کابل برق چیست

کابل برق چیست؟

کابل برق چیست؟ کابل برق یکی از مهم‌ترین ابزارهای زندگی بشر است که بدون آن زندگی روزمره به‌کلی مختل می‌شود. این ابزار با اهداف مختلفی چون انتقال برق و انتقال سیگنال و در صنایع مختلف مانند صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله، علاوه بر بررسی کابل برق و ساختار آن، در مورد قیمت و نحوه خرید این محصول نیز صحبت خواهیم کرد. پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

کارخانه تولید سیم و کابل

ساختار کابل برق

کابل برق (به انگلیسی: Cable، به پشتو: کیبل) به چند سیم به هم بسته‌شده یا به هم تابیده‌شده گفته می‌شود که حداقل دارای دو عایق است. برخی کابل برق را با نام شاه‌سیم نیز می‌شناسند. در مکانیک، کابل به معنی بالا کشیدن و در صنعت برق به معنی هدایت کردن جریان است. وظیفه اصلی کابل برق همچون اغلب انواع سیم و کابل، هدایت جریان برق از نقطه‌ای به نقطه دیگر است.

کاربرد کابل برق

کابل‌ برق به ‌طور گسترده در بسیاری از بخش‌های زندگی روزمره انسان و در انواع کارخانه‌های کوچک و بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. کابل‌های برق به سه دسته فشار ضعیف، فشار متوسط و فشارقوی تقسیم می‌شوند که در این بین، کابل فشار ضعیف به دلیل گستردگی دامنه کاربرد، نسبت به دو مورد دیگر، بیشتر به کار گرفته می‌شود.

بهترین برند سیم و کابل

کابل برق از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

همچون هر نوع کابل دیگری، کابل‌های برق نیز از دو بخش اصلی یعنی هادی و عایق تشکیل می‌شوند. هادی یا همان رسانای الکتریکی همان‌طور که از نام آن پیداست، وظیفه هدایت جریان الکتریکی را برعهده دارد. بخش عایق نیز که از یک چند لایه تشکیل شده است، هادی را پوشانده و از آن در برابر آسیب‌های مکانیکی احتمالی محافظت می‌کند.کاربرد کابل برق

عایق کابل برق

عایق‌ها وظیفه دارند که از اجزای داخلی کابل در برابر عوامل آسیب‌رسان بیرونی محافظت کنند. عایق‌ها باید در برابر حرارت، آسیب‌های فیزیکی و دیگر موارد این‌چنینی، مقاوم باشند و به‌آسانی فرسوده یا پاره نشوند. از مواد مختلفی برای ساخت عایق کابل‌های برق استفاده می‌شود. این مواد بر اساس جایگاهی که استفاده می‌شوند، در دسته‌های مختلفی قرار می‌گیرند. از جمله مواد پرمصرف که به‌ عنوان عایق کابل‌های برق به کار می‌روند، می‌توان به مواد زیر اشاره کرد:

  • مواد لاستیکی
  • PVC که شاید بتوان آن را پرمصرف‌ترین نوع عایق دانست. استحکام بالا، مقاومت بالا در برابر حرارت و سایش و قیمت مناسب از ویژگی‌های این نوع عایق است.
  • کاغذهای آغشته به روغن‌های مخصوص
  • عایق‌های PVC نسوز و عایق PET قابل اشتعال؛ این دو نوع عایق بسیار شبیه یکدیگر هستند و تنها تفاوت آن‌ها به میزان مقاومتشان در برابر حرارت مربوط می‌شود.

هادی کابل برق

مناسب‌ترین مواد برای استفاده به ‌عنوان هادی در کابل‌های برق، فلزاتی همچون مس، طلا، نقره و آلومینیوم هستند. پاسخ به این سوال ساده است که چرا در این میان فلزات مس و آلومینیوم نسبت به دو فلز دیگر بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ دلیل اصلی، قیمت بالای طلا و نقره است که از آن‌ها به ‌عنوان دو فلز تجملاتی یاد می‌شود. علاوه بر این، دو فلز مس و آلومینیوم می‌توانند به ‌خوبی از وظایف تعیین‌شده برای یک هادی برآیند. این فلزات سبک هستند، مقاومت بالایی در برابر فرایند اکسید شدن دارند و از همه مهم‌تر رسانایی الکتریک آن‌ها به اندازه کافی بالا است. اکثر کابل‌های برق دارای هادی مسی یا آلومینیومی هستند. صرف‌نظر از مواد مورد استفاده برای ساخت هادی، این بخش از کابل برق در انواع مختلفی تولید می‌شود که در قسمت زیر به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم:

هادی تک مفتول

این هادی در کلاس 1 قرار دارد. هادی تک مفتولی دارای یک مغزی رسانا است. کابل دارای هادی تک مفتولی، رسانای بسیار بالایی دارد ولی کابلی خشک با انعطاف‌پذیری کم است.

هادی گرد تابیده منظم

این نوع کابل‌ها از نوع کلاس 2 هستند. قطر هادی گرد تابیده منظم به صورت دقیق و یکنواخت اندازه‌گیری و لحاظ می‌شود؛ به همین دلیل دقت ساخت آن بالا است. این نوع هادی کاملا گرد و دارای سطح مقطع صاف است.

هادی انعطاف‌پذیر (افشان)

این کابل در کلاس 5 قرار دارد و از رشته‌های زیاد در کنار هم تشکیل شده است. این نوع کابل‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند.

هادی فشرده گرد تابیده منظم

این نوع هادی از تعداد رشته‌های زیادی تشکیل می‌شود. در ساختار این نوع کابل، یک رشته مفتول در قسمت میانی قرار دارد که توسط 6 رشته دیگر احاطه می‌شود. رشته میانی و 6 رشته دور آن لایه اول را تشکیل می‌دهند. در لایه دوم به بعد به ترتیب 18، 24، 30 و 36 رشته وجود دارند.

هادی فشرده سکتور تابیده منظم

هادی فشرده سکتور، خواص مشابهی با هادی گرد فشرده دارد. ضریب فشردگی، قطر رشته مفتولی، ضریب پراکندگی و تقریبا تمام ویژگی‌های ساختاری و غیر ساختاری هادی فشرده سکتور تابیده منظم و هادی گرد فشرده یکسان است؛ به‌جز یک مورد. تنها تفاوت این دو نوع هادی به شکل آن‌ها مربوط است. آنچنان‌ که هادی گرد فشرده به صورت گرد استولی است؛ درحالی‌که هادی سکتور در یک طرف به صورت دایره و از طرف دیگر به صورت مثلثی که به مرکز دایره ختم شده، ساخته می‌شود.

استاندارد کابل برق

استانداردها پارامترهایی هستند که به تولیدکننده در ساخت یک محصول باکیفیت کمک می‌کنند و از طرف دیگر مصرف‌کنندگان می‌توانند با به‌کارگیری آن‌ها از میزان کیفیت محصول اطلاع پیدا کنند. استانداردها بعد از انجام آزمایش‌های متعدد به دست می‌آیند و می‌توانند ایمنی و کیفیت ساختاری و عملکردی محصولات را تضمین نمایند. کابل‌ها به ‌عنوان یک کالای پرمصرف که گهگاه خطرآفرین بوده‌اند، از جمله محصولاتی هستند که رعایت استانداردهای کیفی و ایمنی در تولید آن‌ها امری ضروری به نظر می‌آید. امروزه استانداردهای ملی و بین‌المللی مختلفی در این زمینه وجود دارند که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استاندارد ملی
  • گواهی‌نامه بین‌المللی
  • تاییدیه نفت، گاز و پتروشیمی
  • استاندارد VDE

گفتنی است محصولات تولیدی شرکت سیم و کابل ابهر به ‌عنوان یکی از شرکت‌های معتبر در زمینه ساخت تجهیزات برقی، تمام استانداردهای ذکرشده را دارا هستند.

استاندارد که درکابل برق باید باشد

نشان‌های روی کابل‌های برق

بر روی کابل‌های برق حروفی حک می‌شوند که ویژگی‌های محصول را به مصرف‌کننده اطلاع می‌دهند. افراد با استفاده از این نشان‌ها که حروف لاتین را شامل می‌شوند، در مورد ویژگی‌های مختلف کابل اطلاع پیدا می‌کنند. اطلاعات بیان‌شده از طریق این نشان‌ها به ساختار کابل، نوع عایق، نوع حفاظ به کار گرفته‌شده در کابل و دیگر موارد این‌چنینی مربوط می‌شوند. در اینجا به تعدادی از این علامت‌ها اشاره کرده‌ایم.

نشان توضیح
N کابل‌های نرم که هادی آن‌ها از جنس مس است.
Y عایق PVC  (اولین Y در ردیف حروف)
Y غلاف با روپوش PVC (دومین Y در ردیف حروف)
NA کابل‌های نرم که هادی آن‌ها از جنس آلومینیوم است.
F کابل مسلح با سیم تخت
B کابل مسلح با نوار فلز
Z کابل مسلح با سیم پروفیلی
R کابل مسلح با سیم گرد یا مفتولی فولادی
G حفاظ فولادی نوار شکل
GB حفاظ فولادی نواری شکل با تسمه فولادی مارپیچ برای محکم کردن زره F با زره R
C کابل دارای سیم نول
CW سیم مسی متحدالمرکز با غلافی از مفتول نازک مسی که در دورتادور کابل قرار گرفته است.
E کابل سه غلاف سربی. بر روی هر سیم کابل یک غلاف سربی جداگانه وجود دارد.
H علامت ورق متالیزه که دور سیم یا دور عایق را برای جلوگیری از میدان مغناطیسی پیچیده است.
K کابل دارای غلاف سربی
T کابل با سیم تحمل‌کننده، کابل هوایی
A غلاف خارجی دوبل
J کابل دارای سیم با رنگ سبز و زرد. مورداستفاده برای ارت
S حفاظی پهن و نازک که دور سیم می‌پیچند.
SE حفاظی که دور کابل پیچیده می‌شود تا جلوی میدان مغناطیسی را بگیرد. جایگزینی برای کاغذهای متالیزه

 

قیمت و خرید کابل برق

کابل‌های برق در انواع مختلفی تولید می‌شوند؛ با مواد اولیه، ساختارها و کارکردهای متفاوت. هر نوع کابلی با توجه به ویژگی‌های خود در یک بازه قیمتی قرار می‌گیرد. عواملی چون قیمت جهانی فلز مورد استفاده و تحریم‌ها نیز می‌توانند باعث نوسان در قیمت این محصولات شوند. توجه داشته باشید کابل برق مورد نیاز خود را حتما از برندهای معتبر تهیه نمایید. برای خرید کابل برق و برای آگاهی از قیمت‌ها می‌توانید با مشاوران یا نمایندگی فروش سیم و کابل ابهر در ارتباط باشید.

قیمت سیم و کابل برق

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *