انواع سیم و کابل

انواع سیم و کابل

سیم و کابل‌ها تجهیزات مهمی در صنعت برق هستند. اگرچه این دو واژه گاهی به جای یکدیگر استفاده می‌شوند؛ اما این دو محصول کاملا با یکدیگر متفاوت هستند. یک سیم از یک هادی الکتریکی تشکیل شده است؛ در حالی‌ که یک کابل از دسته‌ای از چندین سیم به هم پیچیده ساخته می‌شود که در یک غلاف مشترک که همان روکش نهایی است محصور شده‌اند. برای انتقال جریان الکتریکی از سیم و کابل استفاده می‌شود. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، تقریبا تمام وسایل با انرژی برق کار می‌کنند. چه در داخل خانه و چه در محیط‌های صنعتی و تجاری، ما به برق مطمئن و بدون وقفه نیاز داریم که با انواع مناسب سیم و کابل به دست ما برسد. تنها کاربرد سیم و کابل، استفاده در صنعت برق برای انتقال و توزیع انرژی الکتریکی به منازل و صنایع، نیست؛ بلکه این دو محصول در بخش مخابرات نیز برای انتقال بی‌وقفه داده به انواع مختلف سیم و کابل مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله به بررسی انواع سیم و کابل می‌پردازیم.

 در این مقاله به بررسی انواع سیم و کابل می پردازیم.

انواع سیم برق

سیم از دو قسمت هادی و عایق تشکیل شده است. برای انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر از هادی که عموما از جنس آلومینیوم یا مس است، استفاده می‌شود. سیم‌ها را می‌توان با توجه به قطر آن‌ها دسته‌بندی کرد. به عنوان نمونه، سیم‌های با قطر 10 یا 20 میلی‌متر مربع معمولا در مصارف مسکونی به کار می‌روند. به یاد داشته باشید که سیم‌های با قطر بزرگ‌تر، جریان بیشتری را از خود عبور می‌دهند.

انواع سیم برق

سیم‌ها به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند:

  1. سیم مفتول
  2. سیم افشان
  3. سیم نیمه افشان

سیم مفتول

سیم مفتول محصولی با سطح مقطع 0.5 تا 10 میلی‌متر مربع است که معمولا به روش کشش با دستگاه های راد، مولتی وایر و فاین تولید می‌شود. این سیم‌ها از یک سیم فلزی تک رشته ساخته می‌شوند. در بازار به این محصولات مفتول خشک نیز می‌گویند.

سیم افشان

سیم افشان از تعداد زیادی رشته نازک مسی و انعطاف‌پذیر (هادی مسی نرم شده) تشکیل شده است. در این سیم به دلیل پیچش رشته‌ها، طول کل سیم بیشتر از حد معمول است؛ بنابراین مقاومت الکتریکی آن‌ها در واحد طول نیز بیشتر خواهد بود. سیم افشان به دلیل اینکه از تعداد زیادی سیم مسی باریک به هم تابیده‌شده تشکیل شده است، ساختاری نرم و بسیار منعطف دارد.

سیم نیمه افشان

سیم‌های افشان برای سایزهای بزرگ‌تر از 6 میلی‌متر مربع، گزینه مناسبی به نظر نمی‌رسند. معمولا از نوع دیگری از هادی به نام سیم نیمه افشان یا کابل نیمه افشان بدین منظور استفاده می‌شود. سیم یا کابل نیمه افشان در واقع یک رشته نیست و از یک سری سیم‌هایتابیده شده تشکیل می‌شود؛ به همین دلیل می‌توان این گروه از سیم‌ها را بین سیم افشان و مفتولی دسته‌بندی کرد.

سیم نیم افشان

انواع کابل برق

یک یا چند رشته هادی عایق شده که بهم تابیده و با یک روکش نهایی غلاف شده اند، کابل نامیده می‌شود. متداول‌ترین فلزاتی که به عنوان هادی کابل‌ها استفاده می‌شوند، مس و آلومینیوم با خلوص بالا هستند. ولتاژ سطح هادی کابل نسبت به زمین ولتاژ فاز نامیده شده و با U0 نشان داده می‌شود. علامت اختصاری U نیز ولتاژ بین هادی‌ها را نشان می‌دهد. کابل‌ها بر اساس معیارهای مختلف قابل دسته‌بندی هستند. از جمله این معیارها می‌توان به سطح ولتاژ، نوع هادی، نوع عایق، حفاظت الکتریکی، حفاظت مکانیکی، تعداد رشته و نوع کاربرد اشاره کرد. بر اساس معیار آخر یعنی نوع کاربرد، این محصولات به صورت زیر طبقه‌بندی می‌شوند:

کابل زمینی

کابل زمینی برای استفاده در محیط‌های داخلی و مکان‌های ثابت طراحی شده است و نباید در مکان‌هایی که تحرک زیادی دارند مورد استفاده قرار بگیرد. از این کابل در زیر خاک، داخل آب، داخل کانال، در قسمت توزیع تاسیسات برق و محیط‌های کاری دیگر استفاده می‌شود.

کابل مخابراتی

کابل مخابراتی یک کابل ارتباطی است که انتقال اطلاعات از نقطه‌ای به نقطه‌ای دیگر در فواصل طولانی را بر عهده دارد. اصلی‌ترین کاربرد این کابل برای بهبود ارتباطات و تقویت رابطه دوطرفه‌ای است که برای انتقال سیگنال‌ها در تلفن، تلویزیون، رایانه و دیگر وسایل ارتباطی به کار می‌رود.

کابل افشان

کابل افشان شامل چندین رشته سیم هادی عایق‌بندی شده بهم تابیده شده اند و توسط یک غلاف محافظت می‌شوند. این نوع کابل برای کنترل و اتصال در ماشین‌آلات، تسمه‌نقاله، خطوط تولید، صنایع ابزارآلات ماشین، خطوط مونتاژ پیشرفته، تجهیزات اتوماتیک و برای تنش‌های مکانیکی متوسط ​​به شرط عدم تماس مستقیم با حرارت به کار گرفته می‌شوند.

کابل کواکسیال

کابل کواکسیال یک کابل الکتریکی است که وظیفه انتقال دیتا از یک نقطه به نقطه دیگر را بر عهده دارد. این کابل از یک هادی داخلی با یک لایه عایق پلی‌اتیلن و یک هادی بیرونی تشکیل شده است. معمولا سیم مسی بافته‌شده با روکش PVC عایق محافظ سیم در نویزهای محیطی است. این محصولات به دلیل دوام بالا و سهولت استفاده بسیار پرکاربرد هستند. یکی از کاربردهای این محصول، به‌کارگیری در نصب دیش‌های ماهواره است.

کابل فیبر نوری

کابل فیبر نوری سیگنال‌ها را از طریق رشته‌ای از فایبرگلاس منتقل می‌کند و به دلیل پهنای باند بالاتر نسبت به سایر کابل‌های فلزی، می‌تواند اطلاعات و داده‌های بیشتری را حمل کند. همین ویژگی باعث شده است که برخی افراد این محصول را با وجود قیمت بالاتر به کابل‌های مسی ترجیح دهند.

کابل فیبر نوری

قیمت و خرید انواع سیم و کابل

قیمت محصولات تولیدی به مواد اولیه‌ای که برای ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، وابسته است. به دلیل نوسانات مربوط به قیمت این مواد، قیمت محصول نیز تغییر می‌کند. عوامل دیگری همچون هزینه حمل ‌و نقل، قیمت جهانی فلزات و تحریم‌ها نیز بر قیمت نهایی سیم و کابل موثر هستند. شرکت سیم و کابل ابهر در تولید انواع سیم و کابل فعالیت دارد. این شرکت با کیفیت بالایی محصولات خود را ارائه می‌کند و همواره تلاش کرده است که رضایت مشتریان خود را جلب نماید. شما می‌توانید با تماس با مشاوران شرکت سیم و کابل ابهر از قیمت‌های به‌روز و نحوه خرید محصولات مطلع شوید و خریدی مطمئن را انجام دهید.

قیمت سیم و کابل برق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *