قیمت کابل مفتولی

قیمت کابل مفتولی

یکی از انواع پرکاربرد کابل‌ها در صنعت برق، کابل مفتولی است. عواملی متعددی بر قیمت کابل مفتولی موثر هستند که از آن جمله می‌توان به نوع برند، کیفیت مواد اولیه و اصالت کالا اشاره کرد. امروزه شرکت‌های مختلفی در کشور به تولید این محصول مشغول هستند. مجموعه سیم و کابل ابهر یکی از شرکت‌های معتبر در حوزه تجهیزات برقی است که به تولید انواع سیم و کابل از جمله کابل مفتولی می‌پردازد. شما می‌توانید برای تهیه این محصول با نمایندگی فروش ما تماس بگیرید. کارشناسان شرکت، شما را برای انجام خریدی موفق و مطمئن راهنمایی خواهند کرد. در این مقاله به بررسی کابل مفتولی و انواع آن پرداخته شده است.

کابل مفتولی چیست؟

کابل مفتولی از کنار هم قرار گرفتن چند سیم مفتولی عایق شده تشکیل می‌شود که در نهایت با یک لایه روکش نهایی محافظت می‌شوند. این محصول را با نام‌های کابل خشک، کابل سخت و کابل NYY نیز می‌شناسند. کابل مفتولی در صنایع مختلفی همچون صنعت برق‌کشی کاربردهای فراوانی دارد. یک ویژگی مهم این کابل، انعطاف‌پذیری پایین است؛ به همین جهت بیشتر در محیط‌هایی که نیاز به ایستایی کابل است، از این محصول استفاده می‌شود. جنس هادی این کابل‌ها معمولا از مس و آلومینیوم است. کابل‌های مفتولی مسی نسبت به نمونه‌های آلومینیومی از کیفیت بالاتری برای انتقال جریان الکتریکی برخوردار هستند.

کابل-مفتولی-چیست

مزایای کابل مفتولی

یک ویژگی مهم این محصول سازگاری بالای آن با شرایط آب و هوایی مختلف است. در صورتی‌ که کابل با استفاده از گالوانیزه گرم ساخته شده باشد، این سازگاری بیشتر نیز خواهد شد. این کابل قابلیت استفاده در مناطق جغرافیایی مختلف با اقلیم‌های متنوع را دارد. مقاومت کابل مفتولی در برابر رطوبت بالا است و کمتر دچار زنگ‌زدگی می‌شود. به‌ علاوه، این کابل در برابر آسیب‌های مکانیکی محیطی نیز مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهد و به ‌سادگی دچار سایش و پیچ‌خوردگی نمی‌شود. کابل‌های مفتولی قیمت مناسبی دارند و در تمام شهرها در دسترس همگان هستند. این محصول دارای سطحی صاف است و طول عمر بالایی دارد؛ در شرایط مساعد محیطی، این نوع کابل تا 70 سال قابل ‌استفاده است.

تشخیص کابل مفتولی مرغوب

سیم و کابل برای انتقال جریان الکتریکی و برق استفاده می‌شوند؛ از همین رو مهم است که کابل مورد استفاده از کیفیت بالایی برخوردار باشد. کیفیت بالای یک کابل نیز بدان معناست که تمام قسمت‌های کابل به لحاظ فیزیکی و کارکردی کیفیت بالایی داشته باشند. به ‌عنوان‌ مثال، سطح مقطع یک کابل باید مطابق با استانداردهای موجود باشد. کیفیت پایین یک کابل می‌تواند عواقب مالی و حتی جانی در پی داشته باشد.

اگر از کابل بی‌کیفیتی که سطح مقطع واقعی آن کمتر از سطح مقطع استاندارد است، استفاده کنید، جریان عبوری از کابل کاهش می‌یابد. جریان عبوری کمتر، منجر به افزایش دمای کابل و از بین رفتن روکش آن می‌شود؛ این موضوع می‌تواند وقوع اتصال کوتاه و آسیب به اتصالات و دستگاه‌ها را به دنبال داشته باشد. در شرایطی که دسترسی به سیم‌کشی ممکن نیست، پیامدهای ناشی از این آسیب‌ها بیشتر به چشم خواهند آمد؛ زیرا نمی‌توان با هزینه کم، تعمیرات لازم را انجام داد. روش‌های زیادی برای تشخیص کابل مفتول مرغوب از نمونه‌های غیراستاندارد وجود دارد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  • اگر کابل مفتولی را از مقطع آن برش دهیم، باید هادی آن در مرکز قرار گرفته و غلاف کابل در تمام قسمت‌ها ضخامت یکسانی داشته باشد.
  • هادی مورد استفاده در کابل فلزی مفتولی که معمولا از مس ساخته می‌شود، باید دارای ویژگی‌هایی چون آنیل مس، شفافیت و انعطاف‌پذیری پایین باشد. عدم وجود اکسید در سیم‌های مورد استفاده در کابل نیز از دیگر ویژگی‌های کابل مفتولی است.
  • در هر قسمت کابل بایستی از تعداد کافی هادی مطابق با استانداردهای موجود استفاده شود. تعداد کم هادی‌ها مقاومت کابل را کاهش می‌دهد و تعداد زیاد آن‌ها باعث هدر رفتن مس می‌شود.
  • سطح خارجی کابل باید صاف باشد. اگر سطح سیم یا کابل، موج‌دار و دارای فرورفتگی یا برآمدگی باشد، نشان‌دهنده کیفیت پایین محصول است.

انواع کابل مفتولی

کابل‌های مفتولی در انواع مختلفی تولید می‌شوند که با توجه به ویژگی‌های خود در شرایط کاری به خصوصی مورد استفاده قرار می‌گیرند. این کابل‌ها را می‌توان بر اساس نوع کاربرد، نوع هادی مورد استفاده و پارامترهای دیگر تقسیم‌بندی کرد. در اینجا به دو نوع کابل مفتولی پرمصرف اشاره کرده‌ایم و هریک را به ‌طور جداگانه مورد بررسی قرار داده‌ایم.

کابل مفولی مسی

کابل مفتولی چند رشته مسی

این محصول از چند رشته سیم عایق شده ساخته می‌شود و کابل نیمه افشان نامیده می‌شود. اگر در پروژه کاری به کابلی با انعطاف‌پذیری بیشتر از کابل خشک نیاز باشد، معمولا از این کابل استفاده می‌شود.

کابل مفتولی تک رشته

کابل مفتولی تک‌رشته‌ای را می‌توان نماینده کابل‌های مفتولی دانست که به دلیل استفاده از فلز مس در ساختار آن و تک‌رشته‌ای بودن از قیمت بسیار مناسبی در بازار برخوردار است. از این کابل معمولا در مواقعی استفاده می‌شود که به برق فشار ضعیف نیاز است. در شرایط کاری که فشار برق بالاست، کمتر از کابل مفتولی تک رشته استفاده می‌شود. گفتنی است این کابل انعطاف‌پذیری کمی دارد و از این نظر با کابل مسی افشان بسیار متفاوت است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *