کابل افشان نرم چیست

کابل افشان نرم نام دیگر کابلی است که از کنار هم قرار دادن چند رشته سیم و سپس ایجاد یک پوشش عایق روی آن ساخته می شود. دلیل استفاده از اسم نرم برای این کابل ، انعطاف پذیری بالای آن است که در هر نوع محیطی با هر نوع خمش و پیچش در محل نصب و همچنین کارایی آن قابل استفاده است. و همچنین طول عمر آن نباید کوتاه شود.

کابل افشان عمدتاً از سیمی تشکیل شده است که ماده رسانای مورد استفاده در ساخت کابل مسی است، زیرا رسانایی و انعطاف مس از هر نوع سیم دیگری بالاتر است. همچنین مقاومت بالایی که برای عبور برق دارند در بسیاری از موارد استفاده می شود که در ادامه به بیان ویژگی ها و کاربرد آن می پردازیم.

مطلب پیشنهادی:کابل سه فاز چیست

مشخصات کابل افشان نرم:

مشخصات اصلی کابل  افشان انعطاف پذیری آن است. یکی دیگر از مشخصات کابل افشان گرد بودن سیم آن نیز است پرکاربرد در بین مصرف کنندگان است. با این حال، ضعف هایی در ساختار آنها وجود دارد. امروزه کابل فلت یکی از بهترین جایگزین ها برای کابل گرد است.

ویژگی کابل افشان نرم:

 • ویژگی کابل افشان نرم
 • انعطاف پذیری بالا:

یکی از ویژگی های کابل افشان نرم، انعطاف پذیری بالای آن است، زیرا این کابل ها به راحتی خم می شوند یا شکل می گیرند.

 • مقاومت بالا:

با توجه به انعطاف پذیری کابل که در بالا ذکر شد، این نوع کابل ها پاره نمی شود و آسیب نمی بیند، بنابراین می توان از این کابل برای مدت طولانی استفاده کرد زیرا طول عمر این نوع کابل ها زیاد است.

 •  مقدار ولتاژعبوری از کابل:

در این نوع کابل بیشتر از 300 و کمتر از 50 قابل عبور است و می تواند کیفیت عبور ولتاژ را به خوبی حفظ کند.

 • مقدار مقاومت ویژه:

مقاومت ویژه داخل کابل افشان در سطح بسیار بالایی قرار دارد و اگر بخواهیم آن را با سایر کابل ها مقایسه کنیم باید بدانیم که کابل افشان نرم از مقاومت عبوری بالاتری نسبت به سایر کابل ها برخوردار است.

 • ایجاد میدان مغناطیسی:

جریان عبوری از کابل افشان نرم یک میدان مغناطیسی در اطراف کابل ایجاد می کند. به دلیل مقاومت ویژه بالای این کابل، شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط کابل کم است و در مقایسه با سایر کابل ها می توان گفت که میدان مغناطیسی کابل افشان نرم نسبت به سایر انواع آن کمتر است

 • شدت جریان عبوری از کابل افشان نرم:

کابل افشان نرم می تواند میزان شدت های مختلف را عبور دهد، اما اگر بخواهیم این کابل را با کابل های هم سطح مقایسه کنیم، باید بدانید که ویژگی های مثبتی در کابل افشان نرم وجود دارد. به عنوان مثال اگر بخواهیم سطح مقطع کابل افشان و سیم استخوانی را یکسان در نظر بگیریم، شدت جریان عبوری از کابل آبپاش کمتر است زیرا در داخل کابل اسپرینکلر مقاومت ویژه بالاتری وجود دارد. بنابراین در نتیجه جریان عبوری از این کابل کاهش می یابد. زیرا جریان عبوری با مقاومت ویژه رابطه معکوس دارد.

 • جنس کابل افشان:

کابل افشان از چندین سیم تک هسته ای با عایق تشکیل شده است. عایق مورد استفاده در کابل افشان از جنس مس است زیرا رسانایی مس از آلومینیوم بیشتر است و این باعث افزایش ظرفیت حمل جریان کابل می شود. عایق مورد استفاده برای کابل افشان نیزUPVC است که می تواند مقاومت جریان را در سطح بالایی حفظ کند.

 • نحوه ی به کار گیری:

کابل های افشان نرم بسیار انعطاف پذیر و بسیار نرم هستند. بهتر است از این نوع کابل ها در فواصل بسیار کوتاه استفاده شود. زیرا اگر می خواهید از این کابل ها در مسافت های طولانی استفاده کنید، باید بدانید که کیفیت آن کاهش می یابد. برای مثال می توانید از این نوع کابل برای سیم کشی منزل خود استفاده کنید.

مطلب پیشنهادی:کابل فشار ضعیف

کاربرد کابل افشان نرم کابل افشان نرم کاربرد های متنوعی دارد از جمله:

 کاربرد در تابلو فرمان:

کابل افشان به خاطر رابط بودن می تواند جریان را از یک نقطه به نقطه ی دیگر منتقل می کند. به همین دلیل در تابلو های فرمان از این نوع کابل استفاده میشود.

کاربرد در ماشین آلات:

به دلیل منعطف بودن این نوع کابل ها در سیم کشی بعضی از ماشین آلات که به عبور جریان نیاز دارند استفاده می شود.

استفاده به صورت توکار:

یکی از ویژگی های این کابل این است که می توان به صورت توکار استفاده نمود زیرا در زیر گچ و یا لوله های مخصوص مشکلی به وجود نمی آورد.

 استفاده در وسایل برقی:

به دلیل استفاده ی هادی از جنس مس و قدرت بالای عبور جریان در سیم کشی و وسایل برقی استفاده می شود.

به کار گیری در سیستم های روشنایی:

یکی از مزیت های این کابل ها تحمل ولتاژ بالاست، به همین دلیل در سیستم های روشنایی که نیاز به رسانای قوی دارند استفاده می شود.

مورد استفاده در مسیر های کوتاه:

بخاطر نرم بودن این کابل ها بهتر است در مسافت های کوتاه مانند ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده شود نه سیم کشی یک کارخانه ی بزرگ.

کاربرد در پمپ شناور چاه:

با توجه به ویژگی های خاص کابل افشان مثل انعطاف پذیری و مقاومت بالا، از این نوع کابل برای منتقل نمودن انرژی- در پمپ های چاه شناور که با برق کار می کنند استفاده می شود.

کاربرد در صنعت:

در بخش های مختلف صنعت و کارکردهای آن نیاز به کابل برق با شکل پذیری بالا وجود دارد و این ویژگی در کابل افشان به خوبی دیده می شود و به همین دلیل از این نوع کابل در بخش های تاسیساتی استفاده می شود.

انواع کابل افشان نرم

 1. کابل افشان سبک
 2. کابل افشان قدرت

انواع کابل افشان نرم

قیمت و خرید کابل افشان نرم

امروزه کارخانه ها و شرکت های سیم و کابل در رقابت اند تا محصولات گسترده ای به بازار عرضه کنند.اما نکته بسیار مهم در خرید،محصولی با کیفیت بسیار خوب و با قیمت مقرون به صرفه است .شما  اگر خواستار کابلی با کیفیت و قیمت خوب می باشید، می توانید کابل افشان نرم خود را از سیم وکابل ابهر تهیه کنید و قیمت کابل ها وابسته به جنس و نوع و بالا که برای اطلاع از قیمت آن ها می توانید با نمایندگی فروش ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *