قیمت سیم و کابل برق

قیمت سیم و کابل برق:

تولید سیم و کابل برق با کیفیت های متفاوتی به بازار عرضه میگردد، این کیفیت به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله مواد اولیه، ضخامت کابل ،وزن هادی،هزینه ی حقوق نیروی انسانی،هزینه ی حمل و نقل و… و به دلیل نوسانات قیمت این عوامل نمیتوان قیمت ثابتی را در نظر گرفت.شرکت سیم و کابل ابهر در حوزه ی تولید انواع سیم و کابل فعالیت دارد که شما با تماس باما و پشتیبانان این شرکت میتوانید سوالات خود را بپرسید و راجع به محصولات راهنمایی و مشاوره دریافت نمایید و یک خرید راحتی را تجربه کنید.

سیم و کابل برق چیست؟

سیم و کابل برق ابزاری است که استفاده و ضرورت آن بر کسی پوشیده نیست. برای اطلاع از میزان استفاده از این ابزار مهم، کافی است به اطراف خود نگاه کنید. دنیای اطراف ما در خانه، خیابان ها و جاده ها، کارخانه ها و غیره. پر از انواع سیم و کابل است. وظیفه سیم یا کابل برق انتقال انرژی الکتریکی بین دو نقطه است. این دو نقطه می تواند فاصله بین دو شهر، گاهی بین تجهیزات موجود در تابلو برق و در برخی موارد ارسال سیگنال فرمان در سیستم های مخابراتی و کنترلی باشد.

سیم برق چیست:

سیم از دو قسمت هادی و عایق تشکیل شده است. یک هادی الکتریکی برای انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر استفاده می شود. معمولاً به دلیل رسانایی جریان بهتر نسبت به سایر فلزات از مس یا آلومینیوم ساخته می شود. عایق از یک ماده پلاستیکی معمولاPVC  ساخته شده است که به عنوان یک لایه روی سیم پوشانده می شود.

سیم برق چیست

کابل برق چیست:

دو یا چند رشته هادی که عایق شده باشد را کابل می نامند. متداول ترین فلزاتی که به عنوان هادی سیم ها و کابل ها استفاده می شود، مس و آلومینیوم با خلوص بالا هستند. کابل ها عمدتاً برای انتقال سیگنال های الکتریکی، برق و مخابراتی استفاده می شوند. کابل ها انواع مختلفی دارند و برای هر کاربرد باید از کابل مناسب استفاده شود.

تفاوت سیم و کابل برق:

تفاوت سیم و کابل در نگاه اول یک سوال ساده است، اما ذهن بسیاری از کاربران را به خود مشغول کرده است. هر دو دستگاه دارای جریان الکتریکی هستند و نقش بسیار مهمی در شبکه های برق و سایر صنایع دارند. اول از همه باید بدانیم که اکثر کابل های برق از یک یا چند سیم برق تشکیل شده اند. در واقع می توان گفت سیم ها بخشی از کابل ها هستند.و به عوامل گوناگونی بستگی دارد که در ادامه به آنها میپردازیم.

ضخامت سیم و کابل:

ضخامت کابل نسبت به سیم بیشتر است چون کابل از عایق و روکش بیشتری ساخته شده و در سیم فقط تنها یک عایق به دور سیم کشیده شده است.

متراژ سیم و کابل:

در یک متراژ مشخص از هردو محصول وزن کابل بیشتر از سیم است زیرا کابل از تعداد رشته ها و عایق بیشتری تشکیل شده است.

برق فشار قوی و فشار ضعیف:

کابل های برق برای تحمل ولتاژ در سطح بالاتر نسبت به سیم  بهتر عمل میکنند.

برق فشار قوی وفشار ضعیف

تعداد رشته و سیم وکابل:

سیم برق از یک رشته با سطح مقطع های مختلف و کابل از تعداد رشته های بیشتری ساخته شده است.

سطح مقطع سیم و کابل:

کابل ها طیف وسیع تری از بخش ها را پوشش می دهند. گاهی اوقات سطح مقطع آنها به 240 میلی متر مربع یا بیشتر می رسد. اما سیم ها عمدتا سطح مقطع های پایینی را می پوشانند. در برخی موارد، سیم های ارت ممکن است سطح مقطع زیادی داشته باشند، به عنوان مثال 150 میلی متر مربع.

مقاومت سیم و کابل:

سیم نسبت به کابل مقاومت کمتری دارد، زیرا کابل با زره،ژاکت،آرمور و شیلد اضافه تری پوشانده شده است.

کاربرد انواع سیم و کابل:

سیم ها کاربرد های گوناگون و متنوع و بیشتری دارند اما کابل ها در مکان های محدودتری استفاده میشود.

انواع سیم و کاربرد های آن:

این محصول در ابعاد و جنس های مختلفی تولید میشود و به طور کلی به دو نوع مسی و آلومینیومی تقسیم میشود.جنس هادی سیم های مسی از مس است و سیم های آلومینیومی از آلومینیوم؛مس به نسبت آلومینیوم کیفیت و مقاومت بیشتری دارد ولی به دلیل هزینه ی کمتر و مناسب تر سیم های آلومینیومی  این سیم ها جایگزین سیم های مسی شده است.

  • سیم برق مفتولی:این سیم به سیم خشک یا تک لایه هم معروف است.از این محصول در در صنعت،صنعت خودردسازی،ساخت لوازم خانگی،برقراری ارتباط و… استفاده میشود.
  • سیم برق افشان:به دلیل انعطاف بیشتر سیم افشان نسبت به سایر سیم ها از این سیم بیشتر در سیم کشی ساختمان مورد استفاده قرار میگیرد.
  • سیم برق نیمه افشان:این سیم ویژگیهایی ما بین سیم مفتولی و افشان دارد و به نسبت آنها ازانعطاف و نرمی بیشتری برخوردار است.
  • سیم ارت: این نوع سیم از جنس مس است،روکشی به رنگ سبز و زرد دارد.به دلیل وجود مس خالص در این نوع سیم ها از مقاومت اهمی کمتری برخوردار است اما به دلیل افزایش امنیت سیستم ارتینگ استفاده از آن را ضروری میکند. در لباسشویی،سیم یخچال،سیم ارت خودرو و سیم ارت پریز استفاده میشود.
  • سیم نایلون: از چسبیدن دو سیم نازک ساخته میشود و بیشترین کاربرد را در صنعت ساختمان سازی دارد.این سیم به دلیل اینکه قدرت ضعیفی نسبت به سایر سیم ها دارد در صنعت کاربرد ندارد و بیشتر در سیم کشی ساختمان های مسکونی،تجاری،دولتی و اداری مورد استفاده قرار میگیرد.
  • سیم لاکی:به دلیل ساختار سیم لاکی در کنار هم قرار گرفتن تعداد زیاد آنها باعث ایجاد اختلال نمیشود و به همین منظور مصرف فراوانی نسبت به بقیه سیم ها دارد.

انواع کابل برق:

کابل ها بر اساس معیار های مختلفی طبقه بندی میشوند که در ادامه به آنها میپردازیم.

سطح ولتاژ:

کابل های فشار ضعیف

کابل های فشار متوسط

کابل های فشار قوی

کابل های فوق فشار قوی

انواع کابل برق

نوع هادی:

به طور کلی از مس و آلومینیوم به دلیل رسانایی بالا نسبت به بقیه فلزات به عنوان هادی استفاده میشود.مس نسبت به آلومینیوم کیفیت و رسانایی بالا تری دارد اما چون هزینه ی آلومینیوم به صرفه تر است مورد استفاده قرار میگیرد.

نوع عایق:

عایق ها بر اساس جنسشان طبقه بندی میشوند،در ایران بیشتر عایق ها از پلیمرPVC است.ولی به طور کلی برای عایق بندی کابل ها از مواد

پلی وینیل کلراید(PVC) ، پلی اتیلن(PE) ، پلی یورتان ، پلی اتیلن ترفتالات(PET) ، پلی تترا فلوئورو اتیلن(PTEE) ، کوپلیمرهای پلی استر ، لاستیک طبیعی(NR) ، اتیلن وینیل استات(EVA) ، سیلیکون رابر(SIR) ، لاستیک کلروپرن(CR) و…  استفاده میشود.

حفاظت الکتریکی:

در نیروگاه ها و یا کنتور های خانگی به منظور حفاظت الکتریکی بیشتر در برابر نویزها از شیلد بافته شده یا لایه ای نوار مسی یا آلومینیومی دور کابل استفاده میشود.

حفاظت مکانیکی:

انواع زره های فلزی به دور کابل برای حفاظت آن در مقابل ضربات مکانیکی ،بریدگی و…استفاده می شود.

تعداد رشته:

کابل های فشار قوی و متوسط از یک الی سه رشته و کابل های فشار ضعیف از یک الی پنج رشته ساخته میشوند.

نوع کاربرد:

کابل زمینی

کابل مخابراتی

کابل افشان

کابل کواکسیکال

کابل فیبر نوری

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *