قیمت کابل برق

قیمت کابل برق

هر زمان که از انرژی الکتریکی صحبت به میان می‌آید، کابل‌های برق به عنوان انتقال‌دهنده این نوع انرژی مورد توجه هستند. بدون کابل‌های برق امکان راه‌اندازی تجهیزات الکترونیکی وجود ندارد، خانه‌های ما روشن نمی‌شوند و امکان ادامه فعالیت برای صنایع وجود نخواهد داشت. این تجهیزات در موارد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند که از آن جمله می‌توان به بخش‌های ساختمانی، صنعت برق، انتقال انرژی و برق‌کشی اشاره کرد. شرکت سیم و کابل ابهر تلاش کرده است با وجود تورم بالا محصولات تولیدی خود از جمله کابل‌های برق را با قیمت مناسب به دست مشتریان خود برساند. شما می توانید برای کسب اطلاع از قیمت به‌روز این محصولات با مشاوران شرکت در تماس باشید. در این مقاله در مورد کابل برق و انواع آن اطلاعاتی را با شما در میان می‌گذاریم. پس ادامه مقاله را از دست ندهید.

کابل برق چیست؟

کابل برق به مجموعه‌ای از یک تا چند رشته سیم عایق شده در کنار هم می‌گویند که توسط حداقل یک لایه محافظ پوشیده و محافظت می‌شود. کابل‌های برق به فراوانی در اطراف ما دیده می‌شوند؛ از مناطق مسکونی گرفته تا ساختمان‌های تجاری و کارخانه‌های کوچک و بزرگ. از این محصول در ساختمان‌ها، برای راه‌اندازی دستگاه‌های الکترونیکی، توزیع برق صنعتی و بسیاری موارد دیگر استفاده می‌شود.

انواع کابل برق

انواع کابل برق

همان‌طور که قبلا گفتیم کابل‌های برق کاربردهای مختلفی دارند. لازمه اصلی برای عملکرد متفاوت یک کابل برق، ویژگی‌های ساختاری متفاوت آن محصول است. از همین روست که شرکت‌های تولیدی به ساخت انواع کابل‌های برق با ویژگی‌های متفاوت اقدام می‌کنند تا نیازهای مختلف مشتریان را برآورده نمایند. در این قسمت به 4 نوع کابل برق پرمصرف اشاره و هر یک را به ‌طور جداگانه بررسی می‌کنیم.

کابل مفتولی

کابل مفتولی که کابل خشک نیز نامیده می‌شود، دارای یک مغزی رسانا از جنس مس و آلومینیوم و یک عایق از جنس PVC است. با توجه به مقاومت بالای این کابل، از آن برای جریان‌های بالا استفاده می‌شود. با این ‌حال این محصول انعطاف‌پذیری پایینی دارد و در مکان متحرک قابل ‌استفاده نیست. به دلیل انعطاف‌پذیری پایین و خاصیت شکنندگی این کابل است که به آن کابل خشک نیز گفته می‌شود.

کابل افشان

کابل افشان شامل چندین رشته عایق شده در کنار هم می‌شود که توسط روکش نهایی پوشانده شده‌اند. هادی این کابل مانند کابل‌های دیگر از جنس مس و آلومینیوم است. یک ویژگی مهم این نوع کابل، انعطاف‌پذیری بالای آن است.

کابل نیمه افشان

کابل نیم افشان از مجموع چند سیم مفتول به هم تابیده‌شده ساخته می‌شود. روکش عایق این کابل معمولا از جنس پی‌وی‌سی است. گفتنی است، این محصول از نظر انعطاف‌پذیری مابین کابل افشان و کابل مفتول قرار دارد. کابل نیم افشان عمدتا در صنایع برق فشارقوی مورد استفاده قرار می‌گیرد. لازم به ذکر است تعداد رشته کابل نیم افشان از کابل افشان کمتر است.

کابل زره دار

کابل زره دار دارای یک روکش فلزی است که برای جلوگیری از آسیب‌های مکانیکی، سایش و خوردگی به کار می‌رود. این کابل بیشتر در زیر زمین استفاده می‌شود و به همین دلیل به آن کابل زمینی نیز گفته می‌شود.

کابل برق چه کاربردهایی دارد؟

گفتیم که کابل برق کاربردهای فراوانی دارد. به‌کارگیری در وسایل الکتریکی، حمل الکتریسیته، ایجاد مدار الکتریکی و به کار انداختن دستگاه‌ها از موارد استفاده این نوع کابل است. کابل قدرت نیز برای انتقال انرژی برق مستقیم یا متناوب به کار می‌رود که در این موارد معمولا از کابل فشارقوی استفاده می‌کنند. از کابل برق در ساختمان‌سازی، برای روشنایی شهرها، در آسانسور و در دوربین مداربسته نیز استفاده می‌شود.

کاربرد کابل برق و موارد استفاده آن

کیفیت کابل برق

در هنگام خرید کابل برق، مهم‌ترین مسئله بررسی کیفیت آن محصول است. یک کابل نامرغوب می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیر مالی و جانی را در پی داشته باشد. با خرید یک کابل برق باکیفیت تا مدت‌ها از خرید دوباره کابل آسوده خواهید بود. برای پی بردن به میزان کیفیت کابل روش‌های زیادی وجود دارد. بررسی شرکت سازنده کابل و مواد اولیه مورد استفاده در آن می‌تواند راهگشای شما برای اطلاع از میزان کیفیت کابل باشد. توجه داشته باشید که محصول مورد نظر استانداردهای ملی و بین‌المللی لازم را دارا باشد. مشاوران شرکت سیم و کابل ابهر می‌توانند شما را در این زمینه بیشتر راهنمایی نمایند؛ بدین منظور با متخصصان ما در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *