ما در این مقاله از سیم و کابل آرین ابهر درباره کابل کنترل افشان شیلددار توضیح دادیم همراه ما باشید.

کابل کنترل افشان

کابل کنترل افشان یک کابل چند‌ رشته‌ ای است که از تابیده شدن چند رشته سیم تشکیل می‌شود. هرکدام از این رشته‌ های سیم کار انتقال سیگنال‌ های کنترلی، حفاظتی یا اندازه‌ گیری در شبکه‌ی مدار‌ های کنترل و ارسال سیگنال‌ ها برای کنترل تجهیزات صنعتی را انجام می‌دهند. کابل‌ های افشان بیشتر در مناطق خشک و مرطوب و هنگامی به کار می‌روند که قابلیت انعطاف‌ پذیری و نرمش بیشتر با خواص متوسط مکانیکی مورد نیاز باشد. کابل‌ های کنترل افشان برای متصل شدن اجزاء دستگاه‌ های خط تولید نیز استفاده می‌شوند. همچنین کابل کنترل افشان در انتقال سیگنال‌ های آنالوگ (جریان‌های عبوری از تجهیزات) و سیگنال‌ های دیجیتال (مانند عبور فرمان‌ های کنترلی در تابلو برق) و باز و بسته کردن کلید‌ ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. به‌طور کلی کابل‌ های کنترل افشان:

 • برای کنترل و اتصال در ماشین‌ ها
 • برای کنترل تسمه نقاله‌ ها
 • برای کنترل و اتصال در خط تولید کارخانه‌ ها و صنایع ابزار آلات ماشین‌ ها
 • برای کنترل و اتصال در خطوط مونتاز پیشرفته تجهیزات اتوماتیک

با تحمل تنش‌ های مکانیکی متوسط استفاده می‌شوند. این کابل‌ های انعطاف‌ پذیر دارای دامنه‌ی حرارتی (در هادی) در عملکرد نرمال 70+ درجه و در اتصال کوتاه تا 150+ درجه می‌باشند و در سطح کابل در حالت خم‌ شو بین 5- تا 50+ درجه و در حالت ثابت بین 40- تا 70+ درجه قابلیت استفاده دارند. کابل‌ های کنترل افشان از کابل‌ های پرکاربرد در ماشین‌ آلات و صنایع هستند که در ادامه به بررسی انواع دیگر آن یعنی

 • کابل کنترل افشان شیلددار
 • کابل کنترل افشان بدون حفظ الکتریکی
 • کابل کنترل افشان با روکش پی وی سی

خواهیم پرداخت.

پیشنهاد مطالعه : فروش انواع کابل قدرت

کابل کنترل افشان شیلددار

استفاده از برید یا مس بافته‌ شده وجه تمایز مهم کابل‌ های کنترل افشان شیلددار است. همان‌ طور که گفته شد کابل‌ های افشان اغلب در مکان‌ هایی به کار می‌روند که نیاز به نرمش بیشتر و خواص مکانیکی متوسط باشند. کابل‌ های کنترل افشان شیلددار علاوه بر آن، مواقعی به کار می‌روند که میدان‌ های مغناطیسی وجود داشته باشد و استفاده شیلد یا برید در کابل‌ های کنترل افشان شیلددار باعث می‌شود تا حد زیادی اثر نویزها و امواج الکترو مغناطیسی کاهش یابد بدون اینکه از قابلیت نرمش و انعطاف‌ پذیری آن کاسته شود. این کابل‌ ها با ولتاژ کار ۳۰۰/۵۰۰ ولت و ولتاژ آزمون ۲۰۰۰ ولت جریان متناوب در بازار موجود هستند.

کابل کنترل افشان بدون حفظ الکتریکی

کابل کنترل افشان با روکش پی وی سی

همان‌ طور که گفته شد، در کابل‌ های کنترل افشان نرمش و انعطاف‌ پذیر بودن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. داشتن روکش پی وی سی در این کابل‌ ها به قدرت انعطاف‌ پذیری آنها می‌افزاید. Pvc سرواژه پلی وینیل کلراید است که نوعی پلیمر پلاستیکی است و یکی‌از پرمصرف‌ ترین و ارزشمند‌ ترین محصولات صنعت پتروشیمی است که امروزه در صنعت، به‌ خصوص صنایع ساختمانی بسیار کاربرد دارد. پی وی سی از طریق پلیمرزاسیون تک پاروینیل کلراید ساخته می‌شود. pvc یک عایق بسیار خوب جریان الکتریسیته است و به همین دلیل در بسیاری از سیم و کابل‌ ها از جمله کابل‌ های کنترل افشان به کار می‌رود. از مزایای کابل کنترل افشان با روکش پی وی سی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • قابلیت بازیافت
 • انعطاف‌ پذیری و قابلیت نرمش خوب
 • فرایند تولید آسان و قیمت مناسب
 • استقامت عایقی مناسب

علاوه بر این‌ ها روکش‌ های پی وی سی معایبی نیز دارند که لازم است به آن‌ ها توجه شود. از جمله:

 • در صورت اشتعال گاز سمی هیدروژن کلرید از آن‌ ها متصاعد می‌شود که باعث آسیب رساندن به چشم، پوست و ایجاد مشکلات تنفسی می‌شود.
 • در هنگام آتش‌ سوزی دود زیادی ایجاد می‌کنند که باعث اختلال در دید می‌شود.

در پایان

مرور آنچه در این مقاله گفته ‌شد سبب می‌شود بدانیم؛ کابل‌ های کنترل افشان از تابیده‌ شدن چند‌رشته سیم تشکیل می‌شوند و هرکدام از این رشته‌ های سیم کار انتقال سیگنال‌ های کنترلی، حفاظتی یا اندازه‌ گیری در شبکه‌ی مدار‌ های کنترل و ارسال سیگنال‌ ها برای کنترل تجهیزات صنعتی را انجام می‌دهند. کابل‌ های افشان در مناطق خشک و مرطوب و اکثراً مواقعی به کار می‌روند که قابلیت انعطاف‌ پذیری و نرمش بیشتر با خواص متوسط مکانیکی مورد نیاز باشد. کابل‌ های کنترل افشان شیلددار دارای برید یا مس‌ بافته‌شده هستند که وجه تمایز آن‌ ها است و مواقعی به کار می‌روند که میدان‌ های مغناطیسی وجود داشته باشد و استفاده شیلد یا برید در کابل‌ های کنترل افشان شیلددار باعث می‌شود تا حد زیادی اثر نویز ها و امواج الکترو مغناطیسی کاهش یابد بدون اینکه از قابلیت نرمش و انعطاف‌‌ پذیری آن‌ ها کاسته شود. همان‌ طور که گفتیم در کابل‌ های کنترل افشان نرمش و انعطاف‌ پذیر بودن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. استفاده از روکش پی وی سی در این کابل‌ ها در مقایسه با دیگر روکش‌ ها به قدرت انعطاف‌ پذیری آنها می‌افزاید.

برای خرید کابل شیلددار به این صفحه سر بزنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *