کابل زوجی

کابل زوجی چیست؟

کابل زوجی در واقع رشته ای است که مجموعه ای ازسیم های برق در داخل آن جمع شده است.

سیم و کابل ها انواع متفاوتی دارند که یکی از آنها سیم و کابل زوجی(جفتی) است.

هر زوج سیم برای کاهش تداخل مغناطیسی به هم پیچیده شده است این در واقع نوعی سیم کشی است که در آن سیم های رسانا به هم به صورت زوج(جفت)به هم می پیچند تا تداخل الکترومغناطیسی ناشی از منابع خارجی و نویزهای ایجاد شده از سوی زوج سیم های هم جوار خود را خنثی کنند.در رشته های پیچ خورده حلقه های بین سیم ها جفت های مغناطیسی را را به سیگنال تبدیل می کنند در سیم های  برابر معمولا دو سیم سیگنال های برابر و مخالف را جداگانه حمل می کنند.از آنجایی که این دو سیم دارای تداخل الکترومغناطیسی (ای ام ای) برابری هستند اما با اختلاف فاز 180 درجه قدرت سیگنال های تداخل های مغناطیسی را در این ترکیب کاهش می دهد.

که در سیم و کابل ابهر تولید می شود.

انواع کابل زوجی:

  • زوج به هم تابیده شده روکش دار
  • زوج به هم تابیده شده بدون روکش
  • زوج به هم تابیده شده غربال شده

زوج بهم تابیده شده روکش دار:

کابل زوج روکش دار،روکش در واقع یک پوشش رسانا است که در زیر پوشش عایقی مجاور زوج به هم تابیده روکش دار قرار میگیرد.این پوشش تداخل الکترومغناطیسی را کاهش می دهد.

در کابل زوج به هم تابیده روکش دار انتقال داده در فواصل طولانی سریع تر از کابل زوج به هم تابیده بدون روکش است.

این نوع کابل های شبکه براساس تکنیک هایی مانند خنثی سازی و محافظ تولید می شوند.کابل های محافظ می توانند نویز را حذف کرده و تداخل مغناطیسی را در شبکه خنثی کنند.

زوج-بهم-تابیده-شده-روکش-دار

زوج به هم تابیده شده بدون روکش:

کابل زوج بدون روکش از 4زوج سیم پیچ خورده تشکیل شده است که دو به دو بهم تابیده می شوند.در کابل زوج به هم تابیده شده بدون روکش داده ها با سرعت 1 تا1000 مگابیت برثانیه منتقل می شود.

این کابل ها بسیار نازک انعطاف پذیر و به راحتی نصب می شوند. به دلیل کوچک بودن آنها به سرعت کانال های کابل را در ساختمان پر نمی کنند،علاوه بر این قیمت آنها بسیار پایین است.

در شرکت سیم و کابل ابهر انواع کابل زوجی موجود می باشد.

تفاوت کابل زوجی با تلفن:

اگر جفت سیم مورد نظر متعادل باشد معمولا دو سیم سیگنال های مساوی و مخالف را جداگانه ارسال می کنند و در نهایت با یکدیگر ترکیب می شوند.

قدرت سیگنال های تداخل مغناطیسی را همانطور که ذکر شد کاهش می دهد.مشخصه اصلی سیم ها و کابل های تلفنی و مخابراتی میزان پیجش یا زاویه پیچش است مقیاس این ویژگی نیز براساس تعداد دایره در هر متر محاسبه می شود.

تفاوت کابل زوجی با تلفن

بنابراین آیا می توانیم بگوییم که کابل زوجی همان کابل تلفنی است؟

بله قطعا درست است اما در اینجا توضیحی لازم است امروزه کابل زوجی مخابراتی نوع خاصی از کابل زوجی است که در سیستم های مخابراتی استفاده می شود به طور معمول تعداد جفت سیم در این کابل ها از 4 تا 200 جفت سیم متغیر است.

در عین حال سیم های مخابراتی جفت شده دارای رنگ های خاصی هستند که شامل رنگ های اصلی و رنگ های ثانویه می شود.در واقع بنفش،زرد،سفید،سیاه،قرمزرنگ های اصلی،و خاکستری،قهوه ای،نارنجی،سبزرنگ های فرعی هستند. ترکیب رنگ استاندارد در کابل های مخابراتی جفت مستقیماً به نوع کابل، رشته های کابل و تعداد رشته های کابل بستگی دارد که می تواند کابل های تخت یا شبکه باشد.

کابل زوجی در کجا استفاده می شود:

کابل جفت پیچ خورده اولین بار در سال 1881 توسط بل در سیستم تلفن استفاده شد و تا سال 1900 ایالات متحده از این نوع کابل یا کابل هایی با ساختار مشابه برای تمام شبکه های تلفن خود استفاده می کرد. در کابل های جفت، سیم های رسانا به صورت جفت به هم تابیده می شوند و در نتیجه تداخل مغناطیسی از بین می رود.

قیمت و خرید کابل زوجی:

مشتری برای خرید اینترنتی نیازمند شرکتی است که بتواند بهترین برند سیم و کابل و ارزنده وبا قیمت مناسب را در مدت زمانی کوتاه به دست مشتری خود برساند برای اطلاع از قیمت کابل های زوجی و انواع  سیم و کابل ها با نمایندگی فروش سیم و کابل ابهر تماس حاصل فرمایید.

پل ارتباطی ما 1566

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *