کابل زوجی مخابراتی

کابل زوج مخابراتی چیست؟

کابل زوج مخابراتی چیست؟ کابل‌ها به جزئی جداناپذیر در زندگی ما تبدیل شده‌اند. بسیاری از جنبه‌های زندگی ما انسان‌ها به برق بستگی دارد و کابل‌ها برق را منتقل می‌کنند؛ واضح است که این تجهیزات تا چه اندازه مهم هستند. کابل‌ها در انواع مختلفی دیده می‌شوند. کابل‌های مخابراتی یکی از انواع این تجهیزات هستند. کابل‌های مخابراتی در دو نوع مسی و نوری تولید می‌شوند و به دو صورت هوایی و زمینی کاربرد دارند. در این مقاله از سیم و کابل ابهر به بررسی کابل مخابراتی و انواع آن پرداخته‌ایم.

کابل مخابراتی چیست؟

در دنیای امروزی، موضوع ارتباطات به جزء لاینفک و مهم جوامع تبدیل شده است. یکی از راه‌های برقراری ارتباط استفاده از تلفن است. برای ایجاد ارتباط بدین طریق، در وهله اول به تجهیزاتی مانند سیم تلفن به منظور راه‌اندازی آن نیاز است. کابل تلفن یکی از انواع کابل‌های مخابراتی به حساب می‌آید که وظیفه انتقال داده و اطلاعات را بر عهده دارد. به ‌طور کلی، این کابل‌های ارتباطی را می‌توان به دو دسته کابل‌های مسی و فیبر نوری تقسیم کرد. همان‌گونه که قبلا اشاره شد، این کابل‌ها به دو صورت هوایی و زمینی قابل استفاده هستند.

گفته شد که از کابل‌های مخابراتی برای تسهیل ارتباطات استفاده می‌شود. هدف از استفاده از کابل مخابراتی، انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه دیگر و یا تقویت و برقراری ارتباطات دوطرفه در فواصل طولانی است. درگذشته ارتباط دوطرفه تنها با استفاده از تلفن امکان‌پذیر بود؛ اما امروزه این ارتباط از طریق کامپیوتر و تلویزیون نیز ممکن است. به‌علاوه در سال‌های آغازین پیشرفت وسایل ارتباطی، ارتباطات از راه دور تنها به صورت کلامی انجام می‌شد؛ اما در حال حاضر به لطف پیشرفت تکنولوژی، امکان انتقال داده‌های مختلف از جمله فایل‌های تصویری، صوتی و متنی بین افراد در فواصل مختلف وجود دارد. این کار از طریق کابل مخابراتی انجام می‌شود و به همین جهت، این محصولات نسبت به گذشته اهمیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

کابل مخابراتی هوایی

کابل‌های هوایی و زمینی

کابل‌های مخابراتی به دو صورت هوایی و زمینی قابل‌ استفاده هستند. هرکدام از کابل‌های هوایی و زمینی ویژگی‌های خاصی دارند و پاسخگوی الزامات محیط کاری خود هستند. کابل‌های هوایی دارای روکش سختی برای محافظت از آن‌ها در برابر رطوبت و نور خورشید هستند. این کابل‌ها معمولا سیاه‌رنگ بوده و به دلیل پوشش مقاومی که دارند، شکننده هستند و انعطاف‌پذیری کمتری دارند. این در حالی است که کابل‌های زمینی، رنگ خاکستری دارند، از نظر انعطاف‌پذیری در شرایط بهتری هستند و در قسمت‌های داخلی استفاده می‌شوند. انواع مختلف کابل مخابراتی را می‌توانید از شرکت سیم و کابل ابهر سفارش دهید.

کابل مخابراتی زمینی

تعداد زوج کابل‌های مخابراتی

کابل‌های مخابراتی در جفت‌های مختلفی تولید می‌شوند. یکی از پرکاربردترین این کابل‌ها، کابل تلفن تک جفتی است؛ این محصول که به کابل برد نیز شهرت دارد، بیشتر برای ارتباط پورت به پورت در پایانه‌های کروز استفاده می‌شود. دو جفت سیم تلفن معمولا برای اتصال تلفن به فیش‌های تلفن استفاده می‌شوند. تقسیم‌بندی کابل‌های مخابراتی برحسب تعداد جفت به صورت زیر است:

 • کابل دوتایی
 • کابل چهار جفت
 • کابل شش جفت
 • کابل ده جفتی
 • پانزده جفت کابل
 • بیست جفت کابل
 • کابل بیست‌وپنج جفت
 • کابل سی‌ودو جفت
 • کابل پنجاه جفت
 • صد جفت کابل
 • کابل دویست جفت

تشخیص جفت سیم از روی رنگ

کابل‌های مخابراتی در انواع مختلفی تولید می‌شوند. جفت سیم‌ها از روی رنگ آن‌ها قابل ‌تشخیص هستند. رنگ جفت سیم از 5 رنگ اصلی و 5 رنگ فرعی تشکیل شده است. با توجه به این رنگ‌ها نوع سیم را می‌توان تشخیص داد. رنگ‌های اصلی عبارتند از سفید، قرمز، سیاه، زرد و بنفش. همین‌طور رنگ‌های فرعی نیز شامل آبی، نارنجی، سبز، قهوه‌ای و خاکستری می‌شوند.

کابل مخابراتی

کاربردهای کابل مخابراتی

انتقال داده و اطلاعات یکی از مهم‌ترین کاربردهای کابل مخابراتی است. همان‌گونه که قبلا بیان شد، امروزه با توجه به پیشرفت‌های علمی، تنوع اطلاعات قابل‌ انتقال از طریق کابل‌ها بسیار بیشتر شده است. اتصال مشترکین مختلف از نقاط مختلف دنیا به یکدیگر از دیگر قابلیت‌های کابل‌های مخابراتی است. به لطف استفاده از کابل‌های مخابراتی، امکان ارتباط افراد از محله‌ها، شهرها و کشورهای مختلف وجود دارد. به ‌این ‌ترتیب، آن‌ها به‌راحتی می‌توانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این ویژگی برای ارتباط بین مشاغل و شرکت‌های مختلف بسیار مهم و ضروری است. از دیگر کاربردهای کابل مخابراتی می‌توان به راه‌اندازی تلویزیون کابلی اشاره کرد. اگرچه امروزه استفاده از این نوع تلویزیون‌ها در برخی کشورها رو به کاهش است.

امروزه اینترنت نقش بسیار مهمی در زندگی انسان مدرن بازی می‌کند. کابل‌ها در این بخش نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند و نقش مهمی دارند. کابل مخابراتی در بخش اینترنت، وظیفه انتقال سیگنال‌های قوی را بر عهده دارد. به کمک کابل‌های مخابراتی می‌توان سیگنال‌های قوی را بین مکان‌های مختلف منتقل کرد و برای بهبود کیفیت زندگی مردم، مورد استفاده قرار داد.

نحوه خرید کابل زوج مخابراتی

برای تهیه کابل زوج مخابراتی و انواع دیگر سیم و کابل با شرکت سیم و کابل ابهر در ارتباط باشید. شما می‌توانید با مراجعه به سایت این شرکت یا تماس با مشاوران این مجموعه، مشخصات فنی محصولات را مشاهده و مقایسه کنید. در صورت تمایل به دریافت نمایندگی فروش سیم و کابل ابهر آرین، با تلفن گویای 1566 در تماس باشید یا به دفتر فروش این شرکت در شهر تهران مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *