جهان امروز روزمرگی خود را مدیون جریان الکتریسیته و برق است. برق امروزه نقش بسیار مهم و حیاتی در زندگی مان دارد .جریان الکتریسیته همان جریان راه اندازی، انتقال، روشنایی و … امروزه می باشد.استفاده از برق به یک عامل انتقال دهنده نیاز دارد که سیم و کابل همان عامل انتقال دهنده جریان الکتریکی  می باشد و به علت گستردگی انتقال برق سیم و کابل در انواع مختلفی شکل گرفتند در این مبحث به ساختار کابل رشته ای می پردازیم.

قبل از توضیح کابل رشته اول بدانیم کابل چیست:

کابل ها رشته سیم های مسی و آلومینیومی می باشند که به دورهم پیچ و تاب خوردند و توسط دو عایق ازجنس پلیمر و پلی اتیلن و… محافظت میشوند

کابل رشته ای چیست:

کابل رشته ای از یک یا چند رشته به هم تاب خورده تشکیل شده که به دو نوع تک رشته ای و چند رشته ای تقسیم بندی شده.و هر کدام از این دو نوع کارایی خاص خود را دارند که در ادامه برسی میکنیم:

کابل تک رشته ای:

کابل تک  رشته ای

همان طور که از نام آن مشخص است از یک رشته سیم که از عایق و هادی ساخته شده  .خصوصیات این کابل غیر قابل انعطاف و سخت بودن این کابل است این کابل قابل خم شدن نیست وبسیار شکننده می باشد.

از ویژگی این کابل به شکننده و غیر قابل انعطاف بودن آن میتوان اشاره کرد، کابل لاکی و کابل مفتولی از این نوع  کابل ها است. این کابل در قسمت هایی که جابه جایی کمتر است، استفاده میشود ولی از نظر مقاومت ساختاری در برابر بارندگی ،آفتاب سوختگی مقاومت بالایی دارد و در فضا های بیرون از ساختمان از آن استفاده میکنند.

کابل چند رشته:

این کابل از چند رشته سیم  کنار هم قرار گرفته تشکیل شده است. این کابل برخلاف کابل تک رشته ای ساختار نرم و قابل انعطافی دارد و به راحتی خم میشود.

از ویژگی های این کابل به نرم و قابل انعطاف بودن آن ها میتوان اشاره کرد کابل افشان نمونه ای از کابل چند رشته ای است این کابل مقاومت کمتری نسبت به کابل مفتولی دارد و داخل ساختمان،صنعت و…از آن استفاده میشود

هادی مورد استفاده در سیم برق، تک رشته ای و چند رشته ای از مس آنیل شده ،آلومینیوم ،نقره،طلا،فولاد و …است استفاده از فلز مس و آلومینیوم کاربرد بالاتری دارند. به علت مقاومت بالاتر و قیمت مناسب تر آن بیشتر از این فلزات به عنوان رسانای الکتریکی کابل ها استفاده میشود.

مطلب پیشنهادی:کابل سه رشته

 

تفاوت بین کابل مفتولی و کابل چند رشته:

تفاوت بین کابل مفتولی و کابل چند رشته

قبل از برسی تفاوت به توضیح کابل مفتول بپردازیم:

کابل مفتول که همان کابل تک رشته ای است که از ویژگی های آن غیر قابل انعطاف و خم شدگی، عمدتا از جنس مس و آلومینیوم می باشد و در قسمت های که جابه جایی بالا و پر پیج و خم است نمیتوان استفاده کرد به علت ساختار محکم در پیچ و خم پاره میشود.

و اما تفاوت بین کابل مفتولی و کابل چند رشته ای در انعطاف پذیری آن هست همانطور که گفتیم کابل مفتولی یک کابل سخت و غیر قابل انعطاف است ولی کابل چند رشته برخلاف آن دارای انعطاف بسیار بالاست

از کابل مفتولی برای جاهایی که بسیار پر پیچ و خم می باشد استفاده نمیشود ولی از کابل چند رشته به علت انعطاف بالا در این قسمت ها از آن استفاده میکنند

از لحاظ قیمتی کابل رشته ای گران تر از کابل مفتول است .

تفاوت بعدی مسیر استفاده از این کابل هاست ودر کابل های رشته در مسافت هایی طولانی باعث افت سیگنال می شود و در مسیر های بالاتر از 6 متر از کابل مفتول استفاده می کنند تا کیفیت سیگنال پایین نیاید .

در کابل چند رشته ای آسیب پذیری در برابر کشش بسیار کم و قطعی در آن بسیار پایین تراتفاق می افتد. ولی کابل مفتولی نباید زیاد جابه جا و کشش ایجاد شود و در قسمت هایی که اتصال ثابت است استفاده میشود

مقاومت در کابل های مفتولی در برابر هوازدگی بالاتر از کابل رشته ای است و بیشتر در قسمت های بیرون ساختمانی استفاده میشود

ضخامت کابل چند رشته ای بیشتر از کابل مفتولی است به علت وجود فضای خالی در بین رشته های این کابل است

قیمت کابل رشته ای

قیمت گزاری کابل ها تحت عناوین مختلف انجام میشود چون کابل ها در سایز ها و در جاهای مختلفی استفاده میشود و برای هریک مواد متفاوتی مورد نیاز است. برای مثال کابل هایی در زیر نقاط آبی استفاده میشود قدرت و ضخامت کابل های آن متفاوت تر ازکابل هایی که داخل ساختمان استفاده میشود و قیمت آن ها نیز باهم متفاوت است. چون کابل هایی که مواد اولیه بیشتری مورد نیاز دارند قیمت بالاتری را در بر دارند، قیمت کابل رشته ای نیز به متراژ و سایز بندی و….مرتبط است و قیمت کابل های رشته ای در سایز های مختلف متفاوت است و عللاوه بر سایز بندی و اندازه ،کابل ها از جنس مس و آلومینیوم هستند و نوسانات ارزی تاثیر بسزایی در قیمت گزاری کابل ها دارد.

خرید کابل رشته ای

شما برای خرید کابل رشته ای باید به یک سری نکات دقت کنید.کابل رشته کابلی است از جنس یک رسانای الکتریکی و عایق هایی که رسانای الکتریکی را در بر دارند هر چه کیفیت این دو ماده اولیه کمتر باشد آن کابل رشته ای از ایده آل ما دور تر می شود. کابل رشته ای در دو نوع تک رشته و چند رشته دیده میشود که در قسمت بالا ویژگی ساختاری آن را برسی کردیم شما در خرید این کابل ها کابلی  را انتخاب کنید که ویژگی های خاص در آن کابل  رعایت شده باشد. علاوه بر این موضوع حتما با یک متخصص در این حوزه صحبت کنید و یا از سایت های معتبر خرید کنید

تولید کننده کابل رشته

سیم و کابل ابهر تولید کننده ی انواع سیم و کابل از جمله کابل رشته ای می باشد.این شرکت محصولات با کیفیت با قیمت مناسب در اختیار مشتریان میگذارد برای تهیه و اطلاع از خرید و قیمت می توانید با نمایندگی های این برند در سراسر کشور در ارتباط باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *