‌شود. این سیم‌ها که می‌توانند تک رشته یا چندرشته‌ای باشند، توسط روکش نهایی پوشانده و محافظت می‌شوند. معمولا در سیم تغذیه، یک سیم فاز و یک سیم نول وجود دارد. کابل برق سه فاز در بخش‌های صنعتی و تجاری که از منبع برق سه فاز استفاده می‌کنند، به کار می‌رود. به‌ علاوه، برای مصارف خانگی و در وسایل برقی پرمصرف نیز از این نوع کابل استفاده می‌شود. در این مقاله به بررسی قیمت کابل سه فاز و انواع آن پرداخته‌ایم. در ادامه با ما همراه باشید.

کابل سه فاز چیست؟

کابل سه فاز کابلی است که برای اتصالات برق سه فاز استفاده می‌شود. به‌ عبارت ‌دیگر، برای برق سه فاز به کابلی  نیاز داریم که ولتاژ بالایی را پشتیبانی کنند؛ یکی از این نوع کابل‌ها کابل سه فاز است. انواع کابل برق سه فاز با تعداد سیم‌های مختلف و مدل‌های روکش متفاوت وجود دارند که به منظور ایجاد اتصال در دستگاه‌های دارای برق سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه جزئیات بیشتر، ساختار و انواع این نوع کابل را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع کابل سه فاز

انواع کابل سه فاز

تولیدکنندگان سیم و کابل بسته به کاربردهای مورد انتظار، انواع مختلفی از کابل سه فاز را تولید و روانه بازار می‌کنند. کابل‌های برق سه فاز بر اساس ضخامت، ولتاژ، تعداد رشته‌ها و نوع عایق قابل ‌تقسیم هستند. هر یک از این نوع کابل‌ها ویژگی خاص خود را دارند. به ‌طور کلی کابل‌های برق بر اساس نوع هدایت در دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

 1. کابل برق سه فاز مسی
 2. کابل افشان
 3. کابل برق سه فاز آلومینیومی

همچنین کابل‌های برق سه فاز را می‌توان بر اساس تعداد رشته‌ها به انواع زیر تقسیم کرد:

 1. کابل برق سه فاز تک‌رشته‌ای: دارای رشته تک فاز با جریان پشتیبانی 380 ولت.
 2. کابل برق سه فاز سه رشته: سیم‌ها عایق دار درون یک غلاف نهایی قرار می‌گیرند.
 3. کابل برق سه فاز سه رشته و نیم: رشته‌های سه فاز با یک رشته نول.
 4. کابل برق سه فاز چهار رشته
 5. کابل برق سه فاز دارای پنج رشته: سه رشته فاز با یک رشته نول و یک رشته با ارت یا زمین.

  نحوه اتصال کابل سه فاز

  برای آشنایی با سیم‌کشی برق سه فاز باید در مورد اجزای آن اطلاعات کافی داشته باشیم. سیستم کابلی سه فاز با 2 نوع اتصال دلتا، ستاره ایجاد می‌شود. مهم‌ترین تفاوت بین اتصال ستاره و مثلث در سیم نول آن‌ها است. در سیستم دلتا از سیم نول استفاده نمی‌شود. دو اتصال ستاره و مثلث از نظر دور موتور نیز باهم متفاوت هستند؛ آنچنان که در اتصال ستاره دور موتور کم و در اتصال مثلث، سرعت بیشتر است. هنگام اتصال برق سه فاز از ابزارهای مهمی مانند کنتور برق سه فاز، کلید تک و دو قطبی، فیوز مینیاتوری، تابلو برق، شینه مسی و کلید فشرده استفاده می‌شود.

  کابل سه فاز چند رشته دارد؟

  کابل‌های سه فازحداقل از سه رشته سیم تا پنچ رشته تشکیل شده‌اند. این سیم‌ها شامل فاز 1، 2 و 3، سیم نول و سیم زمین می‌شوند. سیم‌های سه فاز به‌کاررفته در این نوع کابل دارای ولتاژ 380 ولت هستند که به منظور اتصال صحیح فازها از رنگ‌های متفاوتی برای آن‌ها استفاده می‌شود. آلومینیوم و مس دو فلز پرکاربرد برای ساخت این نوع کابل به شمار می‌روند.

ساختار برق سه فازچگونه است

ساختار کابل برق سه فاز چگونه است؟

کابل سه فاز مانند هر کابل دیگری از یک هادی به همراه عایق و پوشش نهایی تشکیل شده است؛ بنابراین هر کابلی که دارای این سه بخش باشد را می‌توان کابل برق سه فاز نامید؛ با این شرط که بتواند ولتاژ 380 ولت را پشتیبانی کند. علاوه بر این، در ساختار برخی از کابل‌های سه فاز به‌جز فاز، دو نوع رشته نول یا زمین نیز وجود دارد. بدیهی است که با افزایش تعداد رشته‌ها در کابل سه فاز، هزینه‌های تولید و به دنبال آن قیمت نهایی محصول نیز افزایش می‌یابد. روش اتصال کابل سه فاز بر اساس نوع عملکرد و به یکی از دو روش دلتا و ستاره انجام می‌گیرد.

تفاوت بین کابل برق سه فاز و کابل تک فاز چیست؟

همان‌طور که گفته شد، کابل‌های سه فاز معمولا در بخش‌های صنعتی و تجاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل این مسئله، مقاومت بار بالای این نوع کابل‌ها است که می‌توانند در شرایط پرفشار کاری نیز کیفیت خود را حفظ نمایند. کابل‌های تک فاز نمی‌توانند در این محیط‌های کاری به دلیل مصرف زیاد برق، انرژی برق مورد نیاز را تامین کنند. این اولین تفاوت بین کابل‌های تک فاز و سه فاز است. تفاوت دیگر به سازگاری برق آن‌ها مربوط می‌شود. منابع تغذیه معمولا دارای افت ولتاژ هستند. سیم برق سه فاز بهتر می‌تواند با نوسانات ولتاژ سازگار شود و تغییر ولتاژ کمتر به آن‌ها فشار می‌آورد. از طرفی کابل‌های سه فاز توان بالاتری نیز دارند و به همین جهت در انتقال جریان با بازدهی بیشتری عمل می‌کنند.

قیمت و خرید کابل سه فاز

اگر قصد خرید سیم و کابل دارید، قبل از خرید توجه کنید که دقیقا چه انتظاری از آن محصول دارید و در محیط کاری شما، آن سیم یا کابل قرار است چه وظیفه‌ای را انجام دهد. بعد از بررسی مشخصات سیم و کابل متناسب با محیط کاری می‌توانید آن را خریداری نمایید. توجه داشته باشید که قیمت کابل با ویژگی‌های آن در تناسب باشد. قیمت این محصول به عوامل مختلفی چون کیفیت هادی و عایق و تعداد رشته‌های آن بستگی دارد. سیم و کابل ابهر یکی از شرکت‌های معتبر در حوزه برق است که بهترین برندهای سیم و کابل را به بازار کشور عرضه می‌کند. برای مشاهده به‌روزترین لیست قیمت انواع سیم و کابل با شماره 1566 تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *