انواع کابل ابزار دقیق

کابل ابزار دقیق چیست

مرور مقاله پنهان
یکی از انواع پرکاربرد کابل‌ها و پرطرفردارترین کابل‌ها در فروش کابل ابزار دقیق در صنایع مختلف، کابل ابزار دقیق است. کابل ابزار دقیق، گروهی از کابل‌ها با قابلیت سنجش فرآیندهای کنترلی و پردازش سیستم‌های داده هستند که در صنایع مختلف به کار گرفته می‌شوند. کاربرد متنوع این محصول و کیفت متفاوت آن امر منجر به تفاوت در قیمت سیم و کابل برق میشود. برای خرید کابل ابزار دقیق در نظر داشته باشید که این کابل‌ها می‌توانند جریان برق را در محدوده ولتاژهای پایین به سیستم‌های مصرفی گوناگون هدایت کنند. کابل‌های ابزار دقیق عملکرد مطلوبی در مواجهه با تداخل الکتریکی و تاثیرپذیری از سیگنال‌های کابل‌های محیط اطراف از خود نشان می‌دهد. مقاومت بالای کابل‌های ابزار دقیق این امکان را می‌دهد تا از آن‌ها در شرایط و محیط‌های صنعتی همچون اتاقک‌های کنترل و همین‌طور نیروگاه‌ها استفاده شود. در برخی موارد، به‌کارگیری کابل‌های ابزار دقیق امری ضروری است و کابل‌های دیگر توان انجام وظیفه محوله را ندارند.

میان کابل‌های ابزار دقیق و کابل‌های قدرت، تفاوت‌های اساسی وجود دارند؛ به دلیل همین تفاوت‌ها، فروش کابل ابزار دقیق به صنایع متفاوتی مربوط میشود. این تفاوت‌ها بیشتر شامل بخش‌های ساختاری و ظاهری کابل‌ها می‌شوند؛ از جمله تفاوت‌های ساختاری می‌توان به تعداد رشته‌ها و قطر رشته‌های به‌کاررفته در کابل‌ها اشاره کرد. در کابل‌های ابزار دقیق با افزایش تعداد رشته‌ها، قطر رشته‌ها کاهش می‌یابد؛ درحالی‌که در کابل‌های قدرت قطر رشته‌ها زیاد است و از تعداد کمی رشته استفاده می‌شود.

خانواده کابل های کنترل و اندازه گیری از جمله کابل ابزار دقیق، یکی از بزرگترین اساسی ترین، پرکاربردترین و مهم ترین کابل‌ها در صنعت برق و الکترونیک است. این کابل‌ها به دلیل تنوع در ساختار خود دارای قابلیت‌های مختلفی از جمله مقاومت در برابر نویز امواج درون زا و برون زا و مقاومت در برابر تداخل و نفوذ کابل های مجاور یا منابع امواج الکترومغناطیسی است. کابل‌های کنترل و کابل‌های ابزار دقیق تفاوت قابل‌توجهی با کابل‌های برق دارند، کابل‌های برق جریان‌های زیادی را در ولتاژ بالا حمل می‌کنند، اما کابل‌های ابزار دقیق و کنترل سیگنال‌هایی را در ولتاژ پایین حمل می‌کنند.

کاربرد کابل‌های ابزار دقیق

در دنیای پیشرفته و صنعتی امروز در اغلب صنایع از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و همچنین در مواردی چون امور امنیتی و نظامی، خرید کابل ابزار دقیق و استفاده به امری رایج تبدیل شده است. کابل‌های ابزار دقیق در کارخانه‌ها،نیروگاه‌ها، پتروشیمی، پست برق، تصفیه آب، معادن، پالایشگاه‌ها وبه طور کلی در هر مکانی که اتوماسیون فرآیند اجرا میشود، برای انتقال سیگنال در کنترل و اندازه گیری فرآیندهایی مانند اتاق‌های کنترل تاسیسات صنعتی استفاده می شود. این کابل‌ها جهت کنترل و سنجش پارامترهای کنترل جریان و اندازه‌گیری استفاده می‌شوند. در تولید کابل‌های ابزار دقیق از موادی استفاده شده است که مقاومت این محصولات را به شکل چشمگیری افزایش می‌دهد. این کابل‌ها در هنگام مواجهه با آتش، سایش‌های مکرر یا محیط‌های مرطوب به‌خوبی عمل می‌کنند و در واقع توانایی بالای آن‌ها برای استفاده در چنین شرایطی آشکار می‌شود و فروش کابل ابزار دقیق در این نوع استفاده بیشتر به چشم میخورد.

بر اساس قابلیت‌های ذکرشده، این کابل‌ها در محیط‌های مختلفی همچون زیرخاک، محیط روباز، فضای داخلی ساختمان‌ها و همین‌طور در کانال‌ها قابل ‌نصب هستند. به ‌علاوه، این نوع کابل‌ها در محیط‌هایی که خطر تماس با مواد شیمیایی و خورنده و روغن‌ها وجود دارد نیز قابلیت استفاده دارند. نکته کلیدی در نصب این کابل‌ها رعایت فاصله بین کابل‌های ابزار دقیق و کابل‌های برقی است. این کابل‌ها در صنایع حساسی نظیر گاز، پتروشیمی و نفت و در نیروگاه‌ها و در ارتباط با سیستم‌های‌ حساس استفاده می‌شوند؛ بنابراین تولیدکننده کابل ابزار دقیق بایستی استانداردهای سطح بالایی را در تولید این کابل‌ها در نظر ‌بگیرد. در محیط‌هایی که خطر تماس با مواد شیمیایی و روغن نیز وجود داشته باشد هم این کابل‌ها گزینه مناسبی هستند.

انواع کابل ابزار دقیق و ساختار آنها

اهمیت استفاده و فروش کابل ابزار دقیق در صنعت برق

کابل ابزار دقیق از جمله کابل‌های کاربردی و پراستفاده در صنعت برق است. فروش کابل ابزار دقیق به دلیل برق‌رسانی به سیستم‌های پردازش داده، دستگاه‌های حس‌گر، موتورهای الکتریکی و دستگاه‌های صنعتی مانند خطوط تولید کارخانه‌های اتومبیل‌سازی و همچنین برای برقراری ارتباط امن و موثر بین انواع رایانه‌های صنعتی است. انواع سیم و کابل در صنعت برق تولید و استفاده می‌شوند که هریک ویژگی‌های خاصی دارند و بسته به نوع نیاز، مورد استفاده قرار می‌گیرند. نکته مهم در خرید کابل ابزار دقیق این است که کابل ابزار دقیق استاندارد، دارای ویژگی‌هایی است تا استفاده از آن بدون ایجاد مشکل و با بهره‌وری بالا همراه باشد.  این کابل‌ها نقش مهمی در زیرساخت‌ سیستم‌های برقی ایفا می‌کنند که البته دور از چشمان ما هستند. آشنایی با ویژگی‌های فنی و ظاهری این کابل‌ها می‌تواند به درک اهمیت آن‌ها در زندگی ما کمک کند.

انواع کابل‌ ابزار دقیق با توجه به کاربرد

کابل‌های ابزار دقیق با توجه به وسعت کاربرد صنعتی آنها در انواع گوناگونی تولید و استفاده میشوند. جهت خرید کابل ابزار دقیق باید توجه داشت که هر نوع کابل ابزار دقیق ویژگی خاصی دارد و به نیازهای ویژه‌ای نیز پاسخ می‌دهد. در اینجا هر یک از انواع مختلف کابل ابزار دقیق را به ‌طور جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم.

کابل ضد آتش

کابل ضد آتش که با نام‌های کابل مقاوم در برابر حریق یا کابل نسوز نیز شناخته می‌شود، به نوعی از کابل‌های ابزار دقیق اطلاق می‌گردد که دارای مقاومت حرارتی بالایی هستند. این کابل می‌تواند محدوده دمایی بالایی را در مدت‌زمان مشخص در مواجهه با آتش تحمل نماید. در ساختار کابل‌های ضد آتش، نوعی ماده خاص به نام سیلیکون رابر را به کار می‌برند که مقاومت حرارتی این کابل‌ها را تا چند برابر افزایش می‌دهد. سیلیکون رابر ماده پرکاربرد در صنعت عایق سازی است. در زمان وقوع آتش‌سوزی در صنایع حساس، کابل ضد آتش توانایی تحمل حرارت بالا را برای مدت‌زمان تقریبی سه ساعت دارد و بدین ترتیب از متوقف شدن امور و ایجاد اختلال‌های سیستمی جلوگیری می‌کند. فروش کابل ابزار دقیق این دسته توجه به ویژگی‌هایی که دارند، همواره قابل توجه بوده است. کابل ابزار دقیق مقاوم در برابر حرارت یکی از کابل‌های پرفروش شرکت سیم و کابل ابهر به‌ حساب می‌آید.

کابل فرمان

کابل فرمان، محصولی با ویژگی‌های مطلوب جهت افزایش میزان دقت عملکرد در سیستم‌ها است که معمولا در سایزهای کوچک تولید می‌شود و مصرف بسیار گسترده‌ای دارد. کابل‌های فرمان دو دسته کلی را شامل می‌شوند؛ هر دسته ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند و در شرایط محیطی سازگار با مشخصات آن‌ها مورد استفاده می‌گیرند. کابل‌های فرمان، ساختار مناسب برای ارسال و دریافت سیگنال‌های کنترل، اندازه‌گیری کمیت‌ها و کنترل کار سیستم‌ها را دارا هستند. از مهم‌ترین کاربردهای کابل فرمان می‌توان به کابل‌کشی در آب، استفاده در سیستم‌های محافظتی و همچنین کابل‌های کانالی اشاره کرد. به علت ویژگی‌های ساختاری مطلوب، عملکرد صحیح کابل فرمان در انواع محیط با شرایط پیچیده ممکن خواهد بود.

کابل نظامی

این نوع کابل نیز ویژگی‌های ساختاری و فنی مخصوص به خود را دارد. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این کابل، مقاومت بسیاری بالای آن است. این کابل را می‌توان یکی از بادوام‌ترین و مستحکم‌ترین کابل‌های موجود در صنعت برق در نظر داشت. عموماً خرید کابل ابزار دقیق نظامی برای مکان‌هایی که احتمال وقوع انفجار وجود دارد، اتفاق می‌افتد؛ چنین محیط‌هایی به ‌طور گسترده در صنایعی همچون پتروشیمی، گاز و نفت دیده می‌شوند.

ساختار کابل ابزار دقیق استاندارد

کابل ابزار دقیق دارای ویژگی‌های بارزی است که آن را از سایر کابل‌های موجود در بازار متمایز می‌کند. یک مشخصه مهم هر نوع کابلی، ساختار کابل است که کاربرد آن را نیز مشخص می‌کند. یکی از ویژگی‌های متمایزکننده کابل ابزار دقیق به ساختار این کابل مربوط می‌شود. در اینجا به بخش‌های مختلف این نوع کابل اشاره می‌کنیم و هر یک را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

هادی

هادی، یکی از بخش‌های اساسی هر کابل است که مستقیما وظیفه انتقال الکتریسیته را بر عهده دارد. در کابل‌های موسوم به ابزار دقیق از هادی‌های گوناگونی استفاده می‌شود که در صدر آن‌ها مس و سپس آلومینیوم قرار دارند. هرکدام از این فلزات ویژگی‌های خاص خود را دارند و تولیدکنندگان بسته به شرایط از یکی از آن‌ها برای ساخت هادی استفاده می‌کنند. گفتنی است، فلز مس از قدرت رسانایی بیشتری نسبت به آلومینیوم برخوردار است.

عایق

از موارد مهمی که در خرید کابل ابزار دقیق باید توجه داشته باشید عایق است. PVC یک پلیمر بسیار کاربردی و معروف در صنعت برق است. این ماده به دلیل ساختار ویژه‌ای که دارد، می‌تواند عایق ایده‌آلی برای انواع کابل ابزار دقیق باشد. کیفیت PVC استفاده‌شده در این کابل‌ها متناسب با ویژگی‌های کابل مورد نظر است. برای مثال، ویژگی روکش و عایق این کابل‌ها در حالت استفاده ثابت با غیرثابت متفاوت خواهد بود. از دیگر مواد مورد استفاده در عایق این کابل‌ها می‌توان به HFFR و PE اشاره کرد. اینکه کدام عایق مناسب‌تر است، به کارکرد کابل در حوزه برق بستگی دارد.

شیلد یا زره

در لایه‌های میانی کابل ابزار دقیق از زره استفاده می‌شود. این زره نقش بسزایی در افزایش مقاومت و کارایی بهتر کابل ایفا می‌کند. جنس زره می‌تواند متفاوت باشد؛ اما معمولا از نوار فولادی دوبل، استیل گالوانیزه یا نوعی بافت دیگر از فولاد بدین منظور استفاده می‌شود. در مواقع بحرانی مانند آتش‌سوزی، این زره می‌تواند از آسیب به بخش‌های داخلی کابل جلوگیری کند. گفتنی است علاوه بر سه قسمت اصلی کابل، معمولا از یک ورقه آلومینیومی نیز در میان روکش و سیم‌های کابل ابزار دقیق استفاده می‌شود.

انواع کابل ابزار دقیق با توجه به ساختار

ساختار کلی کابل ابزار دقیق

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، به طور کلی در ساختار کابل های ابزار دقیق از سیم های مسی به صورت تک رشته، زوج و افشان به هم تابیده شده به عنوان هادی و به عنوان روکش از PE یا PVC استفاده میشود. همچنین یک لایه بافت یا آلومینیوم یا نوار مسی برای جلوگیری از ورود نویز و همچنین آرمور برای حفاظت مکانیکی کابل استفاده میشود. نکته قابل توجه در کابل ابزار دقیق این است که این کابل به دلیل وجود لایه های حفاظتی این کابل امکان استفاده در فضاهای باز یا به صورت دفن در زیر زمین فراهم میشود.

کابل ابزار دقیق عایق پلی اتیلن بدون زره:

این نوع کابل ها بدون زره هستند و بر اساس استانداردهای BS5308، Part 1 و Type 1 ساخته می شوند. استفاده از این کابل ها در محیط های داخلی بوده و حتی برای مکان ها و محیط های مرطوب نیز گزینه بسیار مناسبی خواهند بود. کاربرد کلی این کابل ها برای انتقال سیگنال های صوتی، ارتباطات، انتقال داده، فرآیندهای صنعتی و … خواهد بود که این نوع کابل را می توان به صورت XLPE IS-OS-LSOH نیز تولید کرد. توجه داشته باشید که در کابل های روکش دار 2X(St)H PIMF LSOH، دود سمی و انتشار دود ممکن است کاهش یابد. لازم است بدانید که کابل های شیلد مجزا و جنرال برای هر جفت سیم دارای یک جفت صفحه نمایش مجزا و در نهایت دارای صفحه نمایش عمومی می باشند. در واقع، ساخت آنها از کابل های عایق پلی اتیلن پیچیده‌تر است

ساختار کابل ابزار دقیق عایق پلی اتیلن بدون زره:

 1. هادی کابل از جنس مس آنیل شده
 2. عایق پلی اتیلن
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایه PETP
 5. نوار آلومینیوم_پلی استر در تماس با سیم درین(تخلیه) از جنس مس قلع اندود
 6. روکش بیرونی از جنس PVC

کابل ابزار دقیق پلی اتیلن زره دار:

این نوع کابل های برق بر اساس استانداردهای BS 5308 Part 1 و Type 2 به صورت تقویت شده تولید می شوند. این کابل ها دارای زره ​​هستند و به همین دلیل در محیط های بیرونی و باز یا زیر زمین مدفون می شوند. هنگامی که از این نوع کابل ها استفاده می شود، خطر آسیب مکانیکی در محیط زیاد است و کابل در معرض خطر است. در این کابل ها از زره فولادی گالوانیزه استفاده شده است و این باعث می شود کابل کاملا محافظت شود. به طور کلی از این نوع کابل برای دفن مستقیم، نصب در فضای باز، نصب در کانال ها و حتی مناطق مرطوب استفاده می شود.

ساختار کابل ابزار دقیق پلی اتیلن زره دار:

 1. هادی از جنس مس آنیل شده
 2. عایق پلی اتیلن
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایه PETP
 5. نوار آلومینیوم_پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. لایه روکش داخلی مشکی از جنس پلی اتیلن
 7. آرمور سیم مفتول فولادی گالوانیزه
 8. روکش بیرونی از جنس PVC

کابل ابزار دقیق غایق پلی اتیلن سرب دار:

همانطور که از نام این کابل مشخص است دارای سرب بوده و طبق استانداردهای BS 5308 Part 1 و Type 3 ساخته شده است. این کابل ها دارای محافظ مکانیکی هستند که در برابر مواد هیدروکربنی بسیار مقاوم است. در واقع فروش کابل ابزار دقیق در این دسته از این کابل ها در پالایشگاه ها و تأسیسات نفتی و … استفاده می شود و اصولاً این کابل گزینه بسیار مناسبی برای استفاده زیرزمینی در مناطق مرطوب، مصارف صنعتی، مکان هایی که نیاز به حفاظت مکانیکی و شیمیایی و … دارد می باشد. در واقع پوشش سربی این کابل می تواند مقاومت بیشتری در برابر هیدروکربن ها ایجاد کند. در حال حاضر با پیشرفت علم و روش های جدید به جای این کابل از عایق معدنی عالی استفاده می شود و به همین دلیل کابل از مقاومت بیشتری برخوردار است.

ساختار کابل ابزار دقیق غایق پلی اتیلن سرب دار:

 1. هادی از جنس مس گرما دیده شده
 2. عایق پلی اتیلن
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایهPETP
 5. نوار آلومینیوم_ پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. لایه روکش داخلی مشکی از جنس پلی اتیلن
 7. غلاف از جنس سرب جهت جلوگیری از نفوذ مواد هیدرو کربنی (نفتی)به ساختمان کابل
 8. روکش داخلی از جنسPVC
 9. زره سیم مفتول فولادی گالوانیزه
 10. روکش بیرونی از جنسPVC

کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی زره دار

کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی زره دار:

کابل های برق با عایق پلی وینیل کلراید نیز دارای حفاظت مکانیکی هستند که می توان گفت کابل های زره ​​دار هستند. این کابل بر اساس استانداردهای BS 5308 Part 2 و Ttpe 2 ساخته شده است. از این نوع کابل ها در مواقعی نیز استفاده می شود که خطر آسیب مکانیکی در محیط وجود داشته باشد. وجود زره سیم فولادی گالوانیزه در این کابل ها باعث افزایش حفاظت کابل در برابر آسیب می شود. از این نوع کابل برای فضاهای باز و خارجی استفاده می شود و بیشتر برای نصب در کانال ها، دفن مستقیم، مناطق مرطوب و … استفاده می شود.

ساختار کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی زره دار:

 1. هادی از جنس مس گرما دیده
 2. عایق پلی وینیل کلراید(PVC)
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترو مغتاطیس پیرامونی
 4. لایهPETP
 5. نوار آلومینیوم _پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. لایه روکش داخلی مشکی از جنس پلی اتیلن
 7. آرمور سیم مفتول فولادی گالوانیزه
 8. روکش بیرونی از جنسPVC

کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی بدون زره:

این نوع کابل ها دارای عایق پی وی سی هستند و زره پوش نیستند و اغلب در مکانهای داخلی استفاده می شوند. این نوع کابل ها زره پوش نیستند و به همین دلیل برای محیط های داخلی استفاده می شوند. لازم به ذکر است که این کابل ها در مناطق مرطوب قابل استفاده نیستند. به طور کلی از این کابل برای انتقال سیگنال های صوتی، ارتباطات، فرآیندهای صنعتی، انتقال اطلاعات و … استفاده می شود که می توان گفت یکی از پرکاربردترین کابل های ابزار دقیق است که دارای اسکرین کلی با عایق PVC می باشد.

ساختار کابل ابزار دقیق عایق پی وی سی بدون زره:

 1. هادی از جنس مس آنیل شده
 2. عایقPVC
 3. لایه محافظ برای جلوگیری از تاثیر امواج الکترومغناطیس پیرامونی
 4. لایهPETP
 5. نوارآلومینیوم_ پلی استر،در تماس با سیم تخلیه از جنس مس قلع اندود
 6. روکش بیرونی از جنس PVC

خرید کابل ابزار دقیق

شرکت سیم و کابل ابهر کدام نوع از کابل‌های ابزار دقیق را تولید می‌کند؟

برای خرید کابل ابزار دقیق حتماً میدانید که کابل ابزار دقیق زره دار، نوعی کابل ابزار دقیق است که توسط شرکت سیم و کابل ابهر تولید و به بازار عرضه می‌شود. شرکت سیم و کابل ابهر یکی از برترین برندهای تولیدکننده کابل ابزار دقیق زره دار در میان شرکت‌های نامی سیم و کابل کشور است. کابل ابزار دقیق در اتاق‌های کنترل دستگاه‌های صنعتی و پست‌های برق جهت انتقال سیگنال‌های آنالوگ و سیگنال‌های دیجیتال استفاده می‌شود. بین دستگاه‌های مورد نظر، سیگنال‌ها رفت‌وآمد می‌کنند تا اطلاعات را منتقل کنند؛ ویژگی‌های این کابل‌ها کاملا متناسب با چنین کارکردی است. هادی کابل‌های زره دار از فلز مس آنیل‌شده است و معمولا از هر سه نوع رشته مفتولی، نیمه افشان و افشان در ساختار این هادی استفاده می‌شود.

جنس عایق مورد استفاده در این کابل‌ها ترکیبی از پلاستیک‌های عایق از پلی وینیل کلراید، پلی‌اتیلن و پلی‌اتیلن کراس لینک است. نوع عایق را می‌توان بر اساس رنگ یا شماره آن‌ها تشخیص داد. این کابل‌ها دارای یک روکش پلاستیکی مقاوم در مقابل آتش و گرما هستند. همچنین از یک روکش نهایی که از جنس پلاستیک‌های عایق پلی وینیل کلراید هستند نیز در این کابل‌ها استفاده می‌شود.

سخن پایانی در خرید کابل ابزار دقیق

سیم و کابل ابهر نامی آشنا در حوزه فروش کابل ابزار دقیق در انواع متفاوت است که سابقه‌ای درخشان در تولید محصولات باکیفیت و با طول عمر بالا در صنعت برق و الکترونیک دارد. شرکت سیم و کابل ابهر کابل‌های ابزار دقیق را همانند سایر کابل‌های موجود، با تبعیت از استانداردهای روز طراحی و تولید می‌کند. در تولید این کابل‌ها از موادی استفاده می‌شود که با شرایط مصرف کابل در تناسب باشد. کابل‌های تولیدی این شرکت علاوه بر بازار داخلی، به بازار کشورهای همسایه نیز عرضه می‌شوند.

برای خرید کابل ابزار دقیق، مهم است که اطلاعات کاملی در مورد ساختار محصول مورد نظر داشته باشید. شما می‌توانید با مشاوران شرکت ما تماس بگیرید تا از مشخصات و ویژگی‌های محصولات مطلع شوید. اگر به دنبال خرید کابل ابزار دقیق شیلددار یا انواع دیگر کابل ابزار دقیق هستید، می‌توانید پیش از خرید از مشاوره رایگان همکاران ما بهره‌مند شوید اگر چه میتوانید این محصول را از مجموعه سیم و کابل آرین ابهر تهیه کنید. خرید این کابل از طریق نمایندگی‌های ما و همچنین به صورت آنلاین امکان‌پذیر است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *