کابل زره دار

 کابل زره دار چیست؟

کابل زره دار نوعی کابل کم فشار است که رسانایی بسیار بالایی دارد.که در شرکت سیم و کابل ابهر تولید میشود. در کابل زره دار یا آرموردار، در برق کم فشار از سیم مسی به عنوان رسانا استفاده می شود. در برق فشار قوی، آلومینیوم به عنوان رسانا استفاده می شود.

کابل زره داریک نوع کابل است که با نام های مختلفی مانند کابل محافظ، کابل شیلددار و کابل SWA شناخته می شود. این نوع همانطور که از نامش پیداست در برابر عوامل محیطی، خطرات و آسیب های فیزیکی در محیط های مختلف محافظت می شود و کابلی بادوام به حساب می آید. در صنعت برق کابل یکی از مهم ترین قطعات به حساب می آید و در هر قسمت از کابل مخصوص استفاده می شود. در صورت استفاده نادرست وغیر اصولی از کابل زره دار، احتمال برق گرفتگی، آتش سوزی یا آسیب به تجهیزات برقی و خسارات مالی و جانی وجود دارد که قابل جبران نیست. کابل زره پوش یک کابل کمکی و کنترل قدرت است که به عنوان منبع انرژی الکتریکی استفاده می شود.

پوشش خارجی این کابل یک لایه محافظ پلاستیکی است که در برابر سایش مقاوم بوده و از آسیب به کابل اصلی جلوگیری می کند. رایج ترین کاربرد این نوع کابل انتقال سیگنال، آزمایشات علمی، متالورژی، تولید برق و … می باشد. کابل ها انواع مختلفی دارند.

این انواع شامل تقسیم کابل های کم فشار با زره سیمی یا نواری، کابل های فشار متوسط ​​با زره سیم و نوار، کابل آلومینیومی با زره تک هسته ای و کابل چند هسته ای با زره فولادی است. در شرایط آب و هوایی سخت، این نوع به طور کامل و قابل اطمینان عمل می کند و در شبکه های کابلی، شبکه های الکتریکی، کاربردهای داخلی و خارجی ودرفریم های های زیرزمینی یافت می شود.

انواع کابل زره دار:

انواع کابل زره دار

همانند هر کابل دیگر که تولید و طراحی می شود، انواع مختلفی از کابل های زره ​​دار وجود دارد که هر کدام در شرایط متفاوتی برای کاربردهای مختلف استفاده می شوند. علاوه بر این، برای آشنایی بیشتر با انواع کابل های زره ​​دار، هر یک از آنها را جداگانه بررسی خواهیم کرد.

کابل های زره دار با نوار فولادی:

این نوع کابل دارای نفوذپذیری بالایی بوده و در عین حال دارای محافظ مغناطیسی مناسبی می باشد که گزینه مناسبی برای تداخل ضد فرکانس می باشد. این کابل را می توان مستقیماً دفن کرد، زیرا در این حالت نیازی به لوله نیست. از جمله ویژگی های این کابل استفاده و کیفیت و در عین حال قیمت کم خواهد بود.

 کابل های زره دار سیم آلومینیومی:

اصولاً این نوع کابل با چند هسته ساخته می شود و ممکن است تعداد هسته ها متفاوت باشد. توجه به این نکته ضروری است که وقتی یک هسته در کابل زره پوش دیده می شود، به جای استفاده از سیم فولادی، از زره سیم آلومینیومی استفاده می شود زیرا آلومینیوم غیر مغناطیسی است. در کابل های تک هسته ای، میدان مغناطیسی توسط جریان ایجاد می شود.

   کابل زره دار سیم استیل:

این نوع کابل ها از محفاظ مکانیکی بهره می برد. که باعث می شود در مقابل فشار های بالا مقاومت و تحمل بالایی داشته باشند. کابل های زره دار سیم فولادی را می توان مستقیماً در زیر زمین دفن کرد. در واقع از این نوع کابل در بسیاری از پروژه های زیرزمینی یا خارجی استفاده می شود. کابل زره دار با سیم تخت و گرد: برای ساخت کابل سیم سر گرد از یک کابل مارپیچ یا شافت که منعطف است استفاده میشود و  در تولید کابل سیم تخت یا سیم صاف ازیک طناب مارپیچ و یک سیم دیگر که فولادی و ضد زنگ و سطح تختی دارد استفاده میشود.   مشخصات کابل زره دار

کابل های زره ​​دار  هریک داره ویژگی مخصوصی هستند.. از نظر پوشش فلزی، نوع عایق، رنگ، پوشش، پوشش میانی و بسیاری ویژگی های دیگر با یکدیگر تفاوت دارند. یکی از ویژگی های کابل زره دار لایه های اضافی آن نسبت به سایر کابل ها می باشد. مقاومت مکانیکی مهم ترین مشخصه این نوع کابل ها می باشد.

کابل های زره ​​دار  از بهترین کابل ها برای دفن شدن در زمین هستند. یکی دیگر از ویژگی های کابل زره دار مقاومت بالای آن در برابر رطوبت است. همچنین عدم خوردگی در برابر مواد شیمیایی، سایش، پارگی احتمالی، له شدن و حوادث مشابه از دیگر ویژگی های این کابل ها می باشد.

پیشنهاد مطالعه:کابل XLPE  چیست

کاربرد کابل زره دار

کابل های زره دار یا آرموردار به دلیل روکشی که دارند بسیار مقاوم اند وهمچنین از رسانایی بالایی هم برخوردار هستند.به همین دلایل بیشتر در مکانهایی استفاده میشود که احتمال آسیب به کابل ها زیاد است محیط هایی مانند پمپ بنزین،کارخانه ها و کارگاه ها،مکانهایی که عبور ماشین سنگین در آنها زیاد است و همینطور محیط هایی که موجودات جونده مثل موش در آن جا وجود دارد.

ساختار کابل زره دار به طور کلی ساختار کابل زره دار شامل موارد زیر است:

هادی یا مس: رشته های مسی در کابل ها هادی نامیده می شوند.

عایق: عایق مورد استفاده در کابل زره پوش عایق سیلیکونی است. زیرا این عایق مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش و حرارت دارد.

روکش:عایق سیلیکونی برای جداسازی و ایجاد مرزهای محافظ بین لایه های داخلی و خارجی کابل ها استفاده می شود.

غلاف: روکش این کابل ها از سیلیکون برای محافظت در برابر آتش ساخته شده است

ساختار کابل زره دار

مشخصات تولید و خرید کابل زره دار

شرکت سیم کابل ابهر یکی از بهترین تولیدکنندگان انواع سیم و کابل ها هستند که کابل زره دار هم شامل این کابل ها نیز میباشد.که شما میتوانید به نمایندگی های فروش این شرکت برای اطلاعات از قیمت و خرید مراجعه نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *