مقایسه کابل مسی با آلومینیومی

مقایسه کابل مسی با آلومینیومی

سیم و کابل از مهم‌ترین و پرکاربردترین تجهیزات الکتریکی هستند. کابل‌ها با استفاده از مواد اولیه‌ی مختلفی تولید می‌شوند. تفاوت در مواد اولیه منجر به تفاوت در ویژگی‌های این کابل‌ها می‌شود. در این مقاله قصد داریم دو مورد از پرکاربردترین کابل‌ها، یعنی کابل مسی و کابل آلومینیومی را با هم مقایسه کنیم.

کابل مسی چیست

سیم مسی با نام انگلیسی copper wire یکی از پرکاربردترین سیم‌های برق است.

فلز مس از قدیم انتخابی مناسب برای هادی سیم و کابل برق بوده است چرا که هم از نظر الکتریکی و هم اقتصادی شرایط مناسبی داشت. اما افزایش قیمت این فلز و محدودیت نسبی در منابع معدنی، تولید کنندگان را بر آن داشت تا گزینه دیگری را انتخاب کنند.

کابل-مسی-چیست

کابل آلومینیوم چیست

این انتخاب، آلومینیوم بود؛ فلزی با ویژگی های گاها منحصر به فرد. آلومینیوم مقاومت الکتریکی بیشتری نسبت به مس دارد؛ اما قیمت آن تقریبا یک سوم قیمت مس است. همین مسئله باعث محبوبیت بیش از پیش کابل‌های آلومینیوم شد. به‌طوری که امروزه بخش قابل توجهی از سیم و کابل‌های موجود در بازار با استفاده از این فلز تولید می‌شوند.

از آلومینیوم فقط در کابل های قدرت و یا به صورت خود نگهدار یا فاصله دار می‌توان استفاده نمود و تا کنون مجوزی برای کاربرد آن در تولید کابل افشان ساختمانی صادر نشده است.

هر یک از این سیم‌ها مزایا و معایبی دارند که در ادامه آن‌ها را مرور می‌کنیم.

کابل آلومینیوم چیست

معایب و مزایای کابل آلومینیومی

در حال حاضر آلیاژهای بکار رفته در هادی های آلومینیومی خواص بهبود یافته فیزیکی دارند و مشکلات هادی های آلومینیومی قبلی در آن ها برطرف گردیده است. از جمله مزیت های هادی های آلومینیومی هدایت الکتریکی یکسان و وزن کم آن است که این امر موجب شده تا نصب این نوع کابل در پروژه های ساختمان سازی که خمش و شکل دهی کابل در محیط های باریک اهمیت دارد، آسان تر شود.

مزایای سیم آلومینیوم

 • قیمت پایین‌تر
 • نصب آسان‌تر
 • وزن کم
 • هدایت الکتریکی یکنواخت

معایب سیم آلومینیوم

 • رسانای کمتر
 • طول عمر کم‌تر
 • اکسیده شدن
 • انعطاف‌پذیری کم

معایب و مزایای کابل مسی

قیمت مس بسیار گران تر از آلومینیوم است به همین دلیل، از کابل آلومینیومی استفاده می کنند. اگر این کابل متناسب با اصول استاندارد ساخته شود مشکلی به وجود نخواهد آمد. قیمت مس نوسانات شدیدی دارد در حالیکه قیمت گذاری در بازار آلومینیوم روند یکنواخت تر و ثبات بیشتری دارد.در حال حاضر افزایش بی سابقه قیمت مس اهمیت هادی های جایگزین از جمله آلومینیوم را دوچندان می سازد.

مزایای کابل مسی

 • ضد اکسیداسیون
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • انعطاف‌پذیری بالاتر
 • اتلاف انرژی کم‌تر به دلیل مقاومت پایین‌تر
 • استحکام و طول عمر بالا
 • ظرفیت بار زیاد

معایب سیم مسی

 • قیمت بالاتر
 • وزن بیشتر

ضریب هدایت الکتریکی مس و آلومینیوم

هنگامی که می خواهیم از یک ماده رسانا برای هدایت جریان الکتریسیته در کابل برق استفاده کنیم باید به چند نکته توجه داشته باشیم. موضوع نخست میزان مقاومت الکتریکی این ماده می باشد. هر چقدر این مقاومت کمتر باشد بهتر است. از طرفی موضوع صرفه اقتصادی نیز مطرح می گردد.

نقره فلزی است که از دیدگاه هدایت الکتریکی بهتر از مس عمل می کند؛ اما می بینیم که به جز برخی کاربردهای خاص از آن در تولید سیم و کابل استفاده فراوانی نمی شود. علت واضح است؛ قطعا هیچ کسی نقره را با این قیمت بالا نمی خرد که بعد زیر خاک دفنش کند

مقاومت ویژه مس و آلومینیوم

بحث مقاومت بالاتر آلومینیوم که مطرح می شود، شاید فکر کنیم استفاده از چنین کابلی موجب افت ولتاژ یا ازدیاد دمای کابل حین بهره برداری خواهد شد. اگر با همان اصولی که سایز کابل مسی را انتخاب می کنیم؛ دست به انتخاب نوع آلومینیومی بزنیم مشکل خاصی به وجود نخواهد آمد.

کابل نامرغوب چه آلومینیومی باشد و چه مسی تفاوتی ندارد. در هر حال به علت استفاده از مواد غیر استاندارد (آلیاژ تعریف نشده) کابل عملکرد درستی نخواهد داشت.

به عبارت دیگر ظرفیت آمپری و افت ولتاژ محاسبه شده و سایز مناسب کابل مشخص می گردد. پس ناگفته معلوم است که برای عبور یک توان ثابت، سطح مقطع کابل آلومینیومی بایستی بیشتر از مس باشد.

رسانایی مس بیشتر است یا آلومینیوم

فلز مس از نظر الکتریکی بهترین انتخاب است و شاخص ترین ماده هادی مورد استفاده در توزیع و انتقال انرژی الکتریکی است که به خاطر قابلیت هدایت الکتریکی بالا و خواص فیزیکی و مکانیکی بسیار عالی از آن برای هادی سیم و کابل برق استفاده می کنند. در حقیقت رسانایی مس بسیار بیشتر از آلومینیوم است.

هدایت الکتریکی بهتر و ضریب رسانایی بیشتر به خاطر مقاومت کمتر مس، باعث مصرف انرژی پایین‌تر آن می‌شود.

تشخیص کابل آلومینیومی و مسی

برای تشخیص کابل مسی آلومینیومی و مسی از یکدیگر می‌توانید به چند ویژگی مهم کابل توجه کنید. اول این‌که این دو فلز رنگی متفاوت دارند. لذا با نگاهی به رشته‌ی درون کابل می‌توانید نوع آن را تشخیص دهید.

عمر هر دو کابل تقریبا یکسان است و این باور که کابل مسی بیشتر عمر می کند باور غلطی است. در واقع یک کابل مسی با کیفیت ۳۰ سال و کابل آلومینیومی ۲۰ سال عمر می کند. اما اگر کابل بی کیفیت باشد ممکن است طول عمر کابل مسی حتی کمتر هم باشد

مورد بعدی تفاوت وزن کابل مسی و آلومینیومی‌ست. اگر دو کابل مسی و آلومینیومی با یک طول را با هم مقایسه کنیم، وزن سیم مسی بیشتر خواهد بود.

شاخص های الاستیک مس حدود ۱/۷ تا ۱/۸ برابر بیشتر از آلومینیم است.

ظرفیت بار کابل مسی ۳۰ درصد بالاتر از کابل آلومینیومی است.

جدول مقایسه کابل مسی و آلومینیومی

مسی کابل آلومینیومی
مسی نقره‌ای رنگ
زیاد کم رسانایی
سنگین سبک وزن
بالا پایین مقاومت حرارتی
زیاد کم هزینه
زیاد کم استحکام کشسانی
کم زیاد مصرف انرژی

 

کابل آلمینیومی و مسی از کجا بخرم

شرکت سیم و کابل آرین ابهر یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع کابل و سیم در کشور است. نمایندگی فروش کابل آرین، عامل فروش محصولات این شرکت در سراسر کشور است. برای خرید انواع کابل آلومینیومی و مسی می‌توانید به این نمایندگی‌ها مراجعه کرده و انواع سیم و کابل را با کیفیت و قیمت مناسب خریداری کنید.

 کابل آلمینیومی و مسی از کجا بخرم

چند نکته مهم

زمانی که می خواهند بخشی از سیم کشی ساختمان را تعویض کنند، برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد، برای ترکیب سیم کشی مسی و آلومینیومی یا ترکیب سیم های ساخته شده با فلزات مختلف از روش های اتصال مانند گیره های ویژه یا پدهای اتصال استفاده می کنند.این طراحی سطح بالایی از ایمنی را تامین میکند و از خطرات هم جلوگیری میکند اما تست های دوره ای, کشیدن اتصالات پیچ و مهره و بلوک ترمینال از معایب این روش هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *