کابل افشان نرم چیست

کابل افشان نرم چیست؟

کابل افشان نرم از جمله کابل‌های موجود در بازار است که از کنار هم قرار دادن چندین رشته سیم و سپس عایق‌کاری آن ها و در نهایت ایجاد یک لایه روکش روی آن‌ها ساخته می‌شود. به جهت انعطاف‌پذیری بالا، این محصول کابل افشان نرم نامیده می‌شود. این نوع کابل قابلیت استفاده در هر محیط با هر نوع خمش و پیچش در محل نصب را دارا است. معمولا از هادی مسی در کابل‌های افشان استفاده می‌شود؛ زیرا در عین حال که رسانای خوب الکتریسیته است، انعطاف‌پذیری بالایی نیز دارد. به ‌علاوه، هادی مسی در هنگام عبور برق مقاومت بالایی از خود نشان می‌دهد. در ادامه به بررسی ویژگی‌ها و کاربردهای این نوع محصول می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مشخصات کابل افشان نرم

شاخصه اصلی کابل افشان، انعطاف‌پذیری آن است که در بسیاری از صنایع، یک ویژگی الزامی برای کابل به شمار می‌رود. یکی دیگر از مشخصات کابل افشان، گرد بودن سیم آن است؛ این ویژگی، کابل افشان را به یکی از پرمصرف‌ترین کابل‌های موجود در بازار تبدیل کرده است. البته ذکر این نکته ضروری است که در سیم‌های گرد، معایبی نیز وجود دارد؛ از همین روست که در برخی صنایع، کابل فلت به نمونه‌های گرد ترجیح داده می‌شود.

 • ویژگی کابل افشان نرم

  ویژگی کابل افشان نرم:

  کابل افشان نرم همچون نمونه‌های دیگر کابل، دارای ویژگی‌های مخصوص به خود است. با بررسی ویژگی‌های کابل افشان نرم می‌توان دریافت که چرا این محصول تا این اندازه در بازار تجهیزات برقی مورد استقبال قرار گرفته است. شاید بتوان مهم‌ترین خصوصیت این نوع کابل را انعطاف‌پذیری بالای آن دانست. در ادامه هر یک از ویژگی‌های این محصول را بررسی کرده‌ایم.

  • انعطاف‌پذیری بالا

  یکی از ویژگی‌های کابل افشان نرم، انعطاف‌پذیری بالای آن است. این کابل‌ها به‌راحتی خم می‌شوند و قابلیت شکل‌پذیری بالایی دارند.

  • مقاومت بالا

  با توجه به انعطاف‌پذیری زیاد کابل که در بالا ذکر شد، این نوع کابل‌ها کمتر در اثر آسیب‌های مکانیکی دچار پوسیدگی یا پارگی می‌شوند؛ به همین جهت است که این محصول طول عمر بالایی دارد.

  • مقدار ولتاژ عبوری از کابل

  در این نوع کابل ولتاژ بین 300 تا 500 و در برخی از کاربردها 450 تا 750 قابل ‌عبور است. کابل افشان نرم می‌تواند کیفیت عبور ولتاژ را به‌ خوبی حفظ کند.

  • مقدار مقاومت

  مقاومت اهمی داخل کابل افشان نسبت به همان سطح مقطع در کابل‌های نیمه افشان یا مفتولی به‌خودی‌خود در سطح بسیار بالایی قرار دارد. میزان مقاومت این کابل در مقایسه با انواع دیگر کابل‌ها نیز مقدار بالایی را نشان می‌دهد.

  • ایجاد میدان مغناطیسی

  جریان عبوری از کابل افشان نرم، یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد می‌کند. به دلیل مقاومت بالای این کابل، شدت میدان مغناطیسی تولیدشده توسط آن نسبت به کابل‌های دیگر کم است.

  • شدت‌جریان عبوری

  کابل افشان نرم می‌تواند جریان‌هایی با شدت‌های مختلف را از خود عبور دهد. اگر بخواهیم این کابل را به لحاظ شدت‌جریان عبوری با کابل‌های هم‌سطح آن مقایسه کنیم، کابل افشان نمره نسبتا بالایی خواهد گرفت. به‌ عنوان ‌مثال، سطح مقطع کابل افشان و سیم مفتولی را یکسان در نظر بگیرید. در چنین شرایطی، شدت‌جریان عبوری از کابل افشان کمتر خواهد بود؛ زیرا در داخل کابل افشان مقاومت بیشتر است و به همین جهت، جریان عبوری از آن کاهش می‌یابد. به عنوان یک اصل کلی، جریان عبوری هر کابل با میزان مقاومت آن رابطه معکوس دارد.

  • جنس کابل افشان

  کابل افشان از چندین سیم تک‌رشته‌ای و عایق تشکیل شده است. هادی مورد استفاده در کابل افشان از جنس مس است؛ زیرا رسانایی مس از آلومینیوم بیشتر بوده و این موضوع باعث افزایش ظرفیت حمل جریان کابل می‌شود.

  • مناسب برای فواصل کوتاه

  کابل‌های افشان نرم ،بسیار انعطاف‌پذیر هستند. توصیه می‌شود از این نوع کابل در فواصل بسیار کوتاه استفاده کنید؛ زیرا استفاده از آن برای مسافت‌های طولانی، کاهش کیفیت عملکرد آن را به دنبال دارد. سیم‌کشی منازل از مهم‌ترین کاربردهای این نوع کابل است.

کاربرد های کابل افشان نرم

در مورد ویژگی‌های این نوع کابل صحبت کردیم. با توجه به ویژگی‌های این محصول می‌توان حدس زد که این کابل دارای کاربردهای فراوان در شرایط کاری مختلف است. از این نوع کابل در صنایع بزرگی چون صنعت ماشین‌آلات و صنایع کوچک‌تر مانند ساخت لوازم برقی استفاده می‌شود. برخی از مهم‌ترین کاربردهای کابل افشان نرم عبارتند از:

 • استفاده در تابلو فرمان

کابل افشان نقش یک رابط را ایفا و جریان را از یک نقطه به نقطه دیگر منتقل می‌کند؛ به همین دلیل است که از این کابل به‌ طور گسترده در تابلوهای فرمان استفاده می‌شود.

 • کاربرد در ماشین‌آلات

به دلیل منعطف بودن این نوع کابل، از آن در سیم‌کشی بعضی از ماشین‌آلات که به عبور جریان نیاز دارند، استفاده می‌شود.

 • استفاده به صورت توکار

یکی از ویژگی‌های این کابل، این است که می‌تواند به صورت توکار استفاده شود. این محصول در زیر گچ و یا لوله‌های مخصوص مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • استفاده در وسایل برقی

به دلیل استفاده از هادی مس، این کابل قدرت بالایی برای عبور جریان و انعطاف پذیری بالایی دارد؛ به همین دلیل از آن در سیم‌کشی وسایل برقی استفاده می‌شود.

 • به‌کارگیری در سیستم‌های روشنایی

یکی از مزیت‌های این کابل‌ها تحمل ولتاژ بالا است؛ به همین جهت در سیستم‌های روشنایی که نیاز به رسانای قوی دارند نیز به کار گرفته می‌شوند.

 • استفاده برای مسیرهای کوتاه

این کابل بسیار نرم است و به همین جهت بهتر است از آن در مسافت‌های کوتاه استفاده کرد. از این کابل به ‌طور گسترده در ساختمان‌های مسکونی و تجاری، در کابینت آشپرخانه و … استفاده می‌شود؛ ولی به‌کارگیری آن در کارخانه‌های بزرگ چندان حرفه‌ای به نظر نمی‌رسد.

 • کاربرد در پمپ شناور چاه

با توجه به ویژگی‌های خاص کابل افشان مثل انعطاف‌پذیری و مقاومت بالا، از آن برای انتقال انرژی در پمپ‌های چاه شناور که با برق کار می‌کنند، استفاده می‌شود.

 • کاربرد در صنعت

در بخش‌های مختلف صنعت به کابل‌های برق با انعطاف‌پذیری بالا نیاز است. از کابل افشان به صورت گسترده در بخش‌های تاسیساتی استفاده می‌شود.

انواع کابل افشان نرم

 1. کابل افشان سبک
 2. کابل افشان قدرت

کابل افشان نرم

قیمت و خرید کابل افشان نرم

امروزه کارخانه‌ها و شرکت‌های سیم و کابل در رقابت سختی هستند تا محصولات تولیدی خود را بیشتر و با سرعت بالاتر به بازار عرضه کنند. هر یک از این شرکت‌ها از مواد اولیه، تکنولوژی و خط تولید متفاوتی استفاده می‌کنند؛ از همین رو محصولات تولیدی آن‌ها از کیفیت متفاوتی برخوردار است. نکته بسیار مهم در مورد خرید کابل‌های برق، توجه به کیفیت محصول مورد نظر است. برند تولیدکننده یک کابل، نقش مهمی در میزان کیفیت آن محصول ایفا می‌کند. اگر به دنبال کابل افشان نرم با کیفیت بالا و قیمت مناسب هستید، می‌توانید محصول مورد نظر خود را از سیم و کابل ابهر تهیه کنید. برای کسب اطلاع از قیمت محصولات، با نمایندگی‌های فروش ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *