کابل سازمانی چیست

کابل سازمانی چیست؟

کابل سازمانی چیست؟ امروزه با پیشرفت‌های صورت گرفته در صنعت برق، تجهیزات مربوطه نیز پیشرفت کرده‌اند. کابل‌ها از جمله تجهیزاتی هستند که در اندازه‌ها و انواع مختلف تولید می‌شوند و هرکدام کاربرد خاص خود را دارند. از جمله انواع کابل می‌توان به کابل سازمانی اشاره کرد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. شرکت سیم و کابل ابهر عرضه‌کننده انواع سیم و کابل از جمله کابل‌های سازمانی است. شما می‌توانید برای کسب اطلاع از ویژگی‌ها و قیمت این نوع کابل با مشاوران ما در ارتباط باشید.

کابل سازمانی چه ویژگی‌هایی دارد؟

کابل سازمانی نوعی کابل برق است که در تامین و توزیع برق مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های برق از مجموعه‌ای از سیم‌ها ساخته شده‌اند که در کنار هم قرار گرفته‌اند و توسط یک عایق پوشانده و محافظت می‌شوند. هر کابل برق ویژگی‌های مخصوص به خود را دارد و در محیط کاری خاصی استفاده می‌شود. در هنگام خرید این محصولات باید ویژگی‌های مهمی چون نوع و جنس عایق و ولتاژ کابل را به ‌طور دقیق بررسی کرد. از آنجایی‌ که این کابل‌ها در انواع مختلفی به بازار عرضه می‌شوند، لازم است که با ویژگی‌های این نوع محصول آشنایی کامل داشته باشید. در این مورد، ذکر این نکته ضروری است که انتقال‌دهنده‌های برق سازمانی با ویژگی‌های NYCY یا NYCWY تحت عنوان سیم طبقه‌بندی می‌شوند.

کاربردهای کابل سازمانی

برای انتخاب کابل سازمانی متناسب با پروژه خود بایستی به مواردی مانند مواد اولیه مورد استفاده در عایق، مواد اولیه سیم، میزان مقاومت سیم، محل استفاده از کابل و متد ساخت کابل توجه کنیم. تنوع بالا در کابل سازمانی به این دلیل است که از این محصول می‌توان در شرایط و محیط‌های کاری بسیار متنوعی استفاده کرد. کابل‌های برق سازمانی در انواع مختلف با طیف وسیعی از کاربردها به بازار عرضه می‌شوند. کارکرد کلی این کابل را می‌توان بدین شکل بیان کرد که در هر قسمتی که نیاز به محافظت الکتریکی و مکانیکی زیادی وجود داشته باشد، کابل‌های سازمانی به کار گرفته می‌شوند؛ واضح است که چه دامنه کاربردی گسترده‌ای از این نوع محصول مورد انتظار است. به ‌طور کلی از کابل سازمانی در توزیع برق و تامین برق مصرف‌کنندگان خانگی یا صنعتی استفاده می‌شود.

اجزای تشکیل‌دهنده کابل سازمانی

 • هادی مرکزی: هادی این نوع کابل می‌تواند تک‌هسته‌ای یا چندهسته‌ای باشد. نوع هادی نیز بسته به کاربرد مورد انتظار متفاوت است؛ اما معمولا از فلز مس بدین منظور استفاده می‌شود.
 • عایق PVC
 • روکش میانی PVC
 • روکش نهایی: ترکیبی متناسب از PVC و مواد دیگر.

انواع کابل سازمانی

گفتیم که کابل‌های سازمانی متنوع هستند و کاربردهای مختلفی دارند. این تجهیزات برقی را می‌توان برحسب معیارهای مختلفی از جمله میزان ولتاژ، میزان تحمل ولتاژ و موقعیت مکانی طبقه‌بندی کرد. هر نوع کابل سازمانی مشخصات فنی ویژه‌ای دارد و در پروژه خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ادامه به انواع این کابل اشاره شده است:

 • انواع کابل سازمانی بر اساس ولتاژ
 1. فشارقوی
 2. فشار متوسط
 3. فشار ضعیف
 • انواع کابل سازمانی بر اساس میزان تحمل ولتاژ
 1. کابل‌های فشارقوی با ولتاژ بیش از 36000 ولت
 2. کابل‌های فشار ضعیف با ولتاژ 600 تا 1000 ولت
 • انواع کابل برق بر اساس موقعیت مکانی
 1. کابل زمینی
 2. کابل هوایی
 3. کابل ساختمانی

مشخصات فنی کابل سازمانی

مشخصات فنی کابل سازمانی

کابل سازمانی نوعی کابل برق به ‌حساب می‌آید که کاربرد اصلی آن پشتیبانی از توزیع برق و انرژی در شبکه‌های برق صنعتی و خانگی است. از دیگر کاربردهای این نوع کابل می‌توان به استفاده در ایستگاه‌های انتقال برق اشاره کرد. کدهای NYCY و NYCWY در لیست تجهیزات برقی مربوط به کابل سازمانی هستند. روکش کابل‌های سازمانی از جنس پی‌وی‌سی است؛ پی‌وی‌سی نوعی پلاستیک مقاوم است که باید در محدوده دمایی 5- تا 70+ نگهداری شود؛ در غیر این صورت، خطر آسیب دیدن روکش کابل در اثر عوامل آسیب‌رسان بیرونی وجود خواهد داشت. هادی این کابل برق نیز از مس آنیل شده کلاس 1 و 2 ساخته شده است.

سخن پایانی

سیم و کابل ابهر آرین فعالیت خود را از سال 1383 با تولید سیم و کابل آغاز کرد و در طول این سال‌ها رفته‌رفته خود را به عنوان یکی از برندهای مطرح در زمینه تولید این تجهیزات مطرح کرد. محصولات این شرکت از جمله کابل سازمانی با تولیدات همتایان خارجی قابل ‌مقایسه است و از همین رو این مجموعه تولیدی توانسته است در بازار کشورهای همسایه نیز جایگاه مناسبی پیدا کند و تولیدات خود را به این کشورها صادر کند. گفتنی است محصولات تولیدی این شرکت، مورد تایید اداره استاندارد ایران بوده و نشان استاندارد ملی را دریافت کرده‌اند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت سیم و کابل ابهر می‌توانید به قسمت درباره ما در سایت مراجعه کنید.

در حال حاضر، شرکت سیم و کابل ابهر یکی از مرغوب‌ترین انواع کابل سازمانی را تولید و به بازار عرضه می‌کند. شما می‌توانید برای خرید کابل سازمانی از شرکت سیم و کابل ابهر، این محصولات را از طریق همین سایت در حلقه‌های 100 متری تهیه نمایید. همچنین این امکان برای شما وجود دارد که از طریق نمایندگی‌های فروش سیم و کابل ابهر آرین در سراسر کشور نسبت به خرید کابل سازمانی اقدام نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *