کابل زوجی

کابل زوجی و انواع آن

سیم و کابل به جزء مهمی از زندگی انسان تبدیل شده‌اند. این تجهیزات در انواع مختلفی تولید می‌شوند و بسته به ویژگی‌های خود در شرایط کاری ویژه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرند. یکی از انواع پرکاربرد سیم و کابل، سیم و کابل زوجی یا جفتی است. کابل زوجی در واقع رشته‌ای است که مجموعه‌ای از سیم‌های برق در داخل آن جمع شده‌اند. کابل‌های زوجی خود در انواع مختلفی تولید و به بازار عرضه می‌شوند. در ادامه بیشتر در مورد کابل زوجی و انواع آن صحبت کرده و آن را مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

کابل زوجی چیست؟

در ساختار کابل‌های زوجی، سیم‌های رسانا به صورت جفتی به هم پیچیده شده‌اند تا تداخل الکترومغناطیسی ناشی از منابع خارجی و نویزهای ایجادشده از سوی زوج سیم‌های هم‌جوار را خنثی کنند. به عبارتی، در این نوع کابل، هر زوج سیم برای کاهش تداخل مغناطیسی به هم پیچیده شده است. در رشته‌های پیچ‌خورده، حلقه‌های بین سیم‌ها جفت‌های مغناطیسی را به سیگنال تبدیل می‌کنند. در سیم‌های برابر معمولا دو سیم، سیگنال‌های برابر و مخالف را جداگانه حمل می‌کنند. این دو سیم دارای تداخل الکترومغناطیسی (ای ام ای) برابری هستند؛ اما با اختلاف فاز 180 درجه، قدرت سیگنال‌های تداخل مغناطیسی را در این ترکیب کاهش می‌دهند. کابل‌های زوجی نیز همچون انواع دیگر سیم و کابل در شرکت سیم و کابل ابهر تولید و به بازار عرضه می‌شوند.زوج-بهم-تابیده-شده-روکش-دار

انواع کابل زوجی

کابل‌ها در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می‌شوند. این کابل‌ها می‌توانند در شرایط و حوزه‌های کاری مختلف مورد استفاده قرار بگیرند. سه نوع پرکاربرد کابل زوجی عبارتند از زوج به هم تابیده‌شده روکش‌دار، بدون روکش و غربال‌شده. این کابل‌ها با توجه به مشخصات فنی خود کاربردهای متفاوتی دارند و قیمت آن‌ها نیز باهم فرق می‌کند. در ادامه دو نوع کابل زوجی پرمصرف را بررسی کرده‌ایم.

زوج به هم تابیده‌شده روکش‌دار

در این محصول، روکش به عنوان یک پوشش رسانا عمل می‌کند که در زیر پوشش عایق مجاور زوج به هم تابیده روکش‌دار قرار می‌گیرد. این پوشش تداخل الکترومغناطیسی را کاهش می‌دهد. در کابل زوج به هم تابیده‌شده روکش‌دار، انتقال داده در فواصل طولانی سریع‌تر از کابل زوج به هم تابیده بدون روکش انجام می‌شود. این نوع کابل‌های شبکه بر اساس تکنیک‌هایی مانند تکنیک خنثی‌سازی تولید می‌شوند. گفتنی است کابل‌های محافظ می‌توانند نویز را حذف کرده و تداخل مغناطیسی را در شبکه خنثی کنند.

زوج به هم تابیده‌شده بدون روکش

کابل زوج بدون روکش از 4 زوج سیم پیچ‌خورده تشکیل شده است که دوبه‌دو به هم تابیده می‌شوند. در کابل زوج به هم تابیده‌شده بدون روکش، داده‌ها با سرعت 1 تا 1000 مگابیت بر ثانیه منتقل می‌شوند. این کابل‌ها بسیار نازک و انعطاف‌پذیر هستند و به‌راحتی نصب می‌شوند. لازم به ذکر است، این نوع کابل‌ها به دلیل کوچک بودن، کانال‌های کابل در ساختمان را با سرعت پایین پر می‌کنند. قیمت کابل زوج به هم تابیده‌شده بدون روکش بسیار پایین است. در شرکت سیم و کابل ابهر، انواع مختلف کابل زوجی تولید می‌شوند.

تفاوت کابل زوجی با تلفن

آیا کابل زوجی و کابل تلفن باهم فرق دارند؟

در کابل‌های زوجی، اگر جفت سیم موردنظر، متعادل باشد، دو سیم معمولا سیگنال‌های مساوی و مخالف را جداگانه ارسال می‌کنند و درنهایت با یکدیگر ترکیب می‌شوند و همان‌طور که قبلا گفته شد، قدرت سیگنال‌های تداخل مغناطیسی را کاهش می‌دهند. مشخصه اصلی سیم‌ها و کابل‌های تلفنی و مخابراتی میزان پیچش یا زاویه پیچش است؛ این ویژگی بر اساس تعداد دایره در هر متر محاسبه می‌شود. با تمام این اوصاف، آیا می‌توان گفت که کابل زوجی همان کابل تلفنی است؟ جواب مثبت است؛ اما ذکر این نکته ضروری است که امروزه کابل زوجی مخابراتی درواقع نوع خاصی از کابل زوجی به‌حساب می‌آید که در سیستم‌های مخابراتی استفاده می‌شود. به‌طورمعمول، تعداد جفت سیم‌ها در این نوع کابل‌ها از 4 تا 200 عدد متغیر است.

سیم‌های مخابراتی جفت‌شده دارای رنگ‌های خاصی هستند که شامل رنگ‌های اصلی و رنگ‌های ثانویه می‌شوند. رنگ‌های بنفش، زرد، سفید، سیاه و قرمز، رنگ‌های اصلی هستند و رنگ‌های خاکستری، قهوه‌ای، نارنجی و سبز به عنوان رنگ‌های فرعی شناخته می‌شوند. ترکیب رنگ استاندارد در کابل‌های مخابراتی جفت به نوع کابل، نوع رشته‌های کابل و تعداد این رشته‌ها بستگی دارد. این کابل‌ها در دو نوع تخت و شبکه در بازار به فروش می‌رسند.

کابل زوجی در کجا استفاده می‌شود؟

کابل جفت پیچ‌خورده اولین بار در سال 1881 توسط بل در سیستم تلفن استفاده شد. در ایالات‌متحده تا سال 1900 از این نوع کابل و دیگر کابل‌های با ساختار مشابه در شبکه‌های تلفن استفاده می‌شد. قبلا گفتیم که در کابل‌های زوجی، سیم‌های رسانا به صورت جفتی به هم تابیده می‌شوند و درنتیجه تداخل مغناطیسی از بین می‌رود.

قیمت و خرید کابل زوجی

قیمت این نوع کابل به عوامل مختلفی چون قیمت مواد اولیه و شرایط اقتصادی حاکم بر بازار بستگی دارد. توصیه می‌شود خریداران محترم محصولات موردنظر خود را از برندهای معتبر تهیه نمایند تا ضمن اطمینان از کیفیت کابل، متقبل هزینه‌های اضافی نشوند. شرکت سیم و کابل ابهر کابل‌های زوجی را با کیفیت و قیمت مناسب و در مدت‌زمانی معقول به دست مشتریان خود می‌رساند. برای اطلاع از قیمت کابل‌های زوجی و انواع دیگر سیم و کابل، از طریق شماره 1566 با نمایندگی فروش سیم و کابل ابهر تماس حاصل فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *