ما در این مقاله از سیم و کابل آرین ابهر درباره کابل با روکش PVC توضیح دادیم همراه ما باشید.

انواع کابل با روکش PVC و کاربرد آن‌ ها

تنوع کابل ‌های برق موجود در بازار بسیار زیاد است. زمانی که قصد شروع یک پروژه سیم‌کشی یا استفاده محدود از کابل ‌ها را دارید، باید از کاربردی ‌ترین نوع کابل استفاده کنید. PVC یا پلی وینیل کلراید یک پلیمر بسیار کاربردی و ارزشمند است که در صنعت پتروشیمی تولید می‌گردد. این ماده در ساخت بسیاری از کالا های پر مصرف زندگی ما نقش مهمی را ایفا می‌کند؛ کابل با روکش PVC یکی از انواع گوناگون محصولاتی است که در تولید آن از این ماده استفاده‌شده است. در ادامه با انواع این نوع کابل ‌ها و کاربرد‌ هایی که دارند، بیشتر آشنا خواهید شد.

PVC یک عایق بسیار مقاوم است که استفاده از آن در کابل با روکش PVC، سبب افزایش استحکام و مقاومت این کابل در برابر عوامل طبیعی و غیر طبیعی شده است. حرارت بالا از دلایل اصلی کاهش عمر مفید کابل‌ ها و بروز حوادثی نظیر آتش ‌سوزی است. استفاده از روکش پی ‌وی‌ سی باعث جلوگیری از بروز هم‌چین حوادثی می‌شود. تمام ویژگی‌های مثبت کابل با روکش PVC در کنار قیمت مناسب و مقرون ‌به‌ صرفه، باعث استفاده گسترده آن در دستگاه‌ های برقی خانگی و صنعتی شده است.

موارد استفاده از کابل با روکش PVC

یکی از دلایل اصلی محبوبیت کابل ‌هایی که روکش PVC دارند، امکان استفاده از آن‌ها در فضا ها و دستگاه ‌های گوناگون است. از مدل ‌های مختلف کابل‌ های برق با روکش PVC در فضای بسته، فضای باز، به‌صورت دفنی درون خاک، در داخل آب، در مراکز توزیع و مصرف برق، در نیروگاه‌ ها، در واحد های صنعتی، در کانال ‌های کابل‌ کشی و حتی درون آب می‌توان استفاده کرد.

مقاومت بالا در برابر حرارت، جانوران موزی، پوسیدگی ناشی از رطوبت و روغن‌های صنعتی را می‌توان از دلایل استفاده عمده کابل با روکش PVC مطرح کرد. انواع گوناگونی از کابل‌های برق با روکش پی ‌وی ‌سی وجود دارند که در ادامه با تعدادی از آن‌‎‌ها آشنا می‌شوید.

دو نمونه کابل با روکش PVC و کاربرد آن ‌ها

از PVC تنها به‌عنوان روکش کابل ‌ها استفاده می‌شود. نوع هادی، تعداد و نوع رشته‌ و سایر ویژگی‌ های یک کابل برق، آن‌ها را مناسب استفاده در دستگاه ‌ها یا پروژه ‌های گوناگون می‌کند. دو نمونه از کابل‌ های کاربردی که برای تولید آن ‌ها از روکش PVC استفاده ‌شده است را بررسی می‌کنیم.

پیشنهاد مطالعه : کابل ابزار دقیق با عایق و روکش PVC

کابل افشان تک رشته با عایق و روکش PVC

در کابل ‌های افشان به‌ جای استفاده از هادی یکدست و قطور، از تعداد زیادی هادی (معمولاً مسی) به هم تنیده استفاده‌شده که انعطاف بالا و کاربرد های بسیار متنوعی دارد. در بسیاری از لوازم برقی موجود در منزل شما نظیر جاروبرقی، ماکروویو، یخچال، تلویزیون و… از این نوع کابل با روکش PVC استفاده‌ شده است.

کابل افشان تک رشته با عایق و روکش PVC بیشتر برای مسافت ‌های کوتاه طراحی و تولید شده‌اند؛ همچنین علاوه بر موارد فوق، استفاده از آن‌ها در ساختمان‌ های مسکونی، پاساژ ها، تجهیزات و ماشین‌آلات و تابلو ها نیز امکان ‌پذیر و رایج است.

به‌ طور معمول از هادی مسی در کابل افشان تک‌ رشته با روکش پی ‌وی ‌سی استفاده می‌شود که قیمت مناسب و رسانایی بالایی دارد. این کابل‌ توانایی تحمل حداکثر دمای هفتاد درجه سانتی‌گراد را دارد و در شرایط معمولی، احتمال سوختن یا آتش گرفتن آن بسیار کم است.

کابل‌ های افشان سبک با عایق و روکش PVC

در این نوع کابل ‌ها از چند رشته هادی برای هدایت جریان برق استفاده می‌شود. هر هادی (معمولاً مسی) شامل چندین رشته سیم است که به هم تنیده شده‌اند. از این نوع کابل ‌ها در دستگاه‌ های برقی خانگی کوچک استفاده می‌گردد. این نوع کابل با روکش PVC برای استفاده در دستگاه‌ های صنعتی و محیط‌ هایی که خطرات مکانیکی وجود دارند، مناسب نیست.

کابل‌ های افشان سبک با عایق و روکش PVC، برای محدوده دمایی بین 30- تا 70+ درجه سانتی‌گراد طراحی‌ شده و از مقاومت حرارتی قابل ‌قبولی برخوردار است.

آیا کابل با روکش PVC انتخاب مناسبی است؟

بدون تردید کابل ‌های مجهز به روکش PVC از محصولات مقاوم موجود در بازار هستند؛ به‌علاوه تولید عایق PVC نسبت به روکش ‌های متداول قدیمی نظیر روکش روغنی، مقرون ‌به ‌صرفه‌ تر است. تنها با انتخاب درست کابل با روکش PVC نسبت به زمینه فعالیت خود از مزایای فراوان آن بهره‌ مند خواهید شد. مجتمع صنایع سیم و کابل آرین ابهر از عرضه‌ کننده‌ های موفق این نوع کابل ‌ها در ایران است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *