انواع سیم و کابل

سیم و کابل چیست:

سیم و کابل ها تجهیزات مهمی در سیستم برق هستند. این دو مفاهیم کاملاً متفاوتی دارند. یک سیم از یک هادی الکتریکی تشکیل شده است، در حالی که یک کابل از یک گروه یا دسته ای از چندین سیم تشکیل شده است که در یک غلاف مشترک محصور شده اند. برای انتقال جریان الکتریکی از سیم و کابل استفاده می شود. امروزه به لطف پیشرفت تکنولوژی، تقریباً تمام وسایل با  انرژی برق کار می کنند.چه در داخل خانه و چه در خارج از منزل، ما به برق مطمئن و بدون وقفه نیاز داریم که با انواع مناسب سیم و کابل به ما برسد. نه تنها در بخش برق، از کابل ها و سیم ها برای انتقال و توزیع برق به منازل و صنایع استفاده می شود، بلکه بخش مخابرات نیز برای انتقال بی وقفه داده به انواع سیم ها و کابل ها متکی است.

 در این مقاله به بررسی انواع سیم و کابل می پردازیم.

انواع سیم برق:

سیم از دو قسمت هادی و عایق تشکیل شده است. برای انتقال جریان الکتریکی از یک نقطه به نقطه دیگر از هادی که عموما از جنس آلومینیوم یا مس است استفاده می شود.

سیم ها با قطر (به میلی متر مربع) اندازه گیری می شوند. به عنوان مثال از سیم هایی با قطر 10 یا 20 میلی متر مربع در مصارف مسکونی استفاده می شود. به یاد داشته باشید که سیم های با قطر بزرگتر جریان بیشتری دارند.

انواع سیم برق

انواع سیم به سه دسته ی کلی تقسیم میشود:

 1. سیم مفتول
 2. سیم نیمه افشان
 3. سیم افشان

سیم مفتول:

سیم مفتول ها محصولات فولادی با سطح مقطع بین 0.4 تا 4 میلی متر هستند و معمولاً به روش کشش و نورد گرم تولید می شوند. سیم ها از یک سیم فلزی پیچ خورده و نازک ساخته شده اند. به این محصولات در بازار مفتول خشک یا میلگرد کشیده نیز می گویند. مواد سیم معمولا فولاد کم کربن است، اگرچه نوع خاصی از سیم فولادی با کربن بالا نیز وجود دارد. به طور کلی میزان کربن مصرفی در سیم بر اساس استانداردهای مختلف تعیین می شود، بنابراین در هر مدل سیم از مقدار مشخصی کربن و سایر عناصر آلیاژی استفاده می شود. علاوه بر فولاد کربنی در تولید مفتول از مس نیز استفاده می شود که کاربرد کمتری نسبت به کربن دارد.

سیم مفتول هم خود انواع مختلفی دارد مانند:

 • سیم مفتول سیاه
 • سیم مفتول گالوانیزه
 • سیم مفتول پی وی سی
 • سیم مفتول استنلس استیل
 • سیم مفتول فنری

مطلب پیشنهادی:بررسی انواع کابل با روکش pvc

سیم افشان:

سیم افشان از تعداد زیادی رشته ریز مس انعطاف پذیر (هادی مسی نرم شده) تشکیل شده است. در این سیم به دلیل پیچش سیم ها طول کل سیم بیشتر می شود بنابراین مقاومت الکتریکی آنها در واحد طول نیز بیشتر خواهد بود.سیم افشان به دلیل تعداد زیاد سیم مسی باریک به هم تابیده شده نرم بوده و بسیار منعطف است.

سیم نیمه افشان:

برای قطعات بزرگتر از 6 میلی متر مربع، به دلایلی نمی خواهیم از سیم افشان استفاده کنیم. نوع دیگری از هادی به نام سیم نیمه افشان (یا کابل نیمه افشان) وجود دارد. سیم نیمه افشان (یا کابل) در واقع یک رشته نیست و از یک سری سیم های پیچ خورده تشکیل شده است. به همین دلیل می توان این گروه از سیم ها را بین سیم افشان و مفتولی دسته بندی کرد. حداقل قطر سیم های پیچ خورده در سیم نیمه افشان از 1.04 برای سایز 6 شروع می شود و تا 2.85 برای سایز 400 متغیر است.

سیم نیم افشانانواع کابل برق:

یک یا چند رشته هادی که از محیط اطراف خود جدا شده اند کابل نامیده می شوند. متداول ترین فلزاتی که به عنوان هادی سیم ها و کابل ها استفاده می شوند مس و آلومینیوم با خلوص بالا هستند. ولتاژ روی سطح عایق کابل نسبت به زمین صفر است. ولتاژ سطح هادی کابل نسبت به زمین ولتاژ فاز نامیده می شود و U0 نشان داده می شود. علامت اختصاری U نیز ولتاژ بین هادی ها را نشان می دهد.

بر اساس برخی ویژگی ها کابل ها دسته بندی میشوند از جمله:

 • سطح ولتاژ
 • نوع هادی
 • عایق
 • حفاظت الکتریکی
 • حفاظت مکانیکی
 • تعداد رشته
 • نوع کاربرد

 همچنین بر اساس کاربرد به کابل های زیر طبقه بندی میشوند:

کابل زمینی:

کابل زمینی برای استفاده در محیط های داخلی و مکان های ثابت طراحی شده است و نباید در مکان هایی که تحرک زیادی دارند استفاده شود.از جمله کاربرد های این کابل در زیر خاک، داخل آب،داخل کانال،توزیع تاسیسات  برق و….

کابل مخابراتی:

کابل مخابراتی یک کابل ارتباطی است که انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه ای دیگر در فواصل طولانی را بر عهده دارد. اصلی ترین کاربرد این کابل  برای بهبود ارتباطات و تقویت رابطه ی دوطرفه است که برای انتقال سیگنال ها در تلفن و تلویزیون و رایانه و… مورد استفاده قرار میگیرد.

کابل افشان:

کابل افشان شامل یک یا چند هادی است که از یکدیگر عایق شده و توسط یک غلاف عایق محافظت می شوند. این نوع کابل برای کنترل و اتصال در ماشین آلات، تسمه نقاله، خطوط تولید، صنایع ابزار آلات ماشین، خطوط مونتاژ پیشرفته، تجهیزات اتوماتیک و برای تنش های مکانیکی متوسط ​​ به شرط عدم تماس مستقیم با حرارت.

کابل کواکسیال:

کابل کواکسیال یک کابل الکتریکی است که وظیفه انتقال دیتا از یک نقطه به نقطه دیگر را بر عهده دارد. این سیم از یک هادی داخلی با یک لایه عایق پلی اتیلن و یک هادی بیرونی تشکیل شده است که معمولاً سیم مسی بافته شده با روکش PVC  عایق محافظ سیم در برابر حرارت و دما است. از مهمترین ویژگی های این کابل برق مقدارامپدانس، مقدارتضعیف و مقدار کاپاسیتانس (قابلیت یک قطعه الکترونیکی در جمع آوری و ذخیره انرژی) است.این سیم ها به دلیل دوام و سهولت استفاده، عمدتاً برای نصب کابل هایی مانند دیش های ماهواره استفاده می شوند..

کابل فیبر نوری:

کابل فیبر نوری سیگنال ها را از طریق رشته ای از فایبرگلاس منتقل می کند و به دلیل پهنای باند بالاتری که نسبت به سایر انواع کابل های فلزی دارد، می تواند اطلاعات و داده های بیشتری را حمل کند. با توجه به این ویژگی، با وجود قیمت بالای این کابل، به جای کابل های مسی از آن استفاده می شود.

کابل فیبر نوری

قیمت و خرید انواع سیم و کابل:

شرکت سیم و کابل ابهر در تولید انواع سیم و کابل فعالیت دارد.این شرکت با کیفیت بالایی محصولات خود را ارائه مینماید که قیمت آن به مواد اولیه ای که برای ساخت آن تهیه شده است وابسته است و به دلیل نوسانات هزینه ی این مواد ،قیمت ها نیز تغییر میکنند . شما با تماس با پشتیبانان ما میتوانید از قیمت های به روز و نحوه ی خرید محصولات مطلع شوید و یک خرید راحتی را تجربه کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *