کابل برق سه فاز

در این مقاله از سیم و کابل آرین ابهر درباره کابل برق سه فاز توضیح دادیم همراه ما باشید.

کابل برق سه فاز یکی از پر کاربرد ترین انواع سیم و کابل برق است که در مواردی که برق با ولتاژ بالا انتقال پیدا می‌کند، مورد استفاده قرار می‌گیرد. این‌که چرا کابل برق سه فاز مهم بوده و تفاوت تک فاز با سه فاز چیست؟ یا عمده کاربرد این کابل کجاست؟ مواردی هست که در این مطلب توضیح داده می‌شود. همچنین ساختار کلی کابل سه فاز و راهنمای خرید آن نیز آورده شده است.

بررسی تخصصی کابل برق سه فاز

کابل برق سه فاز (Three phase cable) کابلی است که برای اتصالات برق سه فاز استفاده می‌شود. به‌ عبارتی‌ دیگر، برای برق سه فاز نیاز به کابل‌ ها و سیم‌ هایی داریم که بتوانند جریان 380 ولت به بالا را پشتیانی کنند. یکی از این نوع کابل‌ ها، کابل سه فاز است. انواعی از کابل برق سه فاز با تعداد رشته سیم مختلف و غلاف‌ های متنوع وجود دارد که برای اتصال وسایل و دستگاه‌ های دارای برق سه فاز مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه ابتدا به بررسی ساختار این نوع کابل برق و انواع آن می‌پردازیم.

ساختار کابل برق سه فاز چگونه است؟

کابل سه فاز مانند هر کابل دیگر از هادی به همراه عایق و روکش تشکیل شده است؛ بنابراین می‌توان هر کابلی که این سه مشخصه را دارد کابل برق سه فاز نامید. اما به شرطی که بتواند از جریان 380 ولت پشتیبانی کند. علاوه بر این، در ساختار برخی از کابل‌ های سه فاز دو نوع رشته دیگر نول و یا ارت نیز به جز فاز وجود دارد. هر چه تعداد رشته‌ ها بیشتر شود کیفیت کابل بیشتر نیز می‌شود. هرچند سبب افزایش قیمت کابل برق سه فاز هم خواهد شد. نحوه اتصال کابل سه فاز بر اساس نوع کارکرد یکی از دو روش مثلثی و ستاره‌ای است.

انواع کابل برق سه فاز

انواع کابل سه فاز بر اساس تعداد رشته

1. کابل برق سه فاز تک رشته

از یک عدد رشته فاز با قابلیت پشتیبانی از جریان 380 ولت تشکیل شده است.

2. کابل برق سه فاز سه رشته

متشکل از سه عدد رشته سیم فاز که درون عایق و غلافی قرار گرفته‌اند.

3. کابل برق سه فاز سه و نیم رشته

سه رشته فاز با سطح مقطع یکسان به‌اضافه یک رشته نول به‌ اندازه تقریبی نصف سطح مقطع فازها یک کابل برق سه و نیم رشته سه فاز را شامل می‌شود.

4. کابل برق سه فاز چهار رشته

5. کابل برق سه فاز پنج رشته

سه رشته فاز، یک رشته نول و یک رشته سیم ارت اجزای تشکیل‌ دهنده این نوع کابل برق سه فاز هستند.

 

انواع کابل برق سه فاز بر اساس هادی

در یک گروه‌ بندی دیگر کابل سه فاز از نظر نوع رسانایی که در آن استفاده شده است به انواع زیر تقسیم می‌کنند:

• کابل برق سه فاز مسی

1. مفتولی

2. افشان

3. زره‌دار

• کابل برق سه فاز آلومینیومی

پیشنهاد مطالعه : کابل قدرت پنج رشته ای

تفاوت برق سه فاز با تک فاز چیست؟

برق تک فاز یک جریان متناوب سینوسی AC را می‌گویند که معمولاً از دو سیم فاز و نول تشکیل شده است. در صورتی‌ که برق سه فاز همین جریان را در سه یا چهار سیم برقرار می‌کند. در سیم‌ های برق سه فاز بین سیم‌ ها اختلاف فاز 120 درجه‌ ای وجود دارد. با این‌که رایج‌ ترین نوع برق در مصارف خانگی از نوع تک فاز بوده و برق سه فاز بیشتر در کارخانه‌ ها و تجهیزات الکترونیکی با قدرت بالا استفاده می‌شود، اما مزایای آن سبب شده که در بیشتر مواقع جایگزین تک فاز شود. مهم‌ ترین آن عبارتند از:

مزایای برق سه فاز نسبت به برق تک فاز

• امکان جایگزین‌ کردن سه فاز به‌ جای سه منبع تک فاز

• یکنواخت و متعادل بودن توان لحظه‌ای (Instantaneous Power) در برق سه فاز

• انتقال انرژی بهتر در ولتاژ های بالا در برق سه فاز

• سه فاز 380 ولت در سه فاز در مقابل 220 ولت تک فاز

• به‌ صرفه بودن

• اتصال سیم کمتر

رنگ‌ بندی استاندارد در کابل برق سه فاز

به‌ منظور اتصال درست و سریع‌ تر فازها و شناسایی دقیق رشته‌ها، طبق استانداردی مشخص، هر یک از سیم‌ ها به یک رنگ است. معروف‌ ترین و معتبر ترین استاندارد در کابل برق سه فاز، استاندارد IEC بوده که در آن فاز R به رنگ قرمز، فاز S زرد و فاز T آبی است. نوعی دیگر از استاندارد رایج در ایران استاندارد چین است. چرا که استفاده از کابل برق سه فاز چینی رواج دارد. در این استاندارد رنگ فاز ها زرد، سبز و قرمز است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.