کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف

کابل فشار ضعیف به کابل‌هایی از جنس مس یا آلومینیوم گفته می‌شود که با پلیمرهای مختلف عایق‌بندی می‌شوند. این کابل قابلیت استفاده در سطوح ولتاژ 300 تا 1200 ولت را دارد. از این محصول برای حمل برق با اهداف مختلف استفاده می‌شود. دامنه کاربردی این کابل بسیار گسترده است و به منظور روشنایی، راه‌اندازی موتور الکتریکی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود. این کابل‌ها از نظر نوع هادی به انواع کابل مفتولی، نیمه افشان سکتور و نیمه افشان فشرده (گرد) تقسیم می‌شوند.

به ‌طور کلی کابل‌های فشار ضعیف در انواع بسیار متنوعی تولید می‌شوند و در شرایط کاری مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از آن جمله می‌توان به کابل فشار ضعیف مقاوم در برابر شعله، کابل‌های زره ​​دار، مدل کم دود و کابل بدون هالوژن و کابل سازمانی (کنسانتریک)، کابل‌های کنترل و ابزاردقیق اشاره کرد. برخی انواع کابل‌های فشار ضعیف از مواد مقاوم در برابر هیدروکربن و نفت ساخته شده‌اند. به ‌علاوه، برای حذف اتصالات غیرضروری و اقتصادی، کابل‌های عظیم با ابعاد بسیار بزرگ به کار گرفته می‌شوند. در ادامه به‌تفصیل در مورد ساختار، کاربردها و انواع کابل فشار ضعیف صحبت می‌کنیم.

هادی از جنس های مختلف

کابل فشار ضعیف چیست؟

هسته این کابل از مواد مس و آلومینیومی تشکیل شده که با استفاده از یک عایق پوشانده می‌شوند. معمولا از فلز مس با درصد خلوص 99.5 بدین منظور استفاده می‌شود؛ زیرا هرچه درصد ناخالصی فلز کمتر باشد، میزان فعل و انفعالات ناخواسته نیز در آن کمتر خواهد بود. گفتیم که این نوع کابل در مدل‌های مختلفی تولید می‌شود؛ مانند کابل مقاوم در برابر شعله، کابل زره دار و نمونه‌های مقاوم در برابر هیدروکربن. در محیط‌هایی که احتمال آتش‌سوزی و احتراق بالا است، می‌توان از کابل‌های فشار ضعیف استفاده کرد.

پوشش‌های عایق این کابل‌ها که بر روی سیم‌ها قرار می‌گیرند، بسته به سطح ولتاژ از ضخامت‌های مختلفی برخوردار هستند. ضخامت بیشتر عایق، مقاومت مکانیکی کابل را تقویت می‌کند. روکش‌های PVC پرمصرف‌ترین مواد مورد استفاده برای پوشاندن هادی کابل‌های فشار ضعیف هستند. این روکش‌ها استحکام بالایی دارند و مقرون‌به‌صرفه هستند. در برخی موارد برای مقاومت بیشتر از  XLPEنیز بدین منظور استفاده می‌شود. امروزه کابل‌های ضد حریق به منظور استفاده در شرایط کاری با فشار کم برق، جای خود را در بین این مدل‌ها باز کرده‌اند.یکی دیگر از مواد سازنده این نوع کابل، فیلر است. از این ماده برای پر کردن فضاهای خالی در کابل فشار ضعیف استفاده می‌شود. فیلر معمولا در فضای بین رشته‌های عایق شده قرار می‌گیرد و باعث شکل دهی ماسب کابل (گرد بودن) می‌شود.

انواع کابل فشار ضعیف

انواع مختلفی از کابل‌های فشارضعیف به منظور استفاده در محیط‌های مختلف کاری تولید می‌شوند و به فروش می‌رسند. از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به کابل‌های فشارضعیف مقاوم در برابر شعله و کابل‌های فشار ضعیف غلاف سربی با مقاومت عالی در برابر هیدروکربن‌ها، گازهای خورنده و رطوبت اشاره کرد. هر یک از این کابل‌ها ویژگی‌های خاصی دارند و وظیفه ویژه‌ای را انجام می‌دهند.

انواع کابل فشار ضعیف

کاربردهای کابل فشار ضعیف

یکی از ویژگی‌های مهم این نوع کابل، قابلیت استفاده در داخل کانال یا به صورت مدفون در زمین است. به همین جهت، از این کابل در صنایع مختلفی استفاده می‌شود. روشنایی و برق‌رسانی تاسیسات ساختمانی، تامین برق مراکز خرید و استفاده در سیستم‌های اطفای حریق تنها بخش کوچکی از کاربردهای گسترده کابل فشار ضعیف به شمار می‌روند.

تفاوت کابل فشار ضعیف و کابل فشارقوی

از نام این دو نوع کابل مشخص است که حداقل به لحاظ نوع کاربرد باهم تفاوت‌های اساسی دارند. در واقع، این تفاوت‌های ساختاری هستند که نوع عملکرد این دو نوع کابل را از یکدیگر متمایز کرده‌اند. از جمله این تفاوت‌ها می‌توان به نوع پوشش، میزان ضخامت و ساختار کلی آن‌ها اشاره کرد. در اینجا تفاوت‌های بین کابل‌های فشار ضعیف و فشارقوی را به ‌طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

نوع ساختار

کابل‌های فشارقوی از چندین لایه نیمه‌هادی و سیم ساخته شده‌اند تا ولتاژ بالا را بهتر تحمل کنند. در این کابل‌ها، جریان‌های میدان الکتریکی خارجی نمی‌توانند عملکرد داخل کابل را مختل کنند. استفاده از چنین ساختاری در کابل‌های فشارضعیف ضروری نیست.

نوع پوشش

عایق پلی‌اتیلن می‌تواند نیازهای کابل‌های فشارقوی را بهتر برآورده کند؛ این در حالی است که معمولا از عایق پلیمری برای پوشش انواع کابل‌های فشارضعیف استفاده می‌شود.

میزان ضخامت

لایه‌های متعدد در کابل‌های فشارقوی آن‌ها را ضخیم‌تر کرده است. ضخامت کابل‌های فشار ضعیف به‌مراتب کمتر است.

وزن کابل

کابل‌های فشارقوی‌ سنگین‌تر از کابل‌های فشارضعیف هستند که به دلیل وجود چندین لایه در ساختار آن‌ها است. امروزه، متخصصان سعی می‌کنند با استفاده از مواد اولیه قدرتمند و البته سبک، وزن کابل‌های فشارقوی را تا حد ممکن کاهش دهند تا کارایی این کابل‌ها بهبود یابد.

قیمت و خرید کابل فشار ضعیف

شرکت سیم و کابل ابهر از تولیدکنندگان موفق در حوزه تجهیزات برقی است که به تولید انواع سیم و کابل مشغول است. سیم و کابل سازمانی، کابل‌های ابزار دقیق، کابل‌های مخابراتی، سیم و کابل شرایط آتش (ضد حریق) و سیم و کابل انرژی‌های تجدید پذیر تنها بخش کوچکی از محصولات تولیدی این شرکت را شامل می‌شوند. این شرکت انواع مختلف کابل‌های فشار ضعیف و فشارقوی را با کیفیت بالا و قیمت مناسب به بازار عرضه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر و انجام فرایند خرید می‌توانید با نمایندگی سیم و کابل ابهر تماس بگیرید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *